Reklama

Z rąk prezydenta Ukrainy prezydent Bakun odebrał odznaczenie dla Przemyśla! [ZDJĘCIA]

Wczoraj, 5 kwietnia, podczas pierwszej oficjalnej wizyty w Polsce od czasu rosyjskiej inwazji prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z włodarzami Podkarpacia i Lubelszczyzny podczas pobytu w Chełmie.

Prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał symboliczne podziękowania i odznaczeni dla społeczności tzw. miast frontowych za piękną pomoc udzieloną obywatelom Ukrainy chroniącym się przed wojną. 

Wszystkich ludzi wielkich serc, którzy udzielali wsparcia uciekinierom wojennym, reprezentowali prezydenci tych miast: Przemyśl – Wojciech Bakun, Rzeszów – Konrad Fijołek, Chełm – Jakub Banaszek oraz Lublin – Krzysztof Żuk.
 

Bezpieczna Europa

Głowie Ukrainy towarzyszyli premier Mateusz Morawiecki, pełnomocnik rządu do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy, wiceminister SWiA Paweł Szefernaker i samorządowcy, w tym wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Reklama

 
Premier powiedział m.in.: 

– Nie wiadomo jakie wyzwania są jeszcze przed nami, bo ukraińscy żołnierze dzielnie i niezwykle bohatersko walczą na linii frontu za wolność Ukrainy, za bezpieczną Polskę i Europę.


Przemyśl wyróżniony jako Miasto Ratownik

– Reprezentując mieszkańców Przemyśla i wszystkich wolontariuszy, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, administracje samorządową, które przyczyniły się do wielkiego dzieła pomocy jakiej udzielił Przemyśl, odebrałem odznaczenie dla Miasta Ratownika i ogromne podziękowania dla naszej społeczności! – napisał prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.
 

Reklama

Odznaczenie Państwowe Ukrainy – Order Kniazia Jarosława Mądrego Piątego Stopnia – odebrał również Konsul Honorowy w Przemyślu Aleksander Baczyk.

– Gratuluje serdecznie wszystkim wyróżnionym miastom i Panu Konsulowi, a mieszkańcom Przemyśla ponownie serdecznie dziękuję za wszystko, czego wspólnie dokonaliśmy od 24 lutego 2022 roku. Wspólnie zapisaliśmy się na kartach historii! – podkreślił W. Bakun.


Na Zamku Królewskim.  Memorandum podpisane

Również wczoraj w Warszawie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który odznaczył go Orderem Orła Białego. 

Głowy państw wzięły udział w Polsko-Ukraińskim Forum Gospodarczym na Zamku Królewskim, na którego dziedzińcu padły znamienne słowa:
 

Reklama

– Drogi Rzeszowie, dziękuje ci za to, że zostałeś pierwszym Miastem Ratownikiem dla Ukrainy. Przemyślu, Lublinie, Chełmie – dziękuję wam! – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
 

– Gdańsku i Wrocławiu, Katowice i Białystoku, Krakowie i Warszawo – każde miasto w Polsce, które stało się tak gościnne dla naszych ludzi, dziękuję wam. Dziękuję za to, że ukraińskie dzieci w Polsce mogą żyć w szacunku, a dorośli Ukraińcy dostali od państwa polskiego prawo gwarantujące im takie same prawo i możliwości, jakie posiadają Polacy – dodał.

Reklama


Ważnym tematem było zaangażowanie polskich firm w odbudowę zniszczeń wojennych. Podpisano dokument „Memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy“.

O spotkaniu pisaliśmy tutaj: Wołodymyr Zełeński: Drogi Reszowie, Przemyślu! Dziękuję wam za to, że ukraińskie dzieci mogą żyć w szacunku

autorka: Aleksandra Nowotyńska

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama