25. edycja Konkursu Podkarpacka Nagroda Samorządowa 2025 przeszła do historii. Kolejny raz poddano ocenie jednostki samorządowe Podkarpacia, biorąc pod uwagę ich dokonania na rzecz lokalnych społeczności. Miło nam donieść, że w tegorocznej rywalizacji mamy swoich laureatów w kategorii „miasta”, „samorząd przyjazny energii” i „opieka senioralna i wczesnorozwojowa”. Nominacje otrzymały też powiaty jarosławski i lubaczowski.
Podczas tegorocznej edycji konkursu, organizowanego przez Centrum Promocji Biznesu we współpracy z Podkarpackim Stowarzyszeniem Samorządów Terytorialnych, uhonorowano te podkarpackie miasta, gminy i powiaty, które mają na koncie wyjątkowe dokonania w różnych poddanych ocenie obszarach, jak również stojących za ich sterami włodarzy, bo częścią sukcesu była ich praca, zaangażowanie i wizja. Gala finałowa wydarzenia odbyła się 27 maja w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie i zbiegła z obchodami Dnia Samorządu Terytorialnego. Każdego roku plebiscyt jest płaszczyzną do osiągnięć lokalnych małych ojczyzn i nie inaczej było podczas tej edycji.
Przyznano nagrody główne w kategorii gminy, miasta i powiaty. W tej grupie mieliśmy swojego laureata. Laureatem w kategorii „miasta” została gmina i miasto Dubiecko, na czele której stoi burmistrz Jacek Grzegorzak. Rywalizowała ona z czterema innymi nominowanymi, wśród których były: miasto i gmina Ulanów, Gmina i miasto Leżajsk, miasto i gmina Zagórz oraz gmina Baranów Sandomierski.
Jeśli chodzi o zwycięzców pozostałych dwóch kategorii, to wśród gmin została nim gmina Krzeszów (wójt Stanisław Nowakowski), a wśród powiatów – powiat leżajski (starosta Zdzisław Leśko), choć – co warto podkreślić – wśród nominowanych był też powiat jarosławski, reprezentowany przez starostę Kamila Dziukiewicza i powiat lubaczowski, na którego czele stoi starosta Barbara Broź. Wyróżnienie honorowe „Sołtys Roku” tym razem powędrowało do Edwarda Jary, sołtysa sołectwa Domaradz, zaś wyróżnienie honorowe „Podkarpacki Lider Samorządności” otrzymał powiat niżański. Rozdano też nagrody specjalne w kategoriach „Inwestycja Roku” i „Rewitalizacja Roku” oraz „Gmina przyjazna przedsiębiorcom” i „Dobre miejsce zamieszkania”. Tu jednak jako byłe województwo przemyskie mieliśmy swoich reprezentantów wyłącznie w pierwszej z wymienionych, bo wśród nominowanych znalazło się miasto i gmina Dubiecko. Nagrodę zgarnęli ostatecznie jednak gmina Stalowa Wola i powiat leski. Powody do zadowolenia mamy, jeśli chodzi o kategorię „Samorząd przyjazny energii”. Jedynym nominowanym była gmina Jarosław (reprezentowana przez wójt Elżbietę Grunt) i to ona zasłużyła na laur zwycięstwa.
Przyznano też nagrody w[paywall] obszarach: „Ekologiczna gmina”, „Sport, turystyka, rekreacja”, „Dziedzictwo kulturowe”, „Samorząd przyjazny rodzinie”, „Opieka wczesnorozwojowa i senioralna”. W tej grupie mieliśmy jednego laureata. Nagrodę specjalną w tej ostatniej otrzymała gmina Zarzecze, zarządzana przez wójta Tomasza Burego.
Warto dodać, że podczas uroczystości uhonorowano tez najzdolniejszą młodzież regionu. Jednorazowe stypendium Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych otrzymał Jakub Mazurkiewicz – uczeń Technikum nr 2 im. Stefana Banacha w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Nagroda została przyznana w uznaniu za szczególne osiągnięcia edukacyjne.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze