Reklama

Wypadek za wypadkiem. Czarna seria z udziałem pieszych. Nie żyje 6 osób

28/11/2017 19:00

W ciągu zaledwie kilku dni na drogach w regionie zginęło kilka osób. Od dawna nie doszło do tylu tragedii. A tych – policjanci nie mają wątpliwości – można było uniknąć, gdyby wszyscy uczestnicy ruchu zachowali ostrożność i zdrowy rozsądek.

Lawinę dramatów zapoczątkowało zdarzenie na drodze krajowej nr 28 w pobliżu polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce, gdzie 21 bm. peugeot kierowany przez 24-latka śmiertelnie potrącił 37-letniego obywatela Ukrainy . Dzień później około godziny 18 doszło do kolejnego nieszczęścia. Tym razem na ulicy[paywall] Kraszewskiego w Jarosławiu.

– Z naszych wstępnych ustaleń wynika, że kierujący skodą octavią 20-latek, potrącił pieszą, która przechodziła przez przejście – informuje komisarz Marta Gałuszka z miejscowej policji. – 70-letnia mieszkanka miasta zmarła w szpitalu – dodaje.

Reklama

W sobotnie przedpołudnie, 25 bm. do ofiar wypadków dołączyła 85-letnia przemyślanka przechodząca przez ulicę Mickiewicza w tym mieście. Potrącił ją ford. Za jego kierownicą siedział 52-latek.

– Decyzją załogi pogotowia ratunkowego ranną przewieziono do szpitala – słyszymy od sierżant sztabowej Marty Fac z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu. – Niestety, w wyniku poniesionych obrażeń zmarła. Na miejscu wypadku pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza. W tej sprawie trwa postępowanie, które ma na celu ustalenie wszelkich okoliczności i przyczyn – dodaje.

Reklama

Jeszcze tego samego dnia, chociaż kilkanaście godzin później policyjni dochodzeniowcy tym razem z Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie musieli udać się na drogę w Starym Lublińcu w gminie Cieszanów. Tam właśnie 68-letni kierowca auta marki Renault Laguna najechał na leżącego na jezdni 80-latka. Było po zmroku, prawdopodobnie zbyt późno dostrzegł go w świetle reflektorów. Wspomniany zginął. To jednak nie koniec tragedii. W niedzielę w rejonie w rejonie rynku w Jedliczu, na przejściu dla pieszych, pod kołami osobowego volkswagena zginęła piesza. W poniedziałek nad ranem w Moderówce ciężarowy man zabił 42-latka. We wszystkich wymienionych przypadkach policjanci nie mieli żadnych zastrzeżeń, co do stanu trzeźwości kierujących. Czy jednak wszyscy bez wyjątku zachowali niezbędną ostrożność? Prawdopodobnie zabrakło jej po obu stronach.

– Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze po zmroku –błagają mundurowi. – Pamiętajmy, że piesi to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Teraz kiedy zmrok zapada coraz wcześniej, a warunki pogodowe są coraz gorsze, piesi i rowerzyści stają się mało widoczni – podkreślają.

Reklama

Także piesi muszą mieć zdwojoną uwagę.

– Prosimy nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd – przypominają funkcjonariusze. – Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy – argumentują.

Reklama

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, często ratującej zdrowie i życie.


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    u - niezalogowany 2017-11-28 23:56:45

    Weź nie opanuj, gościu! Nudzi Ci się?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    u - niezalogowany 2017-11-28 23:57:35

    Nie spamuj!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Korneliusz - niezalogowany 2017-11-29 07:52:40

    Spadaj i żryj brukiew!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości