19 kwietnia Gniewczyna była najbarwniejszym miejscem w Polsce. Ponad tysiąc turków z całego kraju przybyło tu, by podtrzymać doroczną tradycję.
W niedzielę na stadionie sportowym w Gniewczynie Trynieckiej odbyła się 12. Ogólnopolska i 23. Podkarpacka Parada Straży Grobowych „Turki 2015”. 44 oddziały, 16 orkiestr oraz 4 grupy mażoretek przybyło do kościoła pw. św. Mateusza w Gniewczynie Łańcuckiej. Mszę św. odprawił ks. bp Adam Szal w asyście ks. prałata Tadeusza Gramatyki oraz ks. proboszcza Krzysztofa Filipa. – Chciałbym życzyć wszystkim braciom, którzy pełnią tę służbę, aby byli zawsze blisko Chrystusa – mówił podczas kazania bp A. Szal.Następnie oddziały turków przemaszerowały na stadion w Gniewczynie Trynieckiej. Spotkanie otworzył wójt gminy Tryńcza, a zarazem komendant trynieckiego oddziału Ryszard Jędruch. – Szanowni strażnicy Grobu Pańskiego, cieszę się, że nasza gmina i parafia Gniewczyna może was tutaj gościć – mówił. Na okoliczność spotkania komendanci wszystkich oddziałów otrzymali pamiątkowe statuetki i suweniry. Podziękowania na ich ręce złożyli m.in. posłowie: Mieczysław Golba, Piotr Tomański, Kazimierz Ziobro i Andrzej Szlachta.
Po części oficjalnej rozpoczęły się pięciominutowe pokazy paradne przybyłych oddziałów. Jako pierwsi, przy dźwiękach tureckiego bębna, wystąpili reprezentanci Wielopola Skrzyńskiego. Wszystkie gwardie zaprezentowały barwne widowisko. Zgromadzona na stadionie widownia mogła podziwiać ciekawe stroje i różnorodne figury: gwiazdy, krzyże, otwarte prostokąty, pisanki. Na szczególną uwagę zasłużyły turki z gminy Grodzisko Dolne, ponieważ to właśnie tam przed dwudziestoma trzema laty zrodziła się idea organizacji parady straży grobowych. Finałowy pokaz dali gospodarze: oddziały z Gniewczyny Łańcuckiej i Gniewczyny Trynieckiej.
Piękny jubileusz
Częścią niedzielnej parady było wręczenie nagród w „Konkursie Wielkanocnym” zorganizowanym przez samorząd województwa podkarpackiego. 16 lokalnych grup działania rywalizowało w kategorii „stół wielkanocny”. Zwycięzcą okazała się Lokalna Grupa Działania Pogórze Przemysko-Dynowskie. Dyplomy laureatom oraz pozostałym uczestnikom wręczył członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Lucjan Kuźniar.
Niedzielne wydarzenia były ponadto okazją do złożenia gratulacji oddziałowi z Gorzyc, który w tym roku obchodzi 70-lecie istnienia. Wyrazy uznania oraz list gratulacyjny na ręce komendanta Mariana Glinianego złożył poseł Mieczysław Golba.
Organizatorami imprezy byli: wójt gminy Tryńcza, Trynieckie Centrum Kultury oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Patronat honorowy objął marszałek województwa podkarpackiego. Warto przypomnieć, że to barwne wydarzenie odbyło się w Gniewczynie już po raz drugi. Pierwszy raz oddziały wielkanocne zjechały tu w 2005 roku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Co się stało z Jagiełłą że nie wystawili swoich turków?
Co się stało z Jagiełłą że nie wystawili swoich turków?