Ponad 100 osób wzięło udział w 4-dniowej międzynarodowej konferencji historyczno-polonistycznej „Trylogia Henryka Sienkiewicza – między prawdą historyczną a fikcją literacką”.
Podczas obrad twórczość Sienkiewicza została poddana głębokiej refleksji zarówno przez polonistów, jak i historyków. Organizatorzy zaplanowali trzy panele: historyczny, literaturoznawczy i dydaktyczny.
Drugiego dnia uczestnicy konferencji spotkali się w Archiwum Państwowym w Przemyślu, gdzie nastąpił[paywall] uroczysty finisaż wystawy Cześć i sława mistrzu Polski słowa. Przemyślanie w hołdzie Henrykowi Sienkiewiczowi.
Następnie udali się do Prałkowiec, gdzie zwiedzili kościół pod wezwaniem Matki Bożej Zbaraskiej ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej Zbaraskiej. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Zamku w Krasiczynie oraz Przemyśla.
Na ostatnie dwa dni obrady przeniosły się na terytorium Ukrainy. Uczestnicy zwiedzili Złoczów, Podhorce, Olesko i Lwów.
W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób z różnych miast Polski (m.in. Warszawy i Lublina) oraz 25 z Ukrainy i Mołdawii.
Pomysłodawczyniami konferencji były: Lucyna Gajda i Elżbieta Dybek, głównym jej organizatorem Instytut Historii Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, a współorganizatorami Instytut Humanistyczny PWSW, posłanka na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz, Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Przemyślu, Archiwum Państwowe w Przemyślu oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Całość koordynowała dr Elżbieta Dybek.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze