Reklama

Zaopiekowali się zdewastowanymi grobami za wschodnią granicą

Przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Medyckiej gościli na Ukrainie. Przekazali dary dla polskiej społeczności i zajęli się zdewastowanymi grobami na cmentarzu w Sasowie.

To nie była pierwsza wizyta medyczan za wschodnią granicą. W br. był to już kolejny ich wyjazd z darami dla Polaków mieszkających na Ukrainie. Szczególnie bliskie jest im miasto Złoczów. Ale odwiedzali także: Barszczowice, Biłkę Królewską i Szlachecką, Dziwnogród, Wyżniany, Rozważany, Gliniany, Lackie Wielkie, Podhorce czy Hutę Pieniacką[paywall].

Do ostatniej wizyty doszło 12 października br. Członkowie stowarzyszenia zawieźli do Złoczowa i Sasowa kolejną partię darów zebranych wśród krajanów. Zostawili je u ks. proboszcza Michała Hołdowicza w parafii Najświętszej Marii Panny w Złoczowie.

Reklama

– Zawieźliśmy do katolickiej parafii w Złoczowie pomoc rzeczową i żywnościową z przeznaczeniem dla ubogiej części społeczności. Jeszcze tego samego dnia pojechaliśmy na cmentarz w Sasowie. Zabezpieczyliśmy kilka uszkodzonych i otwartych grobowców w polskiej części cmentarza. Oczyściliśmy je ze śmieci i ponownie zamknęliśmy wejścia. Otwarte były zazwyczaj grobowce zamożnych mieszkańców tej miejscowości oraz żyjącej tu kiedyś szlachty – wyjaśnił Mariusz Gumienny.

W pracy na cmentarzu medyczanom pomagał opiekun tamtejszego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela Roman Malicki oraz młody mieszkaniec Sasowa – Jura. – Dziękujemy wszystkim za przekazaną pomoc rzeczową, a szczególnie panu Ryszardowi Chytrze z Sekcji Gospodarczo-Technicznej w Medyce Zakładu Obsługi Przejść Granicznych w Korczowej za ogromną pomoc w sprawnym przekroczeniu granicy naszego państwa – podsumował M. Gumienny.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-10-21 19:32:06

    Jedyne co nam pozostało na Kresach

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Polak - niezalogowany 2019-10-22 09:55:17

    A gdzie siemia  i dom po moich Dziadkach?Byłem widziałem ,ze wszystko stoi,ale w opłakanym stanie.Przypominam,ze domagamy sie reparacji od Niemiec,teraz od Rosji,a o Słowacji cicho.Przecież też na nas napadli od południa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ap - niezalogowany 2019-11-02 07:14:22

    Dokładnie tak samo wygladaja ukraińskie cmentarze u nas. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama