Ćwiczenia grup ratowniczych połączone z Ogólnopolskimi Mistrzostwami Grup ratowniczych PCK odbywały się 11 i 12 maja na terenie gminy Żurawica.
Ogólnopolskie Mistrzostwa Grup Ratownictwa PCK są imprezą cykliczną, a tegoroczna edycja była trzecią. Zwycięzcami dwóch poprzednich (w 2013 r. i w 2017 r.) była grupa PCK Przemyśl. W tym roku to właśnie ten zespół [paywall]podjął się organizacji zawodów, a okazją jest 20-lecie przemyskiej Grupy Ratownictwa PCK.
W piątek, 11 maja, przeprowadzone zostały ćwiczenia ratownicze, których motywem było zderzenie pociągu osobowego z autobusem. Udział w tym przedsięwzięciu wzięły: Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Straż Ochrony Kolei, Policja, przemyskie Pogotowie Ratunkowe, Grupy Ratownictwa PCK, Starostwo Powiatowe w Przemyślu oraz Urząd Gminy w Żurawicy – w sumie ponad dwustu uczestników.
Następnego dnia w Żurawicy, Wyszatycach i Bolestraszycach odbywały się zawody. Polegały one na udzielaniu poszkodowanym pomocy medycznej przez czteroosobowe zespoły na dwunastu specjalnie przygotowanych stanowiskach zadaniowych. Ratownicy musieli uporać się z pozorowanymi katastrofami kolejowymi i budowlanymi oraz wypadkami w rolnictwie.
Tytuł Mistrza Polski przejęła Grupa Ratownictwa Medycznego PCK Wrocław, drugie miejsce zajęła Grupa Ratownictwa PCK Warszawa, a trzecie miejsce przypadło Grupie Ratownictwa PCK Bydgoszcz.
– Poziom zawodów był wysoki, a poza zawodami miały one wymiar ćwiczeń – mówi Łukasz Szaruga, szef Grupy Ratownictwa PCK Przemyśl. – Każde przedsięwzięcie, które daje możliwość współpracy służb ratowniczych jest bardzo potrzebne i korzystne. Dzięki temu wyciągamy wnioski, jakich błędów unikać w przyszłości – podkreśla.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze