Mieszkańcy Narola doczekają się wyczekiwanej od dawna obwodnicy. Inwestycja za ponad 23 mln zł ma zwiększyć bezpieczeństwo i płynność ruchu samochodowego w powiecie lubaczowskim. To ważna i strategiczna droga nie tylko dla samego powiatu, ale i całego Podkarpacia.
Podpisanie umowy na realizację inwestycji odbyło się w urzędzie marszałkowskim – a więc w zaciszu gabinetów i bez udziału gości z zewnątrz. Taki charakter spotkania podyktowany był obecną sytuacją epidemiczną. O tym, że[paywall] planowana obwodnica ma duże znaczenie dla całego Podkarpacia mówił m.in. marszałek województwa Władysław Ortyl:
– Ponad 23 miliony złotych wydamy na tę ważną inwestycję. Bardzo się cieszymy, że dziś możemy podpisać umowę na jej wykonanie z firmą Strabag. To solidny wykonawca. Wierzę, że za dwa lata będziemy mogli uroczyście przeciąć wstęgę i oddać tę drogę do użytku.
Ze strony przedstawiciela firmy Strabag sp. z o.o. padło zapewnienie, że nowa obwodnica zostanie oddana w terminie, a więc jesienią 2022 roku. – To prawie trzy kilometry drogi po nowym śladzie. Myślę, że największym problemem dla nas, jako wykonawcy, będzie wymiana torfów, które zalegają w ciągu obwodnicy. Wierzę jednak, że wszyscy będziemy mogli cieszyć się z terminowego otwarcia drogi – powiedział.
Oprócz obwodnicy powstaną także dwa skrzyżowania z sygnalizacją świetlną typu rondo, most na Tanwi i drogi serwisowe. Zarówno nowa nawierzchnia, jak i budowa ścieżek rowerowych, chodników i przebudowa istniejących elementów pasa drogowego mają znacząco poprawić komfort ruchu oraz estetykę drogi.
Inwestycję nadzorował będzie Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich podległy pod Samorząd Województwa Podkarpackiego. Jak zapewnił Piotr Miąso, dyrektor PZDW, po jej zrealizowaniu mieszkańcy, którzy narzekają obecnie na uciążliwości wynikające z natężonego ruchu kołowego, powinni odetchnąć z ulgą.
Podpisanie umowy na budowę obwodnicy stanowi szczególny powód do zadowolenia dla gospodarza Narola Grzegorza Dominika. – Ta droga ułatwi życie mieszkańcom, zminimalizuje ruch samochodów ciężkich w centrum miasta i ułatwi przejazd przez centrum – powiedział, dziękując władzom wojewódzkim za pomoc w rozwiązaniu problemów Narola.
Z kolei wicemarszałek Piotr Pilch podkreślił, że będzie to już czwarta obwodnica na drogach wojewódzkich w tym ważnym dla Podkarpacia miejscu, a poprzednie trzy oddane w ostatnim czasie to: obwodnice Lubaczowa, Oleszyc i Cieszanowa.
Realizacja planowanej inwestycji będzie współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.

fot.D. Kozik
O tym, że planowana obwodnica ma duże znaczenie dla całego Podkarpacia mówił m.in. marszałek województwa Władysław Ortyl.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze