Reklama

Za śmieci zapłacimy więcej

19/12/2019 10:54

Druga sesja poświęcona ustaleniu opłat za odbiór odpadów w Przemyślu przyniosła rozstrzygnięcie. Opozycja przedstawiła swoje propozycje, preferujące osoby segregujące śmieci, jednak nie znalazły uznania większości. Według władz, nie pokryłyby wszystkich kosztów.

Pierwsza sesja i dyskusja nad uchwałą określającą stawki za odbiór odpadów w 2020 r. nie przyniosła rozstrzygnięcia. Opozycja była przeciwna, a część radnych koalicji wstrzymała się od głosu lub nie przyszła na głosowanie. Wydawało się, że w styczniu miasto będzie działać w „trybie awaryjnym”. Na czwartek, 12 grudnia, zwołano jednak jeszcze jedną sesję. Punktem wyjścia ponownie [paywall]były stawki 23 zł za śmieci segregowane i 46 zł za śmieci niesegregowane (obecnie przemyślanie płacą 14 i 20 zł).

Robert Bal (Regia Civitas) w imieniu wszystkich klubów opozycyjnych (PiS, SLD, Regia) wniósł poprawkę, aby stawka za śmieci segregowane wyniosła 19,50 zł i 58,50 za niesegregowane. Argumentował, że sumarycznie wpływy dadzą podobną kwotę do propozycji prezydenta. Stwierdził, że podwyżka proponowana przez urząd miejski uderzy w mieszkańców, którzy segregują śmieci. Z kolei propozycja opozycji ma zachęcić do segregowania tych, którzy jeszcze tego nie robią. – Wykonujemy ruch w kierunku mieszkańców, którzy segregują śmieci w Przemyślu – powiedział.

Reklama

Prezydent Wojciech Bakun zapewnił, że takie rozwiązanie było brane pod uwagę, jednak sprawi ono, że zabraknie ok. 4 mln zł. Wyraził obawę, że dużo osób zadeklaruje zbiórkę selektywną, ale nie będą tego robić. R. Bal odparł, że rolą służb prezydenta jest kontrola tego, czy deklarowana segregacja faktycznie jest prowadzona. Stwierdził, że w razie pojawienia się dziury w systemie, w ciągu roku stawki można podnieść. Prezydent ocenił, że wtedy stawki wzrosną do jeszcze większej kwoty niż proponowane teraz 23 zł.

Nie zgodził się z tym Bartłomiej Barczak (Regia). Wyliczał, że propozycja opozycji da w skali roku tylko 135 tys. zł wpływu mniej niż propozycja prezydenta. – Dla tak dużego miasta to nie są duże pieniądze, a dla mieszkańca różnica jest istotna – powiedział. Sugerował też, aby zmienić system obliczania stawki, opierając go nie o liczbę domowników, ale o pomiary zużytej wody. Z kolei Jerzy Krużel (KO) uznał, że taka poprawka „zaburzy system” i różnica wyniesie co najmniej 1,5 mln zł.

Poprawka opozycji nie znalazła uznania większości. Ostatecznie przyjęto stawki zaproponowane przez prezydenta. Poparło je 11 radnych Wspólnie dla Przemyśla i KO. Przeciw było 9 osób z PiS, Regii i SLD. 3 radnych było nieobecnych.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    vales - niezalogowany 2019-12-19 12:21:15

    Z takimi radnymi to daleko nie zajedziemy , a p. Zapotocki to już się  chyba dorobił więc jemu podziękujemy . 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    %/€&£* - niezalogowany 2019-12-19 13:08:52

    wina Bakuna ; )

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ola - niezalogowany 2019-12-19 13:33:29

    Na podstawie tego  że  w pierwszej wersji zaproponowano 1 zł za kompostowanie śmieci ulegających biodegradacji a w kolejnej odstąpiono nawet od tej śmiesznej propozycji śmiem twierdzić że tak naprawdę nikomu nie zależy na ograniczaniu ilości a głównie liczy się kasa pozyskana od mieszkańców.  A przecież są  przykłady gdzie wprowadzono ten model ku zadowoleniu wszystkich. Przy właściwej segregacji właściciele posesji gdzie byłaby możliwość kompostowania mogliby znacznie ograniczyć ilość  oddawanych śmieci. Do odbioru byłyby plastiki i szkło może tez papier.  Metal można  odwieźć na  składowisko złomu. Podejrzewam ze śmieci które nie podlegają biodegradacji można by wówczas wywozić raz na m-c lub rzadziej.  A tzw .kompostowniki można przecież produkować  z odzyskanego plastiku, może już ktoś to robi.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama