Reklama

Zmiana nieludzkich przepisów dotyczących świadczeń rodzinnych

Obecnie, gdy rodzina przekroczy próg dochodowy (574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem), traci prawo do świadczeń rodzinnych. Najprawdopodobniej od 1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie projekt „Złotówka za złotówkę”, który sprawi, że przekroczenie progu o 1 zł nie spowoduje utraty praw do świadczeń.

Interpelację w tej sprawie złożył do ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza poseł PO Piotr Tomański. Niedawno otrzymał odpowiedź z ministerstwa. – Cieszę się, że moje propozycje zostały wykorzystane i korzystne dla świadczeniobiorców zmiany będą dotyczyć świadczeń rodzinnych – zdradził poseł Tomański.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało do konsultacji projekt „Złotówka za złotówkę”. W myśl nowych przepisów świadczenia nie będą już odbierane po przekroczeniu progu, ale stopniowo obniżane wraz ze wzrostem dochodu. Za każde przekroczenie progu o 1 zł, łączna kwota świadczeń przysługujących rodzinie będzie pomniejszana o złotówkę. 

Dzięki temu łączna kwota zasiłków rodzinnych i dodatków do nich będzie stopniowo obniżana wraz z przekroczeniem kryterium dochodowego, dotyczącego łącznego dochodu netto wszystkich członków rodziny. Zmiany obejmą także te rodziny, które z powodu przekroczenia progu dochodowego już utraciły świadczenia. Dzięki temu będą mogły ponownie wystąpić o wsparcie. Nadal będę jednak zabiegał o to, aby zmiany te objęły również świadczenia alimentacyjne – podsumował P. Tomański.

Reklama

A co ze świadczeniami z funduszu alimentacyjnego?

– Obecnie świadczenia alimentacyjne przysługują niepełnym rodzinom, u których dochód netto nie przekracza kwoty 725 złotych na osobę. W myśl zapisu obowiązującego prawa, jeśli ich dochód netto przekracza próg dochodowy nawet o przysłowiową złotówkę, w całości pozbawione są one prawa do korzystania z funduszu alimentacyjnego. Często kwota przekroczenia nie wpływa w żadnym stopniu na lepszą sytuację bytową rodziny. Dla przykładu rodzina o dochodzie na przykład 720 złotych na osobę otrzymuje pełne świadczenia alimentacyjne, czyli 500 złotych miesięcznie na dziecko, a rodzina o dochodzie 730 złotych nie otrzymuje nic – tłumaczy poseł Tomański. – Niejednokrotnie przekroczenie dochodu wynika ze zwrotu podatku z tytułu skorzystania z ulgi prorodzinnej, która ma być pomocą państwa dla osób wychowujących dzieci, a w tym przypadku pozbawia rodziny znaczących dochodów miesięcznych. W związku z tym zwróciłem się do ministra o rozważenie możliwość zmiany przepisów tak, aby rodzinom, którym przyznano alimenty z funduszu alimentacyjnego, a które przekroczyły dochód uprawniający do otrzymania świadczenia, wypłacać alimenty w wysokości pomniejszonej o kwotę przekroczenia – dodał.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    inek - niezalogowany 2015-01-23 23:16:11

    Wkurza Cię istniejący porządek na świecie, w swoim kraju, w swoim życiu?  Wkurza Cię dlaczego wciąż nie masz na nic czasu a szczególnie dla siebie i swojej rodziny?  Wkurza Cię że pracujesz ponad swoje siły i wciąż ledwo starcza Ci lub nie na utrzymanie?  WIEDZ ŻE TAK JEST BO PEWNE GRUPY INTERESÓW TAK CHCĄ.  One znają metody sterowania społeczeństwem czyli (zakazaną dla nas) CYBERNETYKĘ – i używają ich PRZECIWKO TOBIE.  Dopóki nie poznasz tych metod POZOSTANIESZ NIEWOLNIKIEM systemu, który można zmienić.  WYBÓR ZALEŻY OD CIEBIE!!! Oto KLUCZE do zmian: www.socjocybernetyka.pl  www.autonom.edu.pl  www.jestesmyzmiana.pl www.naizdw.wordpress.com  Zmianą jesteśmy my!  Zapoznaj się i podaj dalej!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama