Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze „Betania” im. św. Łazarza w Przemyślu to obecnie największa inwestycja Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy w Polsce. Lazaryci przejęli jeden z pustych budynków po dawnym szpitalu wojskowym (potem miejskim) przy ul. Słowackiego. Obiekt z każdym tygodniem wygląda coraz ładniej. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.
W „Betanii” będzie funkcjonować stacjonarne hospicjum i zakład opiekuńczo-leczniczy na 60 łóżek, hospicjum domowe, hospicjum perinatalne, usługi rehabilitacji leczniczej, usługi dziennej opieki senioralnej i opieki nad niepełnosprawnymi czy specjalistyczne gabinety lekarskie.
Ma to być ośrodek dla przewlekle i terminalnie chorych, który stwarza możliwości poprawy stanu zdrowia poprzez rehabilitację.
Ale przede wszystkim ma to być[paywall] miejsce, gdzie nie tylko chory otrzyma opiekę i pomoc. Także jego rodzina zostanie otoczona tu troską i wsparciem.
Warto dodać, że na tym samym terenie dawna sala gimnastyczna została zagospodarowana na ośrodek tradycji Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy oraz historii jednostek wojskowych, które tu stacjonowały, w szczególności z okresu międzywojennego.
Prace remontowo-budowlane trwają od ponad czterech lat. Cztery kondygnacje i ponad dwa tysiące metrów kwadratowych powierzchni do zagospodarowania nabierają nowego blasku. Budynek dawnych austro-węgierskich koszar, a potem szpitala wojskowego i miejskiego ma już nową elewację, okna i drzwi.
Wewnątrz część pomieszczeń jest już niemal gotowa, w innych trwa montaż ogrzewania. Będzie to ogrzewanie podłogowe, oparte na pompach ciepła i solarach. Wszystko dzięki dotacji z Funduszu Ochrony Środowiska. Ale poszukiwania różnych źródeł na dofinansowanie trwa...
– Koszty są naprawdę duże. Osoby, które zaangażowane są w to dzieło, na różne sposoby próbują zdobyć jakieś pieniądze. Mają pomysły i je realizują – powiedział Piotr Prokopowicz ze Stowarzyszenia Katolickiego św. Łazarza.
– Trudności, które mamy, jeszcze bardziej mobilizują nas do działania – dodał koordynator budowy Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze „Betania” im. św. Łazarza w Przemyślu Józef Bar.
– Każdego tygodnia odbieram dwa, trzy telefony od mieszkańców naszego miasta, ale także osób z zewnątrz, z pytaniem, kiedy można zapisywać się na listę pensjonariuszy. Kiedy centrum rozpocznie działalność – dodał.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Pozwalam sobie zapytać... Dla wymagających opieki czy dla "wybranych", wymagających opieki terminalnej.
Pozwalam sobie zapytać... Dla wymagających opieki czy dla "wybranych", wymagających opieki terminalnej.