Reklama

Zgłębiali twórczość Sienkiewicza

03/12/2016 12:30

Ponad 100 osób wzięło udział w 4-dniowej międzynarodowej konferencji historyczno-polonistycznej „Trylogia Henryka Sienkiewicza – między prawdą historyczną a fikcją literacką”.

Podczas obrad twórczość Sienkiewicza została poddana głębokiej refleksji zarówno przez polonistów, jak i historyków. Organizatorzy zaplanowali trzy panele: historyczny, literaturoznawczy i dydaktyczny.

Drugiego dnia uczestnicy konferencji spotkali się w Archiwum Państwowym w Przemyślu, gdzie nastąpił[paywall] uroczysty finisaż wystawy Cześć i sława mistrzu Polski słowa. Przemyślanie w hołdzie Henrykowi Sienkiewiczowi.

Następnie udali się do Prałkowiec, gdzie zwiedzili kościół pod wezwaniem Matki Bożej Zbaraskiej ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej Zbaraskiej. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Zamku w Krasiczynie oraz Przemyśla.

Reklama

Na ostatnie dwa dni obrady przeniosły się na terytorium Ukrainy. Uczestnicy zwiedzili Złoczów, Podhorce, Olesko i Lwów.

W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób z różnych miast Polski (m.in. Warszawy i Lublina) oraz 25 z Ukrainy i Mołdawii.

Pomysłodawczyniami konferencji były: Lucyna Gajda i Elżbieta Dybek, głównym jej organizatorem Instytut Historii Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, a współorganizatorami Instytut Humanistyczny PWSW, posłanka na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz, Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Przemyślu, Archiwum Państwowe w Przemyślu oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Całość koordynowała dr Elżbieta Dybek.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama