Reklama

Zapłacimy więcej za wodę, mniej za ogrzewanie

Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. Małgorzata Ossowska podczas konferencji prasowej w przemyskim magistracie poinformowała o planowej przez spółkę podwyżce cen za wodę i ścieki. Zastępca prezydenta miasta Grzegorz Hayder natomiast o planowanej obniżce cen za centralne ogrzewanie. Czy bilans dla mieszkańców miasta wyjdzie na zero, czas pokaże.

Grzegorz Hayder, któremu towarzyszył drugi zastępca prezydenta miasta Janusz Hamryszczak oraz wspomniana prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. Małgorzata Ossowska, zaczął odtego, że ma do przekazania dwie informacje: dobrą i złą. – Od 1 lipca podwyższone zostaną opłaty za wodę i ścieki, a nowa taryfa wejdzie w życie na wniosek PWiK-u. Stawka średnio za osobę wzrośnie o 1,60 złotych miesięcznie – powiedział, po czym oddał głos prezes M. Ossowskiej[paywall].

– Zdajemy sobie sprawę, że informacja o podwyżce opłat za wodę i ścieki nie będzie mile widziana przez mieszkańców, ale nie mieliśmy innego wyjścia. Gdybyśmy wzięli pod uwagę czteroosobową rodzinę, to od 1 lipca będzie płacić o pięć złotych czterdzieści groszy brutto więcej. Nie wiem, czy to dużo. Dla jednych tak, dla innych nie. Do dzisiaj od 2001 roku spłacamy kilkumilionowy kredyt na budowę oczyszczalni ścieków. Do tego dochodzi budowa przepławki i poprawa niezawodności dostarczania wody na terenie miasta, co także nas kosztowało. Owszem, otrzymaliśmy na te inwestycje dofinansowanie, ale część środków musieliśmy zabezpieczyć sami. Obecnie staramy się o osiem i pół miliona złotych dotacji na kolejne przedsięwzięcie: podłączenie do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej całej Lipowicy, ale trzeba mieć trzy i pół miliona złotych wkładu własnego. A to oznacza zaciągnięcie następnego kredytu. Cztery lata temu rozpoczęliśmy kanalizację osiedla Za Wiarem i chcemy ją wreszcie skończyć. W przyszłości chcemy do sieci wodociągowej podłączyć Kruhel Wielki. Nasz budżet inwestycyjny nie jest wysoki. Powiem wprost: bez podwyżki cen wody i ścieków nie bylibyśmy w stanie płynnie realizować potrzeb wszystkich mieszkańców – wyjaśniła prezes M. Ossowska.

Reklama

Od 30 do 70 zł rocznie mniej za c.o.

Potem przyszła kolej na informację dobrą. – Od 1 lipca lub 1 sierpnia obniżona zostanie cena za ciepłą wodę użytkową i centralne ogrzewanie. Obniżka wynika z niższych cen węgla. Mniejsze płatności będą zależeć od wielkości mieszkania. Zgodnie z taryfą przedstawioną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, będzie można zaoszczędzić od 30 do 70 złotych rocznie – powiedział G. Hayder.

Władze Przemyśla otrzymały dotację celową w ramach rezerwy ministra infrastruktury w kwocie 487 tysięcy złotych. Za te środki wyremontowana zostanie częściowo ulica Mickiewicza, a konkretnie chodnik od siedziby Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej do ulicy Konarskiego oraz wymieniona nawierzchnia ulicy Mickiewicza od wyjazdu z Rejtana do placu Na Bramie łącznie z chodnikami. A że jest to dotacja celowa, remont musi zostać przeprowadzony i rozliczony jeszcze w tym roku.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    yutr - niezalogowany 2016-06-07 18:11:32

    Nie wyjdzie na zero bo mpcem grzeje się może ze 30 procent Przemyślaków .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Catwoman - niezalogowany 2016-06-07 20:21:34

    Hayder i Hamryszczak 'zaorali' mieszkańców miasta.Nie znają litości!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2016-06-07 21:07:47

    Co znaczy wzrośnie od lipca? A gdzie konsultacje, gdzie uzasadnienie ekonomiczne? Co to jest cena za ogrzewanie? Energia elektryczna lub gazowa plus płace. Będą obniżać pensje dyrektorom?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama