Szczególną oprawę będzie miał tegoroczny Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który w weekend, 11 bm. rozpoczyna się w Kalwarii Pacławskiej. Wszystko z okazji jubileusz 350-lecia Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej – najważniejszego miejsca pielgrzymkowego Podkarpacia.
– 13 sierpnia o godz. 21 w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla zostanie wystawione oratorium „Oto Matka Twoja”, napisane przez krakowskich kompozytorów Piotra Pałkę i Pawła Bębenka – informuje ojciec Jan Maria Szewek, rzecznik prasowy krakowskiej prowincji Franciszkanów. – Okazją jest obchodzony w tym czasie jubileusz 350-lecia Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej. Muzyczne wydarzenie poprzedzi[paywall] uroczysta msza św. o godz. 18 pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, i odsłonięcie pomnika kard. Karola Wojtyły, który 50 lat temu pielgrzymował do Kalwarii. W Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej czczony jest cudowny obraz Matki Bożej, który przywędrował na to miejsce z Kamieńca Podolskiego. Niegdyś przed nim modlili się m.in. królowie: Jan Kazimierz i Jan III Sobieski oraz polscy hetmani i książęta – podkreśla.
Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny rozpocznie się 11 bm. i potrwa do środy, 15 bm. W jego trakcie do zgromadzonych oprócz arcybiskupa Gądeckiego zwróci się również arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski.
– Pielgrzymka i udział w uroczystościach odpustowych tu w Kalwarii Pacławskiej, gdzie zapatrzeni jesteśmy w przykład życia Matki Bożej, może stać się dla wielu czasem przemiany i chrześcijańskiej odnowy. Dlatego nie zapominajmy, po co tu przybywamy – corocznie przypominają ojcowie Franciszkanie, kustosze górującego nad okolicą sanktuarium. -
I dodają:
– Pamiętajmy, że sierpień jest miesiącem trzeźwości. Na czas Wielkiego Odpustu decyzją Rady Gminy Fredropol, oraz w oparciu o ustawy sejmowe o wychowaniu w trzeźwości oraz o zakazie spożywania alkoholu w miejscach publicznych, na terenie Kalwarii, Pacławia, Nowosiółek, obowiązuje zakaz wnoszenia, podawania i spożywania napojów alkoholowych. Wszystkich uczestników prosimy o odpowiednie, godne chrześcijanina zachowanie, o wzajemną życzliwość i pomoc jedni drugim. Przeżyjmy to spotkanie z Bogiem i Panią Kalwaryjską włączając się w liturgię, śpiew, osobistą modlitwę i pokutę.
Wielki Odpust 2018
SOBOTA 11.08.2018 r.
14:00 Poświęcenie szat MB w kościele i procesja do kaplicy Domku Matki Bożej. Po przyjściu do Kaplicy Domku Matki Bożej (ok. 14:45) kazanie przy kaplicy i procesja z figurą MB Zaśniętej do kościoła.
18:00 Msza św. na galerii – przewodniczy O. dr Ignacy Kosmana – kaznodzieja odpustowy.
20:30 ”Ekspresem przez Europę” – biesiada muzyczna z udziałem uczestników Wielkiego Odpustu.
22:00 Apel Maryjny i zasłonięcie Cudownego Obrazu.
NIEDZIELA 12.08.2018 r.
6:00 Odsłonięcie Cudownego Obrazu. Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Przyjmowanie i witanie grup pielgrzymkowych.
7.30 Msza z kazaniem w kościele.
9.00 Msza z kazaniem w kościele.
11.00 Msza z kazaniem na galerii.
15:00 Godzina Miłosierdzia przy ołtarzu MBK.
16:00 Koncert Orkiestry Kalwaryjskiej (plac przed Domem Pielgrzyma).
18:00 Msza św. na galerii – przewodniczy Abp Józef Michalik.
20:30 Uzdrowienie chorych – módl się za nami! – nabożeństwo uzdrowienia.
PONIEDZIAŁEK 13.08.2018 r.
6:00 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.
6:45 Przeniesienie figury Matki Bożej Zaśniętej z kościoła na plac kościelny.
7:00 Msza św. na galerii z kazaniem.
8:00 Podczas Dróżek Eucharystia w kaplicy Domku MB.
O godz. 9.00 Mszy św. będzie przewodniczył o. Radosław Kramarski – Gwardian z Dąbrowy Górniczej.
15:00 Koronka do Miłosierdzia Bożego przy Ołtarzu MBK.
15:30 Msza św. przy ołtarzu MB z kazaniem w kościele.
16:00 Koncert Orkiestry Kalwaryjskiej (plac przed Domem Pielgrzyma).
16:30 Msza św. przy ołtarzu MB z kazaniem w kościele.
18:00 Msza św. na galerii – przewodniczy Metropolita Poznański,
Przewodniczący KEP Abp Stanisław Gądecki wraz z Biskupami
Metropolii Przemyskiej. Po Mszy św. poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II na placu kościelnym.
21:00 Oratorium Kalwaryjskie: „Oto Matka Twoja”.
22.00 Całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu.
WTOREK 14.08.2018 r.
6:00 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.
7:00 Dróżki Pana Jezusa z kazaniami.
Podczas Dróżek Eucharystia w kaplicy Grobu MB (ok. g. 9:00).
9:00 Dróżki Pana Jezusa z kazaniami dla młodzieży – rozpoczęcie pod kościołem.
15:00 Nabożeństwo ku czci św. Ojca Maksymiliana M. Kolbe.
16:00 Msza św. z kazaniem w kościele.
16:00 Koncert Orkiestry Kalwaryjskiej (plac przed Domem Pielgrzyma).
18:00 Msza św. na galerii – przewodniczy Abp Adam Szal – Metropolita Przemyski.
21:00 Dziękczynienie Bogu i ludziom – koncert Jubileuszowy zespołu FIORETTI.
23:00 Procesja z figurą MB Wniebowziętej do kaplicy św. Rafała, w kaplicy kazanie.
24:00 Msza św. prymicyjna Neoprezbitera Franciszkańskiego ze słowem Bożym o. Mariusza Kozioła – Wikariusza Prowincji Krakowskiej Franciszkanów.
ŚRODA 15.08.2018 r.
6:00 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.
6:30 Przeniesienie figury MB Wniebowziętej z kaplicy Ś w. Rafała do kościoła.
7:00 Msza św. z kazaniem na galerii.
9:00 Msza św. przy ołtarzu MB z kazaniem w kościele.
12:00 Suma odpustowa na galerii z procesją eucharystyczną na zakończenie nabożeństw odpustowych pod przewodnictwem bpa Leona Dubrawskiego – z Kamieńca Podolskiego.
16:00 Msza św. przy ołtarzu MB z kazaniem w kościele.
18:00 Msza św. przy ołtarzu MB z kazaniem w kościele.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze