Reklama

Wypraszali o łaski dla siebie i swoich rodzin za wstawiennictwem św. Floriana [ZOBACZ ZDJĘCIA]


Strażacy ochotniczych i zawodowych straży pożarnych z Podkarpacia spotkali się po raz 31. u stóp Matki Bożej Kalwaryjskiej. Okazją była Podkarpacka Pielgrzymka Strażaków, która odbyła się w niedzielę, 3 maja.


Na placu przed kalwaryjskim sanktuarium stawiły się licznie przybyłe poczty sztandarowe oraz strażacy Państwowej Straży Pożarnej i druhowie z OSP i przedstawiciele władz. Podczas uroczystej mszy św. w intencji strażaków metropolita przemyski abp Adam Szal wyraził wdzięczność wobec druhów, podkreślając znaczenie ich ofiarnej służby społeczeństwu i błyskawicznego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Przywołał również strażackie motto „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. To nim kierują się na co dzień, niosąc pomoc. Dodał, że jest to nie tylko piękne zawołanie, ale też wielkie zobowiązanie.

Chciałbym tutaj, w tym miejscu, podziękować wszystkim tym, którzy służą Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. Wszystkim strażakom, ochotniczych straży pożarnych i jednostek zawodowychpowiedział.

Reklama

Eucharystię poprzedził uroczysty apel, będący sposobnością do uhonorowania najbardziej zasłużonych druhów. Odebrali oni Medale za Ofiarność i Odwagę, przyznawane za wyjątkowe czyny ratownicze i narażenie życia, Złote Znaki Związku – będące jednymi z najwyższych odznaczeń strażackich, Medale im. Bolesława Chomicza – za zasługi dla rozwoju i umacniania Związku oraz Gwiazdy Podkarpacia – wyróżnienia regionalne. Z terenu powiatu przemyskiego medale i wyróżnienia odebrali: Marek Kudła – Medal Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej; Jerzy Góralewicz – Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza; Zbigniew Bojko – Odznaka Honorowa Strażacka Gwiazda Podkarpacia i Agata Lalik – Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa.

Organizatorem, jak co roku, był  Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Podkarpackiego przy współudziale kapelana strażaków archidiecezji przemyskiej ks. Mieczysława Rusina oraz gwardiana klasztoru w Kalwarii Pacławskiej o. Mariana Gołąba.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 08/05/2026 10:52
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama