Reklama

Zmiana ogranizacji ruchu! Ulica Malawskiego – ekspresowo jednokierunkowa

Od 2 lutego br. na ulicy Malawskiego w Przemyślu obowiązuje ruch jednokierunkowy. Na wyraźną prośbę większości mieszkańców i po szybkiej interwencji zastępcy prezydenta miasta Bogusława Świeżego i równie dynamicznej reakcji Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu. Takie sprawy ciągną się miesiącami, tymczasem tę udało się załatwić w niecałe trzy tygodnie. Można? Można.

W ostatnich tygodniach głośnym tematem była ulica Malawskiego. W czym tkwił problem? Opowiedział nam o nim jeden z mieszkańców, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej Jacek Gąska.

– Problem dotyczył parkowania samochodów. Jadąc od ulicy Swobodnej i zjeżdżając[paywall] ulicą Malawskiego w stronę ulicy Bielskiego, po prawej stronie mijamy parking. Po lewej natomiast wzdłuż chodnika także stały zaparkowane auta. Te, które danego dnia nie zmieściły się na wspomnianym parkingu. Dodam, że ulica była dwukierunkowa. Przez lata był spokój. Aż tu nagle, w pewien poniedziałek, na początku sierpnia zaczęły się kontrole. Najpierw straży miejskiej, potem policji. I mandaty. Sypały się niczym z rogu obfitości – powiedział.

– Okazało się, że od strony wjazdu od ulicy Bielskiego stał znak „zakaz zatrzymywania się”. Ale kto, wjeżdżając od lat od strony Swodobnej, zwracał na to uwagę? Policjant powiedział, że każdy kierowca ma obowiązek sprawdzenia tego. Od strony wjazdu i wyjazdu z ulicy. Zapytałem, czy jeśli ulica ma trzy kilometry długości, to kierowca ma obowiązek jechać i sprawdzać, czy może się zatrzymać? – przytacza rozmowę J. Gąska.

– Takowe oznakowanie powinno być przy wjeździe i wyjeździe z ulicy Malawskiego w stronę Bielskiego. Skąd to wszystko się wzięło? Otóż dowiedzieliśmy się, że ktoś zadzwonił na straż miejską i zgłosił, że mieszkańcy stoją na zakazie. Podobno ktoś, kto nawet tam nie mieszka. Po tym zrobił się straszny raban. Ludzie mówili o celowym nękaniu. Lekko licząc, parkowało na zakazie ze trzydzieści samochodów. Mieszkańcy upychali je potem, gdzie popadnie. Zniszczyli kawał terenu zielonego. Nie ma się co dziwić, bo gdzie mieli zaparkować? – pyta.

Mieszkańców była ponad setka! Spotkanie odbyło  się 11 stycznia br. 99 procent mieszkańców była za wprowadzeniem ruchu jednokierunkowego.

– Dzięki temu uda się zachować te miejsca parkingowe wzdłuż chodnika. I o to chodziło. Tyle że wcześniej wiele osób, w tym sam przewodniczący zarządu osiedla, byli przeciwni takiemu rozwiązaniu – dopowiedział J. Gąska.

Pomagać ponad podziałami

– Z tematem zapoznali mnie mieszkańcy Malawskiego dopiero na początku stycznia tego roku. Skontaktowało się ze mną kilkanaście osób i poprosiło o pomoc. Okazało się, że kwestia zmiany organizacji ruchu na tej ulicy rozważana była jeszcze w grudniu ubiegłego roku na Komisji ds. Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu Drogowego. Wówczas została negatywnie zaopiniowana przez wszystkich. Jednocześnie nikt nie zaproponował niczego innego. Jedyną realną pomocą dla mieszkańców była zmiana organizacji ruchu na jednokierunkowy. I tak na całe szczęście się stało. Bardzo się cieszę, że w końcu udało się rozwiązać ten problem – stwierdził M. Kamiński (PiS).

Reklama

Byłem przeciwny ruchowi jednokierunkowemu na tej ulicy. Zgodnie z wolą większości – tłumaczy J. Giec.

– Kiedy jednak strażnicy miejscy i policja zaczęli wlepiać mandaty, optyka się zmieniła. Naraz mieszkańcy zmienili zdanie i chcieli ulicy jednokierunkowej. Zorganizowaliśmy spotkanie 11 stycznia. Niemal wszyscy mieszkańcy zdecydowali o zmianie organizacji ruchu – stwierdził, dodając, że udało się nawet znaleźć miejsce, gdzie można byłoby stworzyć kolejny parking dla mieszkańców na ok. 30 samochodów. Propozycja trafi do prezesa SM „Metalowiec” Pawła Jerskiego.

Niecałe trzy tygodnie

Jak już wspomnieliśmy, w sprawę bardzo zaangażował się zastępca prezydenta miasta B. Świeży. W ciągu niecałych trzech tygodni udało się przebrnąć przez wszystkie formalności. Szefostwo Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu poinformowało niedawno, że od 2 lutego br. na ulicy Malawskiego w Przemyślu obowiązuje ruch jednokierunkowy.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    X - niezalogowany 2021-02-03 17:20:19

    A udało się tak dlatego że jeden deweloper bloki wybudował. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    112 - niezalogowany 2021-02-03 17:44:57

    A gdzie jest nakaz jazdy w lewo  znak C4 wyjeżdżając z uliczek bocznych???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    w.strawinski_371 2021-02-03 19:19:35

    Wg. Policjanta każdy ma sobie pójść na koniec drogi i sprawdzić znaki hahaha Wszystki mandaty do sadu bym oddał

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama