Radni rady miasta, burmistrz Leszek Kisiel, pracownicy urzędu i grono słuchaczy w środę, 25 maja, wzięli udział w 44. sesji rady miasta.
Po ustaleniu kworum głos zabrał włodarz miasta, który przybliżył inwestycje i wydarzenia międzysesyjne. Omówił kwestię przebudowy boiska sportowego przy ul. Budowlanych, obejmującego kompleks lekkoatletyczny, podkreślił finisz prac w strefie płatnego parkowania, omówił budowę i modernizację nawierzchni drogowej i parkingu przy ul. Słowackiego, przejścia dla pieszych przy ul. Kasztanowej i schodów przy ul. Królowej Jadwigi.
Wspomniał o modernizacji nawierzchni drogowych bitumicznych i brukowych na ulicy Klonowej, rozbudowie cmentarza Pod Rozborzem, modernizacji chodnika przy ul. Żytniej i biegnącego przez kładkę. Zapewnił, że stabilizacja osuwiska przy ul. Wałowej, Krętej, Bernardyńskiej i odbudowa dróg w tej części również mają się dobrze.
Ogłosił też[paywall] kwestię postępowania, co do budowy placu zabaw na ul. Solarza, w ramach budżetu obywatelskiego. Umowa na wykonanie tej inwestycji już została podpisana i opiewa na kwotę 49 tys. 150 zł 80 gr. L. Kisiel poinformował, że postępowanie w kwestii budowy i modernizacji dróg w ramach rządowego programu Polski Ład na osiedlu „Za szpitalem”, a także na ulicy Stolarskiej, Kąty, Piłsudskiego i Cichej, nie zostało jeszcze rozstrzygnięte.
Oznajmił również wypowiedzenie w trybie natychmiastowym dzierżawy z najemcą Zajazdu Pastewnik. Obecnie następuje rozliczanie i przejmowanie obiektu, a w najbliższych dniach ma być ogłoszone postępowanie nowej dzierżawy.
– Myślę, że ocenę obecnego dzierżawcy każdy ma w sobie – podkreślił burmistrz.
Wspomniał również o kwietniowym nowym otwarciu oczyszczalni, o której pisaliśmy w jednym z wcześniejszych numerów. Pozwoli ona na bezawaryjne i zgodne ze standardami ochrony środowiska oczyszczanie ścieków (również tych z dużym ładunkiem).
Burmistrz omówił również kwestie organizacyjne minionych wydarzeń na terenie miasta Przeworska, przy czym podkreślił, że na specjalną uwagę zasługuje fakt uratowania części historii miasta w postaci budynku ordynacji przeworskiej, który miał zostać wyburzony, lecz dzięki fundacji „Wzrastanie” został odremontowany i oddany do użytku jako Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II.
Pochwalił również dobre serca mieszkańców, którzy zorganizowali transport darów dla niedoszłego miasta partnerskiego – ukraińskiego Bohusława, który gdy tylko zwrócił się do przeworszczan o pomoc, otrzymał ją w trybie natychmiastowym.
W sprawozdaniu finansowym zostały przedstawione dokładne kwoty, które miasto przeznaczy na konkretne cele. Będą nimi m.in.: zakup wiaty przystankowej, nabycie domku drewnianego na działce dzierżawionej, zabezpieczenie opłacenia prowizji bankowej, czy chociażby dofinansowanie edukacji dzieci z Ukrainy.
Burmistrz Przeworska zauważył też fakt, że prócz funkcjonowania rady miasta istnieje 11 jednostek pomocniczych, lecz część z nich nie funkcjonuje. Zaproponował, by zmniejszyć ich liczbę, łącząc je.
I tak osiedle nr 1 i 2 zostałyby połączone, przybierając nazwę Osiedla 1. Osiedle 3 i 5 funkcjonowałyby jako Osiedle 2, 6 i 7 jako Osiedle 3, 8 i 9 jako Osiedle 5, zaś 10 i 11 utworzyłyby Osiedle nr 6. Każdy z mieszkańców będzie mógł się jednak wypowiedzieć na temat tego pomysłu na organizowanych konsultacjach społecznych.
W wolnych wnioskach pierwszy głos zabrał Krzysztof Wiśniowski, zauważając problem obniżenia kraty studzienki przy ul. Niepodległości, co powoduje utrudnienia w jeździe, gdyż samochód się tam zapada.
Następnie wybrzmiał głos z sali. Padło pytanie o kwestię kontynuacji prac przy ulicy Kopernika. Burmistrz zapewnił, że miasto jest do nich przygotowane, jednak z punktu widzenia władania gruntem gmina wiejska nie prowadzi wykupów i to blokuje całą pracę. W związku z tym projekt się zdezaktualizował.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze