Reklama

Z życia akademickiego wzięte: Konferencja „Trzy kroki do życia. Postępowanie w ostrej fazie udaru”

PANS w Przemyślu
07/06/2025 13:07

„Postępowanie w ostrej fazie udaru” – to temat rozpatrywany przez specjalistów, ale problematyka ogólnospołeczna, bo porusza problem, który potencjalnie może dotyczyć każdego. W uczelnianej auli rozpatrywane były różne kwestie, również medyczne, bo często rozmawiamy o profilaktyce, czyli zapobieganiu różnego rodzaju chorobom. Dzisiejsza konferencja, poza ważnym przesłaniem, jakim jest nawoływanie do profilaktyki udaru, przyniesie również dużą dawkę informacji na temat procedur, zasad postępowania w przypadku wystąpienia objawów udaru i leczenia pacjentów. Poznamy (my – niespecjaliści, w tym studenci, uczniowie), jak ten proces wygląda „od środka”, z innej perspektywy. Jakie – zawarte w tytule konferencji – „trzy kroki do życia” należy wykonać” – mówił gospodarz uczelni, jej rektor, prof. Marek Delong, otwierając – jako współorganizator – spotkanie w uczelnianych murach.

By jak najlepiej przedstawić problem

Konferencja zorganizowana została przez Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu oraz przemyską Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego przy współpracy z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Przemyślu. Dr n. o zdr. Barbara Stawarz, Dyrektor Szpitala, dziękowała współorganizatorom, w tym Rektorowi oraz Rafałowi Kijance, Dyrektorowi Pogotowia Ratunkowego oraz dr n. med. Luizie Balickiej-Adamik – Kierownik Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym, za podjęcie wyzwania, jakim jest przygotowanie tak dużego wydarzenia. „Przeżywają, są zaangażowani, bo chcą jak najlepiej przedstawić problem” – podsumowywała Pani Dyrektor.

Reklama

Mózg to czas

A problem jest dużej wagi, bo „mózg to czas” – jak wielokrotnie podczas swojej prelekcji inaugurującej spotkanie podkreślał Rafał Kijanka. Przybliżając procedurę udarową, zwracał uwagę na czynniki, które mogą ją przyspieszyć i zostały w Przemyślu wdrożone, skracając czas podania leku do 8 minut. Ze strony internetowej przemyskiego Oddziału Neurologicznego dowiadujemy się, że: „we wrześniu 2019 r. oddział wyróżniony został międzynarodową nagrodą AngelsInitiative – Platinum Status. Nagroda ESO ANGELS powstała, aby wyrazić uznanie i uhonorować zespoły oraz osoby zaangażowane w doskonalenie opieki nad pacjentami z udarem mózgu, a także, aby ustanowić kulturę ciągłego monitorowania jakości”.

Reklama

Prelekcje, panele, dyskusje, pokazy…

Grono specjalistów, wśród których znaleźli się przedstawiciele podkarpackiego środowiska medycznego, z dużym zaangażowaniem, w trosce o jasny przekaz, przybliżyło zasady postępowania w przypadku rozpoznania udaru. Najważniejszym celem jest „nie dopuścić do deficytów neurologicznych, a więc jak najszybciej podać pacjentowi lek” – zapewniała lek. Ewa Serkiz, dodając, że nie każdemu pacjentowi może zostać podany, ale w większość osób zostaje zakwalifikowana.

W konferencji udział wzięli studenci PANS, głównie z kierunków medycznych, tj. pielęgniarstwa i fizjoterapii.

Reklama

Konferencja została objęta honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Ewelina Kasperska

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 07/06/2025 13:07
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama