Danuta Szopińska z Przemyśla ma pomysł na to, jak – choć w części – zniwelować zadłużenie wielu lokatorów kamienic administrowanych przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej. Jest inicjatorką inicjatywy obywatelskiej, którą zainteresowała już przemyskich radnych.
– Rozmawiałam już z kilkoma osobami, które chętnie pomogą mi w tym zamierzeniu. Na czym ma polegać? Otóż mam propozycję, by część zadłużenia, wynikającego przede wszystkim z niepłacenia czynszu, po prostu odpracowywać – tłumaczy pani Danuta.Nie byłby to precedens, podobne inicjatywy są już realizowane w: Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku czy Grójcu. W stolicy radni podjęli nawet uchwałę dotyczącą umorzenia połowy zadłużenia, jeśli dłużnik będzie przez trzy kolejne lata sumiennie je spłacał.
– Bez pracy pozostaję bardzo długo. Trudno mi ją znaleźć. Mam bardzo duże zadłużenie wobec PGM-u. Dla mnie sytuacja jest patowa, ale nie chcę spoczywać na laurach i narzekać na swój los. Chciałbym wyjść wreszcie na prostą. Podobnie myślą prawdopodobnie inni mniej lub bardziej zadłużeni, ale nie mają pomysłu, jak to zrobić – zapewnia D. Szopińska.
– Wiem, że w Przemyślu jest bardzo wielu zadłużonych. Podobnie jak ja ponoszą konsekwencje choćby w postaci wypowiadanych umów o najem, działań komorniczych i tym podobnych. Marzy mi się, abyśmy zwarli szyki – twierdzi pani Danuta. Zdaje sobie sprawę, że wiele zależeć będzie od władz miasta i przemyskich radnych. –Stosowną uchwałą radni mogą na przykład umorzyć część zadłużenia, ale i zdecydować o odpracowaniu zaległości. Umawiam się już w tej sprawie na spotkania – zdradziła D. Szopińska.
– To ciekawa propozycja. Uważam, że taka forma uregulowania zaległości jest rozwiązaniem, które trzeba brać pod uwagę. Oczywiście, każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, ale będę zalecał prezesowi PGM, aby dawał tę możliwość osobom, które zwrócą się z taką propozycją – powiedział prezydent Przemyśla Robert Choma.
Danuta Szopińska apeluje o zgłaszanie się do niej osób zadłużonych. – Im będzie nas więcej, im więcej zbierzemy podpisów pod tą inicjatywą, tym większe szanse, że uda się ją wdrożyć w życie – mówi. Podajemy numer telefonu kontaktowego – 513 124-349.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze