Reklama

Żurawickie ćwiczenie obronne „Żuraw 22”

20 maja, na terenie Fortu XIIIa „Zabłocie” odbyły się kolejne w historii gminy Żurawica ćwiczenia obronne, którym w bieżącym roku nadano kryptonim „Żuraw 22”. Gra rozpoczęła się przy dźwiękach Harcerskiej Orkiestry Dętej Ziemi Przemyskiej w Żurawicy pod dyrekcją Tomasza Łaskarzewskiego.

Ćwiczenie miało na celu udoskonalenie funkcjonowania urzędu, służb mundurowych i ratowników oraz obsady stałego dyżuru wójta przy ewentualnym wprowadzeniu wyższych stanów gotowości obronnej państwa.

„Żurawiem 22” kierował wójt gminy Tomasz Szeleszczuk, wspierany przez odpowiedzialnych za obronę cywilną pracowników urzędu.

Ćwiczenie obronne rozpoczęło się od szkolenia „Akcja kurierska”, podczas którego[paywall] kilkunastu uczestników miało za zadanie jak najszybciej dostarczyć dokumenty powołania, pokonując przeróżne trudności na trasie.

Reklama

Analiza posiadanych informacji, epizody obronno-kryzysowe, akcje ratownicze, uwolnienie uwięzionych z niebezpiecznej pułapki czy udzielenie pomocy poszkodowanym – to tylko część działań, z którymi mieli się zmierzyć uczestnicy „Żurawia”.

Nie zabrakło również porcji wiedzy historycznej i występów artystycznych. Niewątpliwą atrakcją było towarzystwo członków Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary”, pokaz zabytkowych pojazdów czy możliwość sprawdzenia umiejętności strzeleckich pod opieką instruktorów przemyskiego LOK-u.

Reklama


fot.Agata Godos/UG Żurawica
W ćwiczeniu wzięli udział również: 1 Batalion Czołgów w Żurawicy, Batalion Obrony Terytorialnej w Rzeszowie oraz Grupa Ratownictwa Medycznego PCK Przemyśl, którzy, oprócz promowania swojej służby, na stoiskach prezentowali sprzęt, którym posługują się na co dzień.


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama