Reklama

Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” z Laurem Ziemi Przemyskiej

Na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu, 2 października br. Kapituła Przemyskiego Konwentu Społeczno-Gospodarczego przyznała Statuetkę Laur Ziemi Przemyskiej Zespołowi Pieśni i Tańca „Przemyśl”. To dwudziesty laureat uhonorowany statuetką, a sam konwent działa już od 16 lat.

– Zespół Pieśni i Tańca Przemyśl został uhonorowany za szczególne osiągnięcia taneczno-choreograficzne, wychowawcze, rozwijanie talentów dzieci i młodzieży, pielęgnowanie tradycji tańców narodowych oraz promocję ziemi przemyskiej w kraju i poza granicami – uzasadnił decyzję kapituły prowadzący spotkanie Jan Piszak, zarazem współzałożyciel PKSG.

Statuetkę w imieniu zespołu odebrała Lucyna Rudawska, wieloletnia kierownik i osoba, bez której trudno byłoby sobie wyobrazić jego funkcjonowanie.

– Bardzo dziękujemy za to wyróżnienie. Za każdym sukcesem kryje się mrówcza praca wielu ludzi, dlatego[paywall] dziękuję wszystkim dotychczasowym pracownikom, dyrektorom, tancerzom, muzykom byłym i obecnym. Dziękuję pani dyrektor Renacie Nowakowskiej i wszystkim pracownikom Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, którzy zawsze z wielką sympatią się do nas odnoszą, pomagają. Dziękujemy przemyskiej publiczności za 41 lat trwania przy nas. Zapraszamy w szeregi naszych grup tanecznych wszystkich, jako że można u nas tańczyć od czwartego roku życia do nieskończoności. Raz jeszcze dziękujemy. – powiedziała, z trudem opanowując wzruszenie Lucyna Rudawska.

Reklama

Statuetkę Lucyna Rudawska i choreograf ZPiT „Przemyśl” Piotr Jop odebrali z rąk zastępcy prezydenta Przemyśla Bogusława Świeżego oraz starosty powiatu przemyskiego Jana Pączka, który od lat prezesuje zespołowi ludowemu z Trójczyc.

Bukiety kwiatów wręczyli posłowie na Sejm RP Marek Rząsa i Mieczysław Kasprzak. Poseł Kasprzak przy okazji wykazał się znajomością rzeczy i rozpoznał coś nowego w zaproponowanym układzie choreograficznym i muzyce.

– Zatańczona Suita Przemyska została przygotowana na 40-lecie zespołu. Łączy wiele elementów kultury pogranicza, stąd jej oryginalność. Jestem przekonana, że wspaniale będzie promować ziemię przemyską. Zespół od 16 lat nieprzerwanie działa i rozwija się przy PCKiN „Zamek” – dodała dyrektor „Zamku” Renata Nowakowska, która wraz z Janem Piszakiem prowadziła spotkanie.

Reklama

Medale Sukcesu

Kapituła w składzie: Jerzy Góralewicz (przewodniczący kapituły, starostwo powiatowe), Janusz Łukasiewicz (Urząd Miejski w Przemyślu), Jan Piszak (PKSG), Andrzej Kukurba (PKSG), Anna Krewko (Stowarzyszenie Diabetyków odział w Przemyślu), Janusz Bator (Cech Rzemiosł Różnych) przyznaje także medale Lider Sukcesu.

W tym roku uhonorowany zostali nimi m.in. tenor operowy Wojciech Sokolnicki – za szczególne osiągnięcia wokalne w dziedzinie opery oraz za promocję Polski i Przemyśla na scenach operowych świata.

Podczas wręczenia zastępca prezydenta B. Świeży przypomniał, że artysta gości u nas już po raz siódmy i wraz z małżonką Agnieszką Sokolnicką, także śpiewaczką operową, przygotował prezentację artystyczną właśnie na zamku w Przemyślu, promującą miasto.

Reklama

Medal Lider Sukcesu otrzymał również Zespół Szarotki z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu – za szczególne osiągnięcia wokalne w dziedzinie piosenki patriotycznej, wojskowej i rozrywkowej oraz promocję ziemi przemyskiej. Wyróżnienie odebrał kapitan Mateusz Żurek. Zespół powstał i działa dzięki pasji artystycznej Elżbiety Bernatek. Bukiety kwiatów w imieniu zespołu odebrała Anna Jakubiak.

Kolejny medal powędrował do Lwowskiej Kapeli Podwórkowej Ta Joj im. Kazimierza „Kija” Galikowskiego za szczególne osiągnięcia wokalno-muzyczne w dziedzinie folkloru miejskiego oraz promocję gwary miejskiej w kraju i poza granicami. W imieniu zespołu odebrała go Agnieszka Wątróbska, solistka zespołu i jego menedżerka.

Poseł Rząsa, dziękując zespołowi za lata promocji kultury lwowskiej, przemyskiej, wymienił bałak z panią Agnieszką. – Rączki całuji, do nóżek padam, a panom z kapeli życzę wszystkiego najlepszegu, grabe sciskam. Ta, joj…

Reklama

– Kapela ma już 70 lat. Mam nadzieję, że dobijemy do setki, jak nam się uda. Ta i dziękujemy wam bardzo, i jest bardzo klawo – zabałakała w odpowiedzi Agnieszka Wątróbska.

Kapituła przyznała w tym roku także medal Lidera Sukcesu dla Renaty Nowakowskiej, dyrektor PCKiN „Zamek”, lecz z racji współprowadzenia spotkania medal zostanie wręczony podczas styczniowej edycji Salonu.

Oprawę artystyczną zapewnił ZPiT „Przemyśl”, prezentując Suitę Przemyską. Zespół Szarotki wykonał wiązankę piosenek rozrywkowych. Wojciech Sokolnicki zaprezentował jeden ze swoich najnowszych utworów z nowo wydanej płyty. Następnie wraz z małżonką porwał salę wykonaniem przebojów: „Time to say good bay”, „You raise me up”.

Reklama

Na finał wystąpił Teatr Fredreum w spektaklu „Dwa oblicza serca”.  


AW
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama