Po przerwie spowodowanej pandemią oraz traumatycznych przeżyciach związanych z katastrofalną ulewą i wichurą w lipcu 2019 roku, do kalendarza lokalnych imprez powróciło Święto Pieroga. Organizatorem jak zwykle była Gmina Przemyśl – już po raz czternasty!
Po oficjalnym rozpoczęciu XIV Święta Pieroga komisja konkursowa powołana przez wójta gminy Przemyśl przystąpiła do oceny stoisk poszczególnych sołectw, zwracając uwagę na wystrój, rozległą i różnorodną ofertę kulinarną, elementy dodatkowego wyposażenia oraz treść i sposób prezentacji.
Najwyżej ocenione zostało[paywall] stoisko sołectwa Grochowce, przygotowane przez miejscowe KGW, drugie miejsce zajęło stoisko Ostrowa, przygotowane przez Stowarzyszenie ADSUM, a trzecie miejsce przyznano ex aequo Rożubowicom, Nehrybce i Hermanowicom.

fot.Gmina Przemyśl
Stoiska przygotowały sołeckie Koła Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszenia. Na XIV Święcie Pieroga zaprezentowały się: Ujkowice, Hermanowice, Stanisławczyk, Grochowce, Witoszyńce, Nehrybka, Wapowce, Łętownia, Rożubowice oraz Ostrów.
Kolejną dyscypliną był konkurs lepienia pierogów. Dwuosobowe drużyny sołeckie miały za zadanie przygotować z przyniesionych produktów w ciągu 20 minut jak największą ich liczbę pierogów.
Rekordzistkami okazały się panie z KGW Nehrybka, które w regulaminowym czasie ulepiły ich 207. Drugie miejsce zajęły panie z Ujkowic (196 pierogów), a trzecie reprezentacja Łętowni (190 pierogów).
Razem 10 ekip sołeckich ulepiło w 20 minut ponad 1500 pierogów. Nie dziwi więc fakt, że mając takie sprawne gospodynie, poszczególne sołectwa przygotowały na XIV Święto Pieroga ponad 50 tysięcy różnorodnych pierogów oraz wielką ilość innych wypieków i produktów żywnościowych.
Na stoiskach, oprócz pierogów w kilkunastu smakach, królowały słodkie wypieki, pizzerinki, drożdżówki i wypieki z różnorakim farszem, kołacze i kulebiaki, chleb z domowym smalcem, małosolne ogórki, lemoniady oraz ciepłe i zimne napoje.
Następną konkurencją była rywalizacja sportowo-sprawnościowa przygotowana przez siłownię Freack Faktory w Ostrowie. 4-osobowe ekipy musiały się zmierzyć w następujących konkurencjach: pokonanie 500 metrów na „wioślarzu”, bieg z konstrukcją z obciążnikami, 10 „kozłów” piłką lekarską zza głowy oraz bieg skokami w worku.
Rywalizację w tej kategorii wygrała reprezentacja Stanisławczyka – jednej z najmniejszych miejscowości gminy, wyprzedzając Ujkowice i Ostrów. Ostatnią konkurencją Olimpiady Sołeckiej był konkurs jedzenia pierogów. Kiedy zespoły zasiadły już za stołem, obsługa wniosła laminowane blaty z przykręconymi do nich metalowymi miskami (po dwie na zespół).Uwagę przykuwał fakt, że dołączone do tego zestawu były dwie łyżki, połączone krótkim łańcuchem przytwierdzonym klamrą na środku blatu.
Sceneria i artefakty przypominały epizod z „Misia” Barei. Pojawiła się również pani, która ściereczką przetarła przed konsumpcją przygotowane na pierogi miski. Zespoły dostały zadanie spożycia w ciągu 10 minut 30 sztuk pierogów przygotowanych przez obsługę (po 15 na osobę), wykorzystując opisane powyżej sprzęty. Ostatecznie te część rywalizacji wygrała reprezentacja wygrała reprezentacja Rożubowic.

fot.Gmina Przemyśl
Reprezentacje sołectw konkurowały w rozgrywanej już po raz kolejny Olimpiadzie Sołeckiej. Rywalizowano w czterech zróżnicowanych konkurencjach: prezentacja stoiska, lepienie pierogów na czas, rywalizacja sportowo-sprawnościowa, jedzenie pierogów.
Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, chcąc wyłonić zwycięzcę Olimpiady Sołeckiej. Ostatecznie po zsumowaniu wszystkich punktów okazało się, że zwycięzcą Olimpiady Sołeckiej na XIV Święcie Pieroga została reprezentacja Nehrybki (otrzymując czek na zakupy dla sołectwa na kwotę 5000 zł), przed Ostrowem (3500 zł). Na trzecim miejscu ex aequo uplasowały się reprezentacje Grochowiec i Ujkowic.
Zgodnie z regulaminem w takiej sytuacji miała zdecydować dogrywka – przeciąganie liny, którą wygrały Ujkowice, zajmując ostatecznie 3. miejsce (czek na 2000 zł). Wręczenie najważniejszych nagród w rywalizacji odbyło się na scenie przy udziale wicemarszałka województwa Piotra Pilcha i wójta gminy Przemyśl Andrzeja Huka.
Na zakończenie Olimpiady Sołeckiej gospodarz gminy podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tego gminnego święta. Dopełnieniem wieczoru był kilkudziesięciu minutowy koncert kapeli „Czy się wali, czy się pali”, a później występ góralskiej kapeli „Ciupaga”.

fot.Gmina Przemyśl
Na Święcie Pieroga przewinęło się kilka tysięcy ludzi. Jedni przybywali specjalnie w celu zakupu pierogów i innych wiktuałów, inni z czystej ciekawości, a wielu zawitało tylko na koncert gwiazdy wieczoru.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze