Pierwsze, 16-dniowe szkolenie podstawowe w ramach tegorocznych „Wakacji z WOT” w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie, w skład której wchodzi 34 batalion lekkiej piechoty w Jarosławiu, dobiegło końca. 11 sierpnia br. rozpoczęło się kolejne. Szeregi „terytorialsów” czekają na kolejnych ochotników.
„Wakacje z WOT” z odpoczynkiem mają niewiele wspólnego. To poligonowe, 16-dniowe szkolenie podstawowe – tzw. szesnastka. To propozycja dla tych, którzy przerwę w nauce i wolny czas chcą spędzić aktywnie, nietuzinkowo i bardzo produktywnie[paywall].
– W te wakacje mundur żołnierza 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej założyło już ponad 100 ochotników z Podkarpacia. Od tego momentu przynajmniej jeden weekend w miesiącu poświęcą na doskonalenie wojskowego rzemiosła w batalionach rozlokowanych blisko swojego miejsca zamieszkania, czyli w: Jarosławiu, Rzeszowie, Nisku, Dębicy i Sanoku Choć noszenie munduru żołnierza Wojska Polskiego z biało-czerwoną na ramieniu jest już wielkim honorem i gratyfikacją, to terytorialna służba wojskowa wiąże się z wieloma dodatkowymi korzyściami rozwojowymi, by wspomnieć o: licznych szkoleniach i kursach na prawo jazdy, obsługę maszyn czy językowe, które honorowane są na rynku cywilnym oraz korzyściami finansowymi
Reklama
– powiedziała rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej BOT ppor. Magdalena Mac.
Osoby, które chcą uczestniczyć w 16-dniowym szkoleniu podstawowym (8-dniowe dla żołnierzy rezerwy), mogą skorzystać z dwóch dodatkowych terminów „Wakacji z WOT” w podkarpackiej brygadzie. To 11 – 26 sierpnia oraz 9 – 24 września br. Są jeszcze wolne miejsca, więcej informacji na temat rekrutacji w szeregi 3 PBOT można uzyskać na stronie internetowej:
Kandydaci do terytorialnej służby wojskowej muszą spełnić podstawowe wymagania, takie jak: pełnoletniość, posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, niekaralność, niepełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nieposiadanie przydziału kryzysowego.
– W trakcie szesnastki każdy dzień nowych ochotników będzie wypełniony rozmaitymi ćwiczeniami. Nauczą się budowy i obsługi karabinka Grot, medycyny pola walki, gdzie poznają wszystkie tajniki przeżycia na współczesnym polu walki. Szkolenie będzie obejmowało także taktykę, topografię czy łączność. Dostrzegą przy tym, jak ważne jest dobre zarządzanie czasem, szybka analiza sytuacji, współpraca i zaufanie do kolegów w sekcji czy drużyny. Zwieńczeniem 16-dniowego wysiłku będzie egzamin sprawdzający nabyte umiejętności w postaci tak zwanej pętli taktycznej, a następnie uroczysta przysięga wojskowa. Zapraszamy!
– podsumowała ppor. M. Mac.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze