Ponad 60 kg narkotyków (marihuana, kokaina i haszysz) oraz przedmioty przypominające broń, amunicję i ponad 16 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzowych nie trafią na rynek. A to dzięki intensywnej pracy policjantów z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego dw. z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, których wspierali funkcjonariusze KAS i CBŚP.
Sprawa ciągnęła się od 2024 roku. Od tego czasu funkcjonariusze z komendy miejskiej z Rzeszowa gromadzili materiał dowodowy, który w efekcie potwierdził, że na terenie powiatu jarosławskiego i łańcuckiego dochodziło do nielegalnego procederu związanego z przestępczością narkotykową. Substancje zabronione trafiały do wymienionych powiatów z Hiszpanii. Wówczas zatrzymano 44-latka, mieszkańca powiatu jarosławskiego, a mundurowi zabezpieczyli prawie 14 kg marihuany i około pół kilograma haszyszu.
W listopadzie 2024 roku policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przejęli do dalszego prowadzenia postępowanie dotyczące kwalifikowanego typu przemytu znacznej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych, popełnionego w ramach zorganizowanej grupy oraz nawiązali współpracę z hiszpańskimi organami ścigania, a nadzór nad tym śledztwem przejęła Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie. W kwietniu 2025 roku ustalono kolejne osoby zamieszane w sprawę i je zatrzymano. Zabezpieczono też kolejne 20 kg substancji zabronionych. W październiku tego samego roku, oprócz 18 kg marihuany, zabezpieczono ponad 450 tys. zł w różnej walucie.
„44-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego i 27-latek z powiatu łańcuckiego usłyszeli zarzuty dotyczące kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Działanie tej grupy polegało m.in. na wewnątrzwspólnotowym nabyciu znacznych ilości środków odurzających i psychotropowych, pozyskanych z Hiszpanii, a następnie wprowadzaniu ich do obrotu i uczestniczeniu w ich obrocie na terytorium Polski, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej”
– przekazała podkarpacka policja. Oprócz wyżej wymienionych, zarzuty usłyszało też kolejnych 3 mężczyzn i 4 kobiety. Te osoby są również podejrzane o pranie brudnych pieniędzy i utrudnianie prowadzonego postępowania.
W połowie lutego bieżącego roku funkcjonariusze Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie, realizując postanowienie Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, wspólnie z policjantami z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, technikiem kryminalistyki z Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie, a także funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu i funkcjonariuszami CBŚP, podczas przeszukania pomieszczeń należących do 27-letniego mieszkańca powiatu łańcuckiego zabezpieczyli ponad 60 kg narkotyków. Była to marihuana oraz kokaina i haszysz, a ich czarnorynkowa wartość to 3 mln 205 tys. 898 złotych.
Funkcjonariusze zabezpieczyli też mienie o łącznej wartości ponad 500 tys. zł. Jak przekazała podkarpacka policja, podczas prowadzonych czynności wykorzystano specjalistyczny sprzęt, m.in.: georadar czy urządzenia rentgenowskie, a także posiłkowano się pomocą psa służbowego. To właśnie tak szeroko zakrojone i precyzyjne poszukiwania pozwoliły na ujawnienie licznych skrytek (w beczkach zakopanych w ziemi czy podwójnej podłodze na strychu).
„Podczas wykonywanych czynności nadzorowanych przez prokuratora z Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie funkcjonariusze zabezpieczyli także przedmioty przypominające broń palną, broń automatyczną oraz 500 szt. amunicji, a także ponad 16 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzowych”
– dodali w podsumowaniu akcji mundurowi.
opr. em.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze