Ponad 580 tys. zł kosztować będzie zagospodarowanie skarpy i parkingów przy placu Dominikańskim 3, należącym do Starostwa Powiatowego w Przemyślu. 14 maja br. starosta Bożena Ryczan parafowała umowę na realizację tej inwestycji.
Teren ze skarpą i placem, który służy obecnie za dwupoziomowy parking, znajduje się na tyłach budynków przy placu Dominikańskim 3 i przy ul. Kościuszki 3. Pierwszy z budynków był kiedyś klasztorem oo. Dominikanów. Oba zbudowane w XVI – XIX wieku w zaułku nowożytnych murów od strony północnej. Oba wpisano też do rejestru zabytków. Obok skarpy są bardzo zniszczone schody. Te po remoncie mają zniknąć, a w ich miejsce pojawić się nasadzenia. Skarpa przez wiele lat była systematycznie porządkowana, koszona, przycinane były samosiewy. Ale jej stan także pozostawia wiele do życzenia. Teraz ma zostać bardzo solidnie wzmocniona. W fatalnym stanie jest także parking. Remont przewiduje zdjęcie tzw. betonowych plomb, ażurowych płyt, trylinki i kostki brukowej, wykonanie nowej instalacji odwadniającej. Na całym placu ma zostać ułożona kostka brukowa w kolorystyce, formie i układzie analogicznym jak na dziedzińcu poklasztornym[paywall].
14 maja br. starosta przemyski Bożena Ryczan w towarzystwie wicestarosty Jana Janusza oraz skarbnik powiatu Agnieszki Parygi podpisała umowę na realizację projektu pod nazwą „Zagospodarowanie skarpy oraz terenu przy pl. Dominikańskim 3 w Przemyślu”. Głównym wykonawcą będzie firma „Usługi Remontowo-Budowlane” Dariusza Gościńskiego, który również podpisał dokument. Łączny koszt przedsięwzięcia to dokładnie 580 tys. 41 zł, a dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach rządowego programu odbudowy zabytków to 490 tys. zł. Władzom powiatu udało się na tej inwestycji trochę zaoszczędzić, bo zabezpieczona kwota to 619 tys. 796 zł.
– Inwestycja ta ma na celu rewitalizację naprawdę ważnego, zabytkowego terenu, podnosząc jego walory estetyczne i użytkowe. Jest ważnym krokiem w kierunku poprawy przestrzeni publicznej Przemyśla
– krótko podsumowała starosta B. Ryczan.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze