Wczoraj, 5 kwietnia, podczas pierwszej oficjalnej wizyty w Polsce od czasu rosyjskiej inwazji prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z włodarzami Podkarpacia i Lubelszczyzny podczas pobytu w Chełmie.
Prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał symboliczne podziękowania i odznaczeni dla społeczności tzw. miast frontowych za piękną pomoc udzieloną obywatelom Ukrainy chroniącym się przed wojną.
Wszystkich ludzi wielkich serc, którzy udzielali wsparcia uciekinierom wojennym, reprezentowali prezydenci tych miast: Przemyśl – Wojciech Bakun, Rzeszów – Konrad Fijołek, Chełm – Jakub Banaszek oraz Lublin – Krzysztof Żuk.
Głowie Ukrainy towarzyszyli premier Mateusz Morawiecki, pełnomocnik rządu do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy, wiceminister SWiA Paweł Szefernaker i samorządowcy, w tym wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Premier powiedział m.in.:
– Nie wiadomo jakie wyzwania są jeszcze przed nami, bo ukraińscy żołnierze dzielnie i niezwykle bohatersko walczą na linii frontu za wolność Ukrainy, za bezpieczną Polskę i Europę.
– Reprezentując mieszkańców Przemyśla i wszystkich wolontariuszy, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, administracje samorządową, które przyczyniły się do wielkiego dzieła pomocy jakiej udzielił Przemyśl, odebrałem odznaczenie dla Miasta Ratownika i ogromne podziękowania dla naszej społeczności! – napisał prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.
Odznaczenie Państwowe Ukrainy – Order Kniazia Jarosława Mądrego Piątego Stopnia – odebrał również Konsul Honorowy w Przemyślu Aleksander Baczyk.
– Gratuluje serdecznie wszystkim wyróżnionym miastom i Panu Konsulowi, a mieszkańcom Przemyśla ponownie serdecznie dziękuję za wszystko, czego wspólnie dokonaliśmy od 24 lutego 2022 roku. Wspólnie zapisaliśmy się na kartach historii! – podkreślił W. Bakun.
Również wczoraj w Warszawie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który odznaczył go Orderem Orła Białego.
Głowy państw wzięły udział w Polsko-Ukraińskim Forum Gospodarczym na Zamku Królewskim, na którego dziedzińcu padły znamienne słowa:
– Drogi Rzeszowie, dziękuje ci za to, że zostałeś pierwszym Miastem Ratownikiem dla Ukrainy. Przemyślu, Lublinie, Chełmie – dziękuję wam! – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
– Gdańsku i Wrocławiu, Katowice i Białystoku, Krakowie i Warszawo – każde miasto w Polsce, które stało się tak gościnne dla naszych ludzi, dziękuję wam. Dziękuję za to, że ukraińskie dzieci w Polsce mogą żyć w szacunku, a dorośli Ukraińcy dostali od państwa polskiego prawo gwarantujące im takie same prawo i możliwości, jakie posiadają Polacy – dodał.
Ważnym tematem było zaangażowanie polskich firm w odbudowę zniszczeń wojennych. Podpisano dokument „Memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy“.
O spotkaniu pisaliśmy tutaj: Wołodymyr Zełeński: Drogi Reszowie, Przemyślu! Dziękuję wam za to, że ukraińskie dzieci mogą żyć w szacunku
autorka: Aleksandra Nowotyńska
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze