Co roku, Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest pod konkretnym hasłem przewodnim, które towarzyszy wszelkim działaniom na rzecz wsparcia naszego globu. W tym roku odbył się on pod hasłem: "Inwestujmy w naszą planetę".
Urząd Gminy Lubaczów zaapelował do mieszkańców, by każdy, w trosce o coraz mniej zieloną planetę, w tym dniu dołożył cegiełkę na wspieranie ekologicznych nawyków.
Wyrażono nadzieję[paywall], że z czasem – oby jak najkrótszym – codzienna dbałość o przyrodę nie będzie miała miejsca wyłącznie od święta, ale dzień w dzień będzie rosła w świadomości każdego człowieka.
By zachęcić mieszkańców do czynnego udziału w ratowaniu świata, samorząd[paywall] zaprosił m.in. do takich akcji, jak „Operacja czysta rzeka”, która ma polegać na uprzątaniu brzegów rzek, ukwiecaniu wybranych miejsc w sołectwach we współpracy z ich samorządami, gminnym ośrodkiem kultury oraz ogródków szkolnych we współpracy ze szkołami i firmą odbierającą odpady.
Urząd zachęcił również do włączenia się w tworzenie kolażu przedstawiającego oznaki wiosny, który będzie umieszczony w mediach społecznościowych. Poprosił też o pomoc w weryfikowaniu i wskazywaniu za pomocą serwisu mapowego (https://mapa.gminalubaczow.pl) miejsc, gdzie można natrafić na dzikie wysypiska śmieci.
Dodatkowo gmina zapewniła o przeprowadzeniu we wszystkich szkołach na swoim terenie zajęć edukacyjnych w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych.
Również Przeworsk nawoływał do uświadomienia sobie konieczności zadbania o środowisko.
Urząd miasta udostępnił na swojej stronie internetowej plik przybliżający dobre praktyki, które mogą się do tego przyczynić. To m.in.: korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, zakupy robione zgodnie ze robioną wcześniej listą, zamrażanie niewykorzystanych produktów.
Uprawianie własnego, chociażby niewielkiego ogródka, oszczędzanie wody, recykling czy przesiadka na rower – to również codzienne decyzje mogące zabezpieczyć zarówno nas, jak i przyszłe pokolenia.
I w powiecie jarosławskim podkreślano, że obecnie niedoceniany jest fakt, iż Ziemia stara się dawać z siebie wszystko, co ma najlepsze.
Tymczasem człowiek swoimi działaniami doprowadza ją na skraj istnienia.
Powiat przypomina, jak ważne są podstawowe czynności, które – wdrożone przez miliony ludzi na całej Ziemi – mogą się przyczynić do jej – przynajmniej częściowej – regeneracji.
Tworzone w szkołach plakaty informacyjne mogą być jednak zbyt małym impulsem do wzmożonych działań na rzecz dobra planety i zamieszkujących jej istot.
Jako jedno z największych miast regionu Przemyśl winien wziąć sobie do serca tegoroczne hasło przewodnie i zmotywować się do zmian w różnych obszarach.
Tworzenie warunków do rozwoju nowych technologii – mniej szkodliwych dla środowiska – to obowiązek nie tylko przedsiębiorców, ale każdego mieszkańca.
Biorąc pod uwagę aspekt wszelkich dofinansowań do ekologicznych i odnawialnych źródeł energii, każdy powinien się zastanowić, w jaki sposób może się przyczynić do zadbania o naszą planetę.
Naukowcy niezmiennie apelują: jeśli nie ograniczymy dalszego wzrostu temperatury, możemy się spodziewać dramatycznych konsekwencji i dla nas, i dla całej przyrody.
Aby ich uniknąć, świat musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o połowę do roku 2030 i osiągnąć neutralność klimatyczną do roku 2050.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze