Reklama

Znowu rewolucja w radzie. Kamiński odwołany

Po ponad 27 miesiącach przewodniczenia Radzie Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński (Prawo i Sprawiedliwość) został odwołany z tej funkcji. Tak sam los spotkał wiceprzewodniczącego Janusza Zapotockiego (Nasz Przemyśl). Nowym przewodniczącym został Robert Bal (Regia Citvitas). To efekt dzisiejszej (19 września br.) burzliwej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu.

Wydawało się, że poniedziałkowa 91. sesja Rady Miejskiej w Przemyślu powinna mieć spokojny przebieg. Wszak punktów było sporo, ale lwia część z nich dotyczyła podjęcia uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w kilku obszarach miasta. Miało to związek z istniejącym od jakiegoś czasu Parkiem Kulturowym Stare Miasto.

W pewnym momencie jednak radny niezależny, aczkolwiek nieformalnie stojący na czele Klubu Radnych Wspólnie dla Przemyśla, Marcin Kowalski złożył wniosek o przerwę, a po niej przedstawił trzy projekty uchwał. Pierwszy – odwołujący z funkcji wiceprzewodniczącego RM w Przemyślu Janusza Zapotockiego, drugi – odwołujący z funkcji przewodniczącego RM w Przemyślu Macieja Kamińskiego i trzeci – powołujący na to stanowisko dotychczasowego drugiego wiceprzewodniczącego Roberta Bala.

Reklama

Na sali obrad było wówczas 20 radnych. Brakowało: Grażyny Stojak, Tomasza Schabowskiego i Tomasza Kulawika.

Aby doszło do drugiego już w tej kadencji przewrotu w radzie, potrzebnych było 12 głosów. I właśnie tylu radnych zagłosowało „za” odwołaniem M. Kamińskiego i J. Zapotockiego, i tyluż za powołaniem Roberta Bala na nowego szefa prezydium.

Wśród nich byli: Robert Bal, Bartłomiej Barczak, Małgorzata Gazdowicz (Regia Civitas), Ewa Sawicka, Wojciech Błachowicz, Paweł Zastrowski (Platforma Obywatelska), Monika Jaworska, Marcin Kowalski (niezależny), Tomasz Leszczyński, Mirosław Majkowski, Andrzej Zapałowski (Wspólnie dla Przemyśla). Języczkiem u wagi był Dariusz Lasek, radny niezależny. Był 12. radnym potrzebnym do uzyskania przez wnioskodawców bezwzględnej większości.

Reklama

Przeciwni projektowi byli: Andrzej Berestecki, Maciej Kamiński, Daniel Dryniak, Wojciech Rzeszutko (PiS), Bogumiła Nowak, Janusz Zapotocki (Nasz Przemyśl), Monika Kamińska i Jerzy Krużel (radni niezależni).

W związku z tym nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Przemyślu został Robert Bal. Powołanych zostało także aż trzech wiceprzewodniczących, co w mieście takim jakim jest Przemyśl, jest ewenementem. Wiceprzewodniczącymi rady zostali: Dariusz Lasek, Paweł Zastrowski i Marcin Kowalski.

 

To już druga rewolucja w przemyskiej radzie w trwającej kadencji. Przypomnijmy, że do pierwszej doszło 5 czerwca 2020 r., kiedy 12 radnych odwołało przewodniczącą Ewę Sawicką (Koalicja Obywatelska) i wiceprzewodniczącego Andrzeja Zapałowskiego (Wspólnie dla Przemyśla). Wówczas wniosek o to złożył radny J. Zapotocki. Wśród sygnatariuszy tego dokumentu oraz decyzji o powołaniu na stanowisko przewodniczącego RM w Przemyślu Macieja Kamińskiego była czwórka radnych Regii Civitas: Robert Bal, Bartłomiej Barczak, Małgorzata Gazdowicz i Dariusz Lasek. Wśród nich byli również radni: Prawa i Sprawiedliwości, wówczas jeszcze Sojuszu Lewicy Demokratycznej i radna niezależna. 11 radnych z Koalicji Obywatelskiej i Wspólnie dla Przemyśla (dawne Kukiz`15) było przeciw.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2022-09-20 02:15:48

    !!2

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2022-09-20 02:17:26

    mgm

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2022-09-20 02:17:42

    !!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama