Reklama

"Zginęli, byśmy mogli żyć". Mieszkańcy Kaszyc, Pantalowic i Łopuszki oddali cześć poległym

Mieszkańcy Kaszyc, Pantalowic i Łopuszki co roku oddają cześć poległym.

Początek marca mieszkań­com Łopuszki Wielkiej, Pantalowic i Kaszyc już od 1943 roku kojarzy się z tragedią, na którą ciężko jest znaleźć odpowiednie słowa. Z dniem, w którym życie straciło prawie 140 osób, zabitych w brutal­ny i nieludzki sposób. 

Mężczyzn, kobiet, dzieci. W dużej mierze członków[paywall] AK. Nie można zapomnieć o ich ofierze i nie powinno się zacierać wspomnień ich brutalnej pacyfikacji.

W 79. rocznicę tych tragicz­nych zdarzeń mieszkańcy Kaszyc, rozpoczynając od mszy świętej, połączonej z programem słowno-mu­zycznym przygotowanym przez tamtejszą szkołę podstawową, udali się na cmentarz, gdzie spoczywa­ją pomordowani, by oddać cześć ich pamięci oraz zło­żyć kwiaty i zapalić znicze. Dać świadectwo, że ta ofia­ra nie poszła na marne i nie zostaną zapomniani.

Reklama

Tam starosta przemy­ski Jan Pączek nawiązał do słynnego cytatu z „Listu do Rzymian” – „nie daj się zwyciężyć złu, ale zło do­brem zwyciężaj”.

Dodał też: – Dobrem odpłacamy za to zło, które miało miej­sce 79 lat temu i tak trzeba, bo nie można złem odpła­cać za zło.

Z kolei burmistrz miasta i gminy Kańczuga Andrzej Żygadło podczas obchodów rocznicy pacyfi­kacji w Pantalowicach i Ło­puszce Wielkiej podkreślił, jak ważne i ponadczaso­we są słowa dewizy Wojska Polskiego – „Bóg, Honor, Oj­czyzna”.


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama