Od wielu lat się mówi, że pozostałości po Twierdzy Przemyśl są szansą na rozwój turystyki. Sporo już zrobiono, żeby udostępnić unikalny zabytek militarny, jakim są forty. Działa Związek Gmin Fortecznych, wydano już duże pieniądze na rewitalizację Twierdzy. W tych działaniach nie sposób pominąć „zakręconych” pasjonatów, którzy od lat walczyli o to, by docenić i wykorzystać walory turystyczne Twierdzy. Pierwszym był śp. Jan Rożański.
Często to właśnie pasjonaci opiekują się fortami i poświęcają swój czas oraz pieniądze. Doprowadzają je do takiego stanu, żeby można było zwiedzać forty bezpiecznie, nie przedzierając się przez dżunglę. Niestety do części społeczeństwa jakoś nie dociera, że zabytek to nie tylko katedra czy zamek, ale również betonowe ruiny fortów czy ziemne szańce wchodzące w skład Twierdzy Przemyśl [paywall].
fot.Jacek Szwic
Od roku pod krzakiem leżą wywiezione przez kogoś okna.
Grzegorz Hayder zastępca prezydenta w jednym z pism odpowiada Z. Podolakowi: „Z przykrością stwierdzam, że teren ten jest regularnie zaśmiecany, a podejmowane działania są mało skuteczne. Trudno zrozumieć, że pomimo ustalonego limitu ilości odpadów, które mieszkańcy mogą oddać wzamian za wnoszoną opłatę, nadal funkcjonuje „pomysł na pozbycie się odpadów” przez ich wywiezienie i porzucenie w ustronnych miejscach. (...) Niemniej jednak z uwagi na starania o wygląd fortów podjęte zostaną starania, aby usunąć każde dzikie wysypisko.
Nie tylko Podolak interweniował w tej sprawie. W jesieni jedna z właścicielek działek „Słoneczny stok” zwróciła się do Wydziału Gospodarki Komunalnej z prośbą o uporządkowanie fosy przylegającej do działek. 16 października ubiegłego roku naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej w odpowiedzi działkowiczce wyjaśnił, że „teren został w bieżącym roku uporządkowany dwukrotnie we współpracy ze Strażą Miejską w Przemyślu i Zakładem Karnym w Medyce. Wspomniany teren nie jest ujęty w stałym harmonogramie prac pielęgnacyjnych i porządkowych. Niemniej jednak Gmina Miejska Przemyśl dokłada starań, aby utrzymać porządek na tym i wielu innych terenach rekreacyjnych. Kolejne zaplanowane porządkowanie terenu przewidujemy wczesną wiosną 2018 roku, przed świętami Wielkanocnymi”. Na fortach byliśmy z Podolakiem w piątek 16 marca, jeszcze przed nagłym powrotem zimy, która na pewno opóźni prace porządkowe, ale po świętach jeszcze odwiedzimy Fort XVII „Ostrów” i szaniec „Browar”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.O tym Panu juz jest wystarczająco głośno na tym Osiedlu. Niech gazeta zainteresuje sie czymś innym naprawdę...
Lapówkarz,Kancierz,jezdzi z napisem na UAZIE ochrona Przyrody,Skazany za łapownictwo
Jakie jest stanowisko Urzędu Ochrony Zabytków? Toż to Podkarpacki Konserwator był miłośnikiem Twierdzy i zarządzał na dwóch stokach: w Związku Gmin Fortecznych i na stanowisku w Urzędzie Miasta! Teraz - na wyższym stanowisku - może znacznie więcej!Hmmm..., czy była już komisja w Terenie?
Pod pszykrywka dbania o Fort łobóz grabi dzrewo do domu
Pod taka przykrywka rabuje i nielegalnie pozyskuje drewno na opał.To jest kawał sk....syna cwaniaczka
O tym Panu juz jest wystarczająco głośno na tym Osiedlu. Niech gazeta zainteresuje sie czymś innym naprawdę...
Lapówkarz,Kancierz,jezdzi z napisem na UAZIE ochrona Przyrody,Skazany za łapownictwo
Jakie jest stanowisko Urzędu Ochrony Zabytków? Toż to Podkarpacki Konserwator był miłośnikiem Twierdzy i zarządzał na dwóch stokach: w Związku Gmin Fortecznych i na stanowisku w Urzędzie Miasta! Teraz - na wyższym stanowisku - może znacznie więcej!Hmmm..., czy była już komisja w Terenie?