„Przyszłość Unii Europejskiej. Gospodarka, finanse, bezpieczeństwo”, „Jutro Europy Środkowej”, „Niemcy – Rosja – Europa Środkowa. Zrozumieć geopolitykę” czy „Ukraina w procesie transformacji i odbudowy” – to tylko niektóre tematy dwudniowej konferencji „Europa Karpat”, która odbyła się w siedzibie Przemyskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Grodzkiej.
„Europa Karpat” to cykl międzynarodowych konferencji i forum dialogu obejmującego swoim zasięgiem kraje, na których terytorium znajdują się Karpaty, oraz państwa z nimi sąsiadujące. Ma związek z projektem „Zielone Karpaty”, którego celem był rozwój współpracy polsko-słowacko-ukraińskiej. Inicjatywa powstała z inspiracji ówczesnego wojewody podkarpackiego Zbigniewa Sieczkosia na przełomie 1999 – 2000 r.
Sama idea ma związek z Ramową Konwencją o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat przygotowaną 22 maja 2003 r. w Kijowie, która ostatecznie stała się podstawowym dokumentem konstytuującym współpracę w regionie karpackim.
Sygnatariuszami konwencji były: Czechy, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Ukraina i Węgry. Sygnatariusze uznali Karpaty za unikatowy obszar Europy i przyjęli model zrównoważonego rozwoju Karpat, który wymaga współpracy międzynarodowej niezależnie od przebiegu granic państwowych z powodu uniwersalnego charakteru interesów mieszkańców miast i wsi karpackich[paywall].
Sygnatariusze zobowiązali się na obszarze regionu do ochrony różnorodności biologicznej, krajobrazowej i kulturowej oraz prowadzenia skoordynowanej polityki planowania przestrzennego. Za najważniejsze uznano: rozwój infrastruktury i usług, zasady użytkowania zasobów naturalnych, ochrony środowiska, prowadzenia gospodarki rolnej i leśnej, ochronę dziedzictwa kulturowego i uznanie dla wiedzy ludowej.
Do zakończenia etapu budowania współpracy karpackiej doszło w listopadzie 2007 r. w Warszawie na spotkaniu zorganizowanym przez ówczesnego przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Sejmu RP posła Marka Kuchcińskiego dla parlamentarzystów państw karpackich.
Od tamtej pory odbywają się konferencje z tym związane. Ostatnia odbyła się pod koniec marca br. w Przemyślu. Zaproszonych gości i tzw. panelistów było tak wielu, że nie ma szans wymienić wszystkich. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, ale także kilku europejskich krajów. Z grona rodzimych polityków obecni byli tylko przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Konferencji towarzyszyły imprezy kulturalne, jak choćby wieczory filmowe czy wystawy prac laureatów głównych nagród Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt 2024”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze