– Po wykonaniu niezbędnych prac konserwatorsko-remontowych obiektowi zostaną nadane nowe funkcje. Jakie? Nie chciałbym na tym etapie zdradzać szczegółów. Dotychczas spichlerz był wykorzystywany w celach gospodarczych – powiedział wójt gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak. Warto dodać, że przywrócenie świetności tego obiektu zostało ujęte w Lokalnym Programie Rewitalizacji Gminy Dubiecko na lata 2017 – 2023.
Przed wielu laty do tego spichlerza, ale i innych atrakcji ludzie chodzili piechotą. Z Dubiecka, przez Wybrzeże, do Słonnego. Kilkugodzinny spacer wspaniałą kasztanową aleją był niezapomnianym przeżyciem. Niestety, trend wycinania przydrożnych drzew sprawił, żed kasztanowce znikły. Spichlerz w Wybrzeżu jest jednym z kilku reliktów architektury folwarcznej, której na tym terenie 100 lat temu było wiele[paywall].
Wraz z upływem lat okazały obiekt niszczał. Władze gminy szukały rozwiązania i znalazły, wspólnie z Podkarpackim Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Przemyślu. Opracowano projekt prac remontowo-konserwatorskich. Całkowity koszt I etapu wynosił 93 tys. 943 zł, z czego dofinansowanie Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu to kwota 55 tys. zł. Reszta to wkład własny gminy. Kilka dni temu I etap został zakończony. Zakres prac obejmował wzmocnienie i izolację fundamentów na całym obwodzie budynku, w tym m.in. wykonanie izolacji ścian fundamentowych, opaski usztywniającej żelbetowej czy iniekcji krystalicznej poziomej dwustronnej, czyli mówiąc prościej: osuszenie budynku.
Spichlerz w miejscowości Wybrzeże stanowi część zespołu dworsko-parkowego, którego historia sięga co najmniej XVI w. Został wybudowany w drugiej połowie XIX w. Na początku XX w. uległ znacznym zniszczeniom – być może było to wynikiem zniszczeń podczas I wojny światowej, kiedy to spalony został dwór. Wtedy też spichlerz został wyremontowany – zmieniono pokrycie jego dachu, stosując blachę (prawdopodobnie pierwotnie był kryty dachówką). Zachowany budynek spichlerza jest jednym z najciekawszych zabytków na tym terenie. W opracowaniu jego elewacji zastosowano neogotyckie elementy wystroju. W łączeniach konstrukcji drewnianych użyto drewnianych kołków, nie używając dostępnych gwoździ. Wnętrze podzielone jest drewnianymi stropami na trzy kondygnacje, stanowi typowe rozwiązanie dla spichlerzy z przełomu XIX w.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A co z dworkiem Fredry .Zniszczyliście rozgrabiliśxue di gołyxh murów. Warti by byłi wyremontować Nue wsttd wam chłopy?
A co z dworkiem Fredry .Zniszczyliście rozgrabiliśxue di gołyxh murów. Warti by byłi wyremontować Nue wsttd wam chłopy?