Reklama

Zabytkowa willa przy Matejki 1 w Przemyślu sprzedana

Zabytkowa willa przy ul. Matejki 1 w Przemyślu, w której swego czasu mieściły się dwa magistrackie wydziały, została sprzedana. Za 858 tys. 500 zł kupili ją szefowie spółki „Immoblies” z Prałkowiec.

Decyzję o sprzedaży dwóch ważnych i rozpoznawanych w mieście obiektów w czerwcu 2019 r. podjęli przemyscy radni. Głosami koalicjantów (Kukiz’15 i Koalicja Obywatelska) oraz SLD i Regii Civitas (w przypadku budynku przy ul. Matejki 1) dwa obiekty miejskiego majątku zostały wystawione do przetargu. Przeciwni byli radni Prawa i Sprawiedliwości[paywall].

To budynek po byłym Gimnazjum nr 5 przy ul. Grunwaldzkiej (popularna „kantówka”) oraz ten, w którym mieściły się Wydział Architektury i Ochrony Środowiska UM w Przemyślu i Biuro Rozwoju Miasta Przemyśla przy ul. Matejki 1.

Reklama

Oba budynki są wpisane do rejestru zabytków. Ten pierwszy wraz z salą gimnastyczną był w trwałym zarządzie SP 4 po tym, jak doszło do reformy oświaty i likwidacji gimnazjów. Od 1 września 2019 r. budynek był szkole zbędny. Obiekt miał zostać wydzierżawiony jednej z przemyskich placówek oświatowych. Nadzieje były spore, ale – jak się okazuje – płonne. Miasto budynek sprzedał w przetargu. Kupił go znany przemyski lekarz pulmonolog Włodzimierz Bodnar.

Z kolei zabytkowa willa przy ul. Matejki 1 jeszcze w 2019 r. została opuszczona przez urzędników dwóch wydziałów. Zostali przeniesieni do wyremontowanego obiektu przy ul. Ratuszowej 1, w którym kiedyś funkcjonowało Gimnazjum nr 2. 20 maja br. willę wreszcie udało się sprzedać.

Za kwotę 858 tys. 500 zł nabyli ją (wraz z działką) szefowie spółki „Immobiles” z Prałkowiec – Michał i Łukasz Martowiczowie. Ten pierwszy jest także prezesem spółki „Euroterm”. Jak zapewnił, willa pozostanie w nienaruszonym stanie. Więcej, zostanie odrestaurowana z przeznaczeniem na potrzeby spółki.


fot.Mariusz Godos
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    sdfgbn - niezalogowany 2021-06-15 18:33:31

    Zabytkowa willa przy Matejki 3 zniszczona .    https://www.eska.pl/przemysl/przemysl-willa-przy-ulicy-matejki-3-rozebrana-co-tam-powstanie-wideo-galeria-aa-PXew-Ceop-xWgy.html

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Robert - niezalogowany 2021-06-15 19:55:32

    Ja tu czegoś nie rozumiem. Na ścięcie drzewa trzeba mieć zgodę, a tu taka willa i można?Nie żal Panu  prezydencie?No to dawaj pan. Która następna?Jestem w szoku. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-06-15 19:58:36

    W miescie pełnym zabytków to myślenie zabytkowe jest największym problemem.Nawet z racjonalnym mysleniem w przestrzeni publicznej mamy bardzo duże problemy.Byle jakośc  i jakoś to bedzie to główne motywy najczęściej nie przemyślanego działania.A radosna twórczość szczególnie w wydatkach miejskich pieniędzy daliśmy popis ,ze jeszcze nasze wnuki beą nas przeklinac regulując zobowiązania.Tutaj widzimy krokodyli płacz nad kolejną ruiną,którą w naszym mieści jak zwykle nazywa się zabytkiem zbytnio nie rozumiejąc ani słowa ani jego treści

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama