Reklama

Zaplecze Starostwa Powiatowego w Przemyślu zyska nowy wygląd [ZDJĘCIA]


Ponad 580 tys. zł kosztować będzie zagospodarowanie skarpy i parkingów przy placu Dominikańskim 3, należącym do Starostwa Powiatowego w Przemyślu. 14 maja br. starosta Bożena Ryczan parafowała umowę na realizację tej inwestycji.


Teren ze skarpą i placem, który służy obecnie za dwupoziomowy parking, znajduje się na tyłach budynków przy placu Dominikańskim 3 i przy ul. Kościuszki 3. Pierwszy z budynków był kiedyś klasztorem oo. Dominikanów. Oba zbudowane w XVI – XIX wieku w zaułku nowożytnych murów od strony północnej. Oba wpisano też do rejestru zabytków.  Obok skarpy są bardzo zniszczone schody. Te po remoncie mają zniknąć, a w ich miejsce pojawić się nasadzenia. Skarpa przez wiele lat była systematycznie porządkowana, koszona, przycinane były samosiewy. Ale jej stan także pozostawia wiele do życzenia. Teraz ma zostać bardzo solidnie wzmocniona. W fatalnym stanie jest także parking. Remont przewiduje zdjęcie tzw. betonowych plomb, ażurowych płyt, trylinki i kostki brukowej, wykonanie nowej instalacji odwadniającej. Na całym placu ma zostać ułożona kostka brukowa w kolorystyce, formie i układzie analogicznym jak na dziedzińcu poklasztornym[paywall].

Trochę zaoszczędzili

14 maja br. starosta przemyski Bożena Ryczan w towarzystwie wicestarosty Jana Janusza oraz skarbnik powiatu Agnieszki Parygi podpisała umowę na realizację projektu pod nazwą „Zagospodarowanie skarpy oraz terenu przy pl. Dominikańskim 3 w Przemyślu”. Głównym wykonawcą będzie firma „Usługi Remontowo-Budowlane” Dariusza Gościńskiego, który również podpisał dokument. Łączny koszt przedsięwzięcia to dokładnie 580 tys. 41 zł, a dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach rządowego programu odbudowy zabytków to 490 tys. zł. Władzom powiatu udało się na tej inwestycji trochę zaoszczędzić, bo zabezpieczona kwota to 619 tys. 796 zł.

Reklama

– Inwestycja ta ma na celu rewitalizację naprawdę ważnego, zabytkowego terenu, podnosząc jego walory estetyczne i użytkowe. Jest ważnym krokiem w kierunku poprawy przestrzeni publicznej Przemyśla

– krótko podsumowała starosta B. Ryczan.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 27/05/2025 19:50
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama