Reklama

Żeby nie było za późno... Poszukiwali osób bezdomnych

19/11/2017 18:27

Lada moment zaczną się chłody i jak co roku będą się pojawiać komunikaty o kolejnych ofiarach wychłodzenia, zazwyczaj bezdomnych koczujących w pustostanach, altankach, czy innych miejscach zupełnie nieprzystosowanych do życia. Znowu patrole policji i straży miejskiej będą sprawdzać miejsca, gdzie gromadzą się bezdomni.

Ubiegłej zimy w Przemyślu nikt nie zmarł z wychłodzenia, co w jakiejś mierze było efektem działań policji i strażników miejskich. W tym roku postanowiliśmy jeszcze lepiej przygotować się i nie czekając na mrozy rozpoznać teren, żeby wiedzieć precyzyjnie, gdzie szukać bezdomnych. Stąd pomysł, żeby wspólnie z policjantami objechać miasto i sporządzić mapę takich miejsc – mówi Jan Geneja, komendant Straży Miejskiej w Przemyślu.

W ubiegły czwartek w Komendzie Miejskiej Policji w Przemyślu odbyło się spotkanie dzielnicowych ze strażnikami. Prowadzący poinformował, że miasto zostało podzielone na cztery części i cztery mieszane patrole mają za zadanie objechać wyznaczony teren i sprawdzić, gdzie i w jakich warunkach żyją bezdomni. Wcześniej obie służby zbierały informacje o bezdomnych koczujących tu i tam. Po omówieniu strategii patrole ruszyły w miasto, żeby sprawdzić pustostany, piwnice, strychy, opuszczone altanki i inne zakamarki. Tam gdzie udało się zastać bezdomnych, funkcjonariusze pytali ich, czy nie potrzebują pomocy i wręczali ulotki z adresami, gdzie w mieście można uzyskać pomoc. Bywało, że takie wizyty wyglądały jak spotkania starych znajomych. 

Co tam Mirek, wszystko u ciebie w porządku?

– Co tam Mirek, wszystko u ciebie w porządku? Może wreszcie zdecydujesz się na schronisko. Jak długo będziesz mieszkał w tym gnoju?

– Jakoś daję sobie radę. Żadnej pomocy nie potrzebuję, a do schroniska nie pójdę, bo mi tu dobrze. Tak w większości przebiegały spotkania funkcjonariuszy z bezdomnymi. Żaden z nich nie jest ubezwłasnowolniony, więc nie można ich do niczego zmuszać. Dopiero kiedy istnieje realne zagrożenie życia i zdrowia, służby mogą podjąć interwencję i zawieźć delikwenta do schroniska, Miejskiego Ośrodka Zapobiegania Uzależnieniom czy nawet do szpitala. Doraźną pomoc w postaci ciepłych posiłków, paczek żywnościowych czy odzieży mogą uzyskać w kilku działających w mieście punktach, o których informowały ulotki. Po zakończeniu rozpoznania na podstawie informacji patroli opracowana zostanie mapa miejsc, które będą monitorowane przez służby, kiedy nadejdzie prawdziwa zima. 

Reklama

Miejsca, w których przemieszkują bezdomni: ul. Monte Cassino (pustostan), ul. Czarnieckiego (pustostan na terenie PKP), ul.[paywall] Mickiewicza 69, ul. Sienna 2 (pustostan), ul. Mickiewicza 42a, ul. Wita Stwosza 10 (pustostan), ul. Siemiradzkiego (teren składu węgla), ul Zacharasiewicza 11 (pustostan), ul. Rejtana 6, ul. Sportowa (schody do przychodni lekarskiej , ul. Borelowskiego (okolice dworca PKP), ul. Batorego (pustostan), ul. Sanowa (bunkier), ul. Potokowa (szopa), park Lubomirskich (pustostan), ul. Sanocka 38 (altanka)

Reklama


fot.Jacek Szwic
JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama