Najistotniejszą zmianą w nowej uchwale Rady Miasta Przemyśla jest wydłużenie do 5 lat okresu zwolnienia od płacenia podatku firm, które w związku z nową inwestycją wydałyby kwotę 1 mln 200 tys. zł i wyższą lub utworzyłyby co najmniej 30 nowych miejsc pracy.
Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Przemyśla na czoło wysunęły się dwie sprawy: zmiana opłat za parkingi oraz połączenie placówek służby zdrowia w mieście. Nie były to jednak jedyne punkty obrad. Jedną z istotniejszych, która uzyskała aprobatę radnych była uchwała w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy „de minimis”. Pomoc „de minimis” to wsparcie państwa udzielane przedsiębiorcom, które nie wymaga oficjalnego zawiadomienia Komisji Europejskiej. Projekt tej uchwały to szansa dla przedsiębiorców podejmujących nowe inwestycje w mieście.Projekt, mimo że narazi miejski budżet na straty, został przez radnych przegłosowany. Zwolnienie od płacenia podatków zależne jest od nakładów finansowych w inwestycję i liczby nowych miejsc pracy. Przedsiębiorca, który zainwestuje ponad 400 tys. zł albo utworzy w ramach inwestycji co najmniej 5 nowych miejsc pracy, otrzyma roczne zwolnienie od płacenia podatków. Dwuletnie, jeśli[paywall] zainwestuje ponad 600 tys. zł lub da co najmniej 10 nowych miejsc pracy, trzyletnie – ponad 800 tys. zł lub co najmniej 20 nowych miejsc pracy, czteroletnie – ponad 1 mln zł lub co najmniej 25 nowych miejsc pracy, pięcioletnie – ponad 1 mln 200 tys. zł lub co najmniej 30 nowych miejsc pracy.
Inną ważną kwestią, którą uchwalili przemyscy radni jest „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Przemyśla”. To dokument, który pozwoli różnym instytucjom starać się o pieniądze z zewnątrz m.in. na termomodernizację budynków, wymianę dotychczasowych źródeł ciepła, modernizację oświetlenia ulicznego na terenie miasta czy chociażby zakup autobusów i ich wyposażenia.
Dzięki temu dokumentowi już w przyszłym roku różne przemyskie instytucje mogą starać się o dofinansowanie z zewnątrz w kwocie ponad 12 mln zł (do 2020 r. na kwotę prawie 68 mln zł). Są wśród nich m.in.: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 i 3, Zespół Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących, Szkoła Podstawowa nr 11 czy kryta pływalnia. Planowana jest także modernizacja oświetlenia ulicznego w mieście czy zakup autobusów i wyposażenie dla MZK. W przyszłości natomiast m.in.: budowa kładki pieszej nad ulicą Jagiellońską, rozbudowa ulicy Wysockiego, adaptacyjny system sterowania sygnalizacją świetlną czy modernizacja hali sportowej przy ul. Mickiewicza.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Pisane dla i pod potrzeby lokalnej sieci sklepów
Pewnie wkrótce Ba...c.zyk będzię inwestował w swoją hurtownie w strefie. Będziemy mieli wówczas samych znajomków tam: Pana od okien i pana od żółtych sklepów. A ludzie z zewnątrz? Wniosek? Po przeprowadzce do strefy podatki, które płacili zostawią sobie w kieszeni.
Pisane dla i pod potrzeby lokalnej sieci sklepów
Pewnie wkrótce Ba...c.zyk będzię inwestował w swoją hurtownie w strefie. Będziemy mieli wówczas samych znajomków tam: Pana od okien i pana od żółtych sklepów. A ludzie z zewnątrz? Wniosek? Po przeprowadzce do strefy podatki, które płacili zostawią sobie w kieszeni.