Reklama

[Wypadek autokaru na A4] Strażak z jarosławskiej komendy pierwszy udzielał pomocy, 2 osoby zaklinowane

22/03/2021 11:54

W godzinach przedpołudniowych pojawiły się szczegóły przeprowadzonej dziś w nocy akcji ratowniczej po wypadku autokaru przy zjeździe na MOP Kaszyce na autostradzie A4. Jak się okazało poszkodowanym pierwszy pomocy udzielił strażak na co dzień pracujący w Jarosławiu, który na miejscu pojawił się przypadkiem – jechał autostradą w prywatnej podróży.

Na zorganizowanej dziś około 10:30 konferencji prasowej ujawniono kilka szczegółów dotyczących wypadku autokaru, do którego doszło dziś w nocy.

– Pragnę złożyć szczere wyrazy współczucia dla rodziny osoby, która poniosła śmierć w wyniku wypadku autokaru – mówiła na wstępie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Jest to dla nas bardzo tragiczne doświadczenie, które przeżywamy z obywatelami Ukrainy – dodawała dziękując przy tym wszystkim służbom biorącym udział w akcji ratowniczej.

Jednym z istotniejszych komunikatów, jakie zostały przekazane podczas konferencji, to informacja o[paywall] losach pasażerów autokaru.  – Stan hospitalizowanych osób określany jest jako poważny – podawała E. Leniart. – Jedna z tych osób ma uszkodzony kręgosłup, więc jej sytuacja zdrowotna jest najpoważniejsza – uzupełniała.

Siła uderzenia wyrzuciła ofiarę poza autokar

– Po przyjeździe dwóch pierwszych  zastępów z Komendy Powiatowej w Jarosławia oraz Państwowego Ratownictwa Medycznego na miejscu była już służba autostradowa policja oraz mobilny patrol służby skarbowej – mówił o nocnych działaniach st. bryg. Daniel Dryniak Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

– Na miejscu był również  jeden z funkcjonariuszy PSP z KPP w Jarosławiu, który przejeżdżał prywatnie od Rzeszowa do Jarosławia, „najechał” na wypadek i jako pierwszy udzielała tam kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu, który znalazł się poza  autokarem , nieprzytomny i który później po przekazaniu ratownictwu medycznemu mimo podjętej reanimacji zmarł – mówił D. Dryniak.

2 osoby było zakleszczone w autokarze  więc strażacy niezwłocznie zabezpieczyli teren, ustabilizowali pojazd zabezpieczyli wyciekające z jego mechanizmów płyny. – Następnie strażacy przystapili do uwalniania i wykonania  dostępu do poszkodowanych, a następnie do wykonania kwalifikowanej pierwszej pomocy – relacjonował Dryniak. 

– Po niespełna godzinie, ostatni z pasażerów został uwolniony – stwierdził na koniec. W akcji wzięło udział 21 państwowej i ochotniczej straży pożarnej w tym specjalistyczne jednostki ratownictwa technicznego, w tym dźwig, który wyciągnął wrak autokaru. W sumie w akcji wzięło udział  80 strażaków.

Droga była posypana solą

O wypadku wypowiedział się też przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zastępca dyrektora rzeszowskiego oddziału GDDKiA Mariusz Błyskal zapewniając, że wobec prognoz dotyczących możliwości wystąpienia miejscowych oblodzeni, autostrada była posypana solą, bariera energochłonna po poprzednim wypadku została odbudowana, zarządzono tu także wprowadzenie nowego oznakowania.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    . - niezalogowany 2021-03-22 12:14:11

    zamknąć granice i po sprawie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    t - niezalogowany 2021-03-22 14:24:26

    przed takimi jak ty dobry pomysł

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    amindsports_727 2021-08-02 10:42:20

    Monaco lolos ke tahap ini setelah menempati posisi ketiga di Ligue 1 musim lalu, sementara Sparta mencatatkan kemenangan one-tab.com , weebly.com , nobartv.fun , nobartv.com agregat 3-2 atas Rapid Vienna di babak kualifikasi kedua kompetisi musim ini.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama