Reklama

Endemiczny imposybilizm

27/10/2025 12:25

Felieton Mirosława Bara.

Od 50 lat świadomie uczestniczę i w jakimś stopniu tworzę, ale również z uwagą obserwuję społeczne środowisko Przemyśla i stwierdzam, że jest ono specyficzne w swoim rodzaju. Charakteryzuje się brakiem skutecznej sprawczości, utrudnioną współpracą, biernością, malkontenctwem, krytykanctwem, zazdrością, a ogólnie rzecz ujmując grzechem pierworodnym jakim jest grzech zaniechania. Nie odnoszę tego oczywiście do wszystkich jego mieszkańców, czy grup mieszkańców, ale śmiem twierdzić, że do większości, bo większość z nas nie chce lub boi się działać i inicjować działania na rzecz dobra ogółu i dobra wyższego. Wśród tych, którzy podejmują wyzwania szybko gaśnie  entuzjazm, dochodzi do nieporozumień, podejrzeń, kumoterstwa, rozłamów. Brakuje nam pierwiastka kreatywności, zespołowego działania, wspierania liderów czy wytrwałości w dążeniu do celu.

Moje spostrzeżenia formuję tylko w oparciu o ogólną analizę obserwacji procesów zachodzących na przestrzeni kilkudziesięciu lat w tym własnych działań. Zestawiam je jednak z dwoma bliskimi i dobrze mi znanymi środowiskami miast jakimi są Krosno i Rzeszów. Od 1991 roku ściśle współpracowałem na niwie oświatowej jako dyrektor Kuratorium Oświaty w Przemyślu z odpowiednikami w ówczesnych województwach krośnieńskim i rzeszowskim, a od lat 80-tych ubiegłego wieku również ze środowiskiem tych dwóch miast po linii automobilizmu w strukturach PZM i nadal mam z chłopakami dobry kontakt. Dostrzegam różnicę nie tylko aktywności społecznej środowisk tamtych miast, ale również działalności instytucji  publicznych. Odnoszę wrażenie, że u sąsiadów jakoś tak łatwiej wszystko przechodzi i przychodzi, a także więcej dobra się dzieje. Przykra to konstatacja, wymaga jednak wnikliwej empirycznej weryfikacji, co chciałbym aby uczyniła Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu, która posiada naukowo kompetentny zespół kadrowy by podołać temu zadaniu. Czy to faktycznie regionalny imposybilizm, jeżeli tak to jakie ma korzenie i jakie działania z zakresu inżynierii społecznej należy podjąć aby nas zaktywizować, nauczyć współdziałania i zespołowego działania dla dobra miasta i całego regionu Ziemi Przemyskiej.

Reklama

Mirosław Bar

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama