Reklama

Zawierucha w Radawie

20/08/2016 13:54

Turystyczna Radawa, miejscowość, do której przyjeżdża z roku na rok coraz więcej szukających odpoczynku, od strony niezwiązanej z wakacyjnym relaksem już taka spokojna nie jest. Cześć jej mieszkańców na czele z sołtysem organizuje referendum w sprawie odwołania wójta Wiązownicy. Inni sprzeciwiają się temu i rozpoczęli starania o odwołanie sołtysa.

Radawa to dość szybko, jak na lokalne warunki, rozwijająca się miejscowość wypoczynkowa. Więcej w niej letników niż stałych mieszkańców. Tysiące ludzi przyjeżdżają na organizowane w sezonie imprezy w Gminnym Ośrodku Wypoczynku i Rekreacji. Oferta corocznie jest poszerzana i miejscowość już nie kojarzy się tylko z zalewem i mikroklimatem, ale z bogatymi propozycjami spędzenia czasu. Powstają kolejne domki letniskowe. Jednak rozwój miejscowości, który powinien cieszyć jej mieszkańców i władze gminy, bo przynosi im dochody, spokój w Radawie zaburzył. Zaczęło się od sprzedaży działek mienia komunalnego. Potem pojawiły się kolejne problemy, aż doszło do stworzenia komitetu i wszczęcia inicjatywy referendalnej. Pięć osób z Bogusławem Adamcem, sołtysem Radawy, na czele i poparciem grupy mieszkańców złożyło wniosek do Komisarza Wyborczego w Przemyślu o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania wójta. Obecnie trwa sprawdzanie list osób popierających tę inicjatywę. Jak twierdzi sołtys Radawy, zebrano około tysiąca podpisów. To oznacza, że jeśli komisarz nie zakwestionuje list, do referendum dojdzie. Ten krok spotkał się z protestem i część mieszkańców Radawy złożyła wniosek do Rady Gminy Wiązownica o wszczęcie procedury odwołania sołtysa. Rada wniosek przyjęła i 21 sierpnia odbędzie się w Radawie głosowanie[paywall]. Od jego wyniku zależy, czy obecny sołtys utrzyma stanowisko. 

Co na to ludzie?

Rozmawiając z mieszkańcami, można trafić na całkowicie odmienne zdania. Stają po obu stronach. Większość turystów nie jest zbytnio zorientowana. Wielu mówi, że ich to niespecjalnie interesuje. Ważniejsze jest dla nich to, jakie będą warunki do wypoczynku, a te – według nich – są coraz lepsze. Z zebranych opinii trudno wyciągnąć konkretne wnioski. Są osoby stojące jednoznacznie po jednej albo drugiej stronie, ale większość zachowuje swoje zdanie dla siebie i wypowiada się ogólnikowo.

Reklama

Sprzeciw

Grupa przedsiębiorców działających w Radawie, pracowników GOWIR oraz przedstawiciele wypoczywających publicznie oprotestowali działania sołtysa i zwolenników referendum. Zrobili to podczas koncertu Eleni odbywającego się w ośrodku. Mówili, że są przeciwni działaniom sołtysa i grupy przy nim skupionej, że Radawa to nie tylko GOWIR i kąpielisko, ale wioska oświetlona, czysta  i bez dzikich wysypisk.

Co na sołtys?

– Jestem spokojny – odpowiada B. Adamiec, sołtys Radawy. – Mieszkańcy mnie znają. Wiedzą, co zrobiłem dla wsi. Niech ocenią. Zobaczę, jakie mam poparcie. Przypominam jednak, że zostałem wybrany w demokratycznych wyborach z dużą przewagą nad konkurentem – dodaje, przywołując przy okazji argumenty, które sprowokowały go podjęcia działań zakończonych wnioskiem o referendum oraz sprawy, jakie się później pojawiły.

Reklama

Jestem zmęczony

– Jestem zmęczony sytuacją w Radawie. Nie chodzi o to, że nie daję sobie rady z zadaniami, które w tej miejscowości wykonujemy. Z nimi sobie poradzimy. Zbulwersowany jestem postawą nielicznej grupy mieszkańców. Za dużo już wojen o Radawę. Trudno zrozumieć, że rozwój, nowe miejsca pracy, pojawiające się nowe możliwości dla mieszkańców są przez niektórych odbierane jako zamach – mówi Marina Ryznar, wójt Wiązownicy. 

Wyjaśni głosowanie

Na spokój w Radawie trzeba poczekać. Sytuacja powinna się unormować po głosowaniu nad losami sołtysa, czyli już niedługo. Jeśli dojdzie do referendum, jego wynik też powinien uspokoić nastroje w Radawie.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    polityk - niezalogowany 2016-08-20 17:09:04

    Kolejny tendncyjny artykuł,ilu jeszcze dziennikarzy wójt kupi ? żałosne i niesmaczne nie kupię juz nigdy zycia podlkarpackiego

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    radaw - niezalogowany 2016-08-20 20:22:38

    Tak to bywa gdzie rządzi wójt, proboszcz i komendant

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    wczasowicz - niezalogowany 2016-08-21 21:23:24

    I co pismaki wójt przegrał z sołtysem Radawy.Napiszcie teraz artykuł jak wójt przegrał referendum w Radawie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama