Reklama

Za niecałe dwie godziny częściowe zaćmienie Słońca

Około 10.56 na Podkarpaciu będzie widoczne częściowe zaćmienie Słońca. Dzisiejszy (20 marca br.) dzień jest bezchmurny, więc nie będzie problemów z obserwacją tego niesamowitego zjawiska.

Według pomiarów w Polsce tarcza Księżyca zacznie nasuwać się na tarczę Słońca o g. 9.49. Oba obiekty będą się wówczas znajdować około 30 stopni nad horyzontem, a więc nie bardzo wysoko. Maksimum (czyli moment, kiedy przesłonięta będzie największa część Słońca) nastąpi ok. g. 10.55, ale intensywne obserwacje warto prowadzić pomiędzy g. 10.40 a 11.10, bo wtedy będzie się najwięcej działo. Koniec tego zjawiska przewidziany jest w naszym kraju na samo południe. Przesłonięcie Słońca przez Księżyc zdarza się raz na kilka lub kilkanaście lat. To tyle niewiarygodne zjawisko, że średnica Słońca jest 400 razy większa niż średnica Księżyca, ale trzeba pamiętać, że Księżyc znajduje się 400 razy bliżej Ziemi niż Słońce.

 Jak obserwować zaćmienie?
*nigdy nie patrzmy na Słońce bez żadnego zabezpieczenia, także przez zmrużone oczy lub poprzez chmury,
*nigdy nie spoglądajmy na Słońce przez okulary przeciwsłoneczne,
*nie używajmy czarnych klisz fotograficznych ani rentgenowskich,
*nigdy nie patrzmy na Słońce przez lornetkę, lunetę, teleskop czy aparat fotograficzny, jeżeli nie są zaopatrzone w profesjonalny filtr,
*nie jest zalecane, aby oglądać zaćmienie przez dyskietki, płyty CD, CD-ROM-y czy okopcone szkiełka,

*bezpieczne obserwacje tarczy słonecznej można prowadzić przez specjalną folię ochronną – folię mylarową Baadera ND5, dostępną w specjalistycznych sklepach fotograficznych lub sklepach z teleskopami,
*bezpieczne są również obserwacje prowadzone przez teleskopy słoneczne wyposażone w taką właśnie folię oraz przez specjalne okulary wyposażone w podobne filtry,
*można oglądać zaćmienie przy pomocy ciemnego szkła spawalniczego o parametrach DIN 10 – DIN 12.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    andrzej kasak - niezalogowany 2015-03-20 10:10:30

    sram na to zacmienie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    k_cyprys_497 2015-03-20 10:21:31

    bardzo mądra i inteligentna odpowiedź zapewne też takim jest Pan człowiekiem.  Polaki cebulaki brawo. Pozdrawiam

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości