Reklama

Islandzka przygoda uczniów z Buszkowic [ZDJĘCIA]

Przez dwa lata, z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, realizacja projektu Erasmus+ „Fit for Life” tkwiła w martwym punkcie. Obluzowanie obostrzeń sprawiło, że międzynarodowa wymiana młodzieży szkolnej wróciła na właściwe tory.

Dobrze o tym wiedzą w Szkole Podstawowej w Buszkowicach w gminie Żurawica. Kilkanaście dni temu 2-osobowa delegacja z dwójką opiekunów (zgodnie z zasadami projektu z każdego kraju może wyjechać maksymalnie troje uczniów, którym powinno towarzyszyć minimum dwoje nauczycieli – przyp. aut.) wróciła z fascynującej, 4-dniowej wyprawy na Islandię[paywall].

Stolica na początek

Spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej w Buszkowicach z Islandią rozpoczęło się w stolicy kraju – Reykjaviku. Nim grupa dotarła do miejscowej szkoły partnerskiej w miasteczku Vik, przemierzyła dość znaczną część urokliwego, południowego wybrzeża tej tajemniczej wyspy.

Podczas drogi uczniowie mieli okazję podziwiać pokryte śniegiem góry i lodowcowe laguny. Ich oczom ukazały się niezwykłe pejzaże z malowniczymi osadami, liczącymi nie więcej niż kilka domów.

Reklama

– Wspaniała sceneria stała się doskonałym tłem dla pracy projektowej naszych uczniów. Jej wątkiem przewodnim było dbanie o zdrowie. Grupa projektowa liczyła 32 osoby. Uczniowie angażowali się w różnego rodzaju gry i zabawy sportowe oraz integracyjne, które nie tylko umożliwiły im poznanie szkoły oraz miejscowości, w której się znaleźli, ale również siebie nawzajem. Były także godziny żywych dyskusji dotyczących zdrowego trybu życia oraz budowania zdrowych relacji międzyludzkich. Uczniowie zastanawiali się nad ważnymi w ich życiu wartościami, a w ramach zajęć przygotowali także kolaże, w których wykorzystali przywiezione przez siebie fotografie. Wielu emocji wszystkim uczestnikom spotkania dostarczyła prezentacja przygotowanych przez nich dzieł – powiedziała jedna z opiekunek grupy.

Nie tylko warsztaty i spotkania

Ale ten (i także wszystkie inne w ramach programu Erasmus+) wyjazd to nie tylko warsztaty i spotkania. Udział w programie wiąże się też z poznawaniem atrakcji turystycznych danego miejsca.

Młodzi buszkowiczanie wraz z opiekunami udali się więc w pasjonującą podróż pod hasłem „Islandia w pigułce”, czyli do krainy zwanej Złotym Kręgiem. W miejscu tym znajduje się Gullfos – jeden z dziesięciu najpiękniejszych wodospadów świata oraz Strokkur – największy aktywny gejzer na wyspie. Co 5 – 10 minut wybucha na wysokość 30 m, dając niesamowity i niezapomniany efekt wizualny.

Buszkowicka młodzież mijała także słynny wulkan Eyjafjallajökull, natomiast po jego drugiej stronie obejrzała przepiękny wodospad o nazwie Skogafoss.

Reklama

– Widok spadającej z ogromną siłą wody na tle urzekającej, górskiej scenerii robi wrażenie. Islandczycy to serdeczni ludzie o otwartych umysłach. Bardzo dbają o swoje środowisko. Są bardzo przywiązani do tradycji swojego kraju. Wyspa urzekła nas swoim niepowtarzalnym pięknem. Planujemy tu powrót choćby podczas wakacji – podsumowali wyjazd.





Co to Ersmus+?

Erasmus+ jest programem Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu – to kontynuacja europejskich programów edukacyjnych realizowanych od 1998 r.

Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Narodową Agencją Programu Erasmus+ i jego realizatorem w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości