Reklama

Złota odznaka dla Jarosława Pagacza


W pierwszej części poniedziałkowej (26 maja) sesji Rady Miasta Jarosławia nie brakowało uroczystych akcentów. Radni nie tylko uczcili 35-lecie odrodzenia samorządu terytorialnego, ale też byli świadkami wyjątkowej ceremonii uhonorowania złotą odznaką „Za zasługi dla miasta Jarosławia” wieloletniego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady miejskiej, zasłużonego samorządowca i inicjatora istotnych dla miasta projektów Jarosława Pagacza.


Wyróżnienie przyznane zostało jako wyraz uznania za ponad 30-letnią działalność na rzecz lokalnej społeczności oraz inicjowanie ważnych projektów samorządowych w czasie siedmiu kadencji podczas pełnienia funkcji przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Miasta Jarosławia. Decyzję w tej sprawie radni podjęli jeszcze podczas kwietniowych obrad. 35-lecie odrodzenia samorządu terytorialnego było natomiast bardzo dobrą okolicznością, by je wręczyć. Uroczystą część sesji otworzył przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Piotr Kozak. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli władz parlamentarnych (posłów na Sejm Tadeusza Chrzana i Andrzeja Zapałowskiego) i samorządowych (starosty powiatu jarosławskiego Kamila Dziukiewicza, przewodniczącej Rady Powiatu Jarosławskiego Grażyny Strzelec, burmistrza miasta Jarosławia Marcina Nazarewicza), reprezentującego władze wojewódzkie Dariusza Tracza, duchowieństwa (prałata Andrzeja Surowca), przedstawicieli służb mundurowych, dyrektorów lokalnych instytucji oraz obecnych i byłych radnych.

Uroczystym momentem było uhonorowanie złotą odznaką „Za zasługi dla miasta Jarosławia” wspomnianego już Jarosława Pagacza, zasłużonego samorządowca, który – jak mówi uzasadnienie uchwały w tej sprawie – „zawsze traktował swoją pracę jak służbę – z głęboką wrażliwością na codzienne potrzeby mieszkańców” i był człowiekiem otwartym na dialog, który w swojej pracy radnego i przewodniczącego zawsze dbał o szukanie kompromisów, zarówno między klubami radnych, jak również na linii burmistrz – rada miasta.

Reklama

Wyróżniony do dziś jest przykładem dla wielu pokoleń samorządowców. W swojej pracy na rzecz lokalnego samorządu dał się poznać jako człowiek zawsze dostępny i konsekwentny.

Na sesji list gratulacyjny oraz obraz przedstawiający św. Michała Archanioła, patrona powiatu jarosławskiego, wręczył wspomnianemu starosta Kamil Dziukiewicz.

– Pańskie zaangażowanie w rozwój naszej małej ojczyzny, obejmujące siedem kadencji w Radzie Miasta Jarosławia – głównie jako jej przewodniczący lub wiceprzewodniczący – stanowi wzór postawy obywatelskiej i służby publicznej – powiedział.

Reklama

Jarosław Pagacz (absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, emerytowany nauczyciel fizyki i matematyki jarosławskich szkół średnich, długoletni pracownik i wicedyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu) był radnym Rady Miasta Jarosławia I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji, a także przewodniczącym rady miasta w jej I kadencji i jednocześnie współautorem pierwszych podstawowych aktów prawnych w mieście. W kolejnych latach pełnił funkcje przewodniczącego (Il i VI) i wiceprzewodniczącego (III, IV, V i VII), inicjując wiele rozwiązań uchwałodawczych. Przed wyborami w 1994, 2002, 2014 i 2018 roku tworzył koncepcje podziału miasta na okręgi i obwody wyborcze, wielokrotnie przygotowywał propozycje zmian w Statucie Miasta, dostosowując dokument do zmieniającego się prawa. Uczestniczył też w tworzeniu kolejnych 28 budżetów miasta Jarosławia i setek innych projektów uchwał. Znany z działalności antykomunistycznej, a także jako aktywny społecznik. Działał w Komitecie Obywatelskim „Solidarność”, pełniąc w nim funkcję sekretarza.

 

Reklama

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 26/05/2025 17:51
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama