Przez dwa lata, z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, realizacja projektu Erasmus+ „Fit for Life” tkwiła w martwym punkcie. Obluzowanie obostrzeń sprawiło, że międzynarodowa wymiana młodzieży szkolnej wróciła na właściwe tory.
Dobrze o tym wiedzą w Szkole Podstawowej w Buszkowicach w gminie Żurawica. Kilkanaście dni temu 2-osobowa delegacja z dwójką opiekunów (zgodnie z zasadami projektu z każdego kraju może wyjechać maksymalnie troje uczniów, którym powinno towarzyszyć minimum dwoje nauczycieli – przyp. aut.) wróciła z fascynującej, 4-dniowej wyprawy na Islandię[paywall].
Spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej w Buszkowicach z Islandią rozpoczęło się w stolicy kraju – Reykjaviku. Nim grupa dotarła do miejscowej szkoły partnerskiej w miasteczku Vik, przemierzyła dość znaczną część urokliwego, południowego wybrzeża tej tajemniczej wyspy.
Podczas drogi uczniowie mieli okazję podziwiać pokryte śniegiem góry i lodowcowe laguny. Ich oczom ukazały się niezwykłe pejzaże z malowniczymi osadami, liczącymi nie więcej niż kilka domów.
– Wspaniała sceneria stała się doskonałym tłem dla pracy projektowej naszych uczniów. Jej wątkiem przewodnim było dbanie o zdrowie. Grupa projektowa liczyła 32 osoby. Uczniowie angażowali się w różnego rodzaju gry i zabawy sportowe oraz integracyjne, które nie tylko umożliwiły im poznanie szkoły oraz miejscowości, w której się znaleźli, ale również siebie nawzajem. Były także godziny żywych dyskusji dotyczących zdrowego trybu życia oraz budowania zdrowych relacji międzyludzkich. Uczniowie zastanawiali się nad ważnymi w ich życiu wartościami, a w ramach zajęć przygotowali także kolaże, w których wykorzystali przywiezione przez siebie fotografie. Wielu emocji wszystkim uczestnikom spotkania dostarczyła prezentacja przygotowanych przez nich dzieł – powiedziała jedna z opiekunek grupy.
Ale ten (i także wszystkie inne w ramach programu Erasmus+) wyjazd to nie tylko warsztaty i spotkania. Udział w programie wiąże się też z poznawaniem atrakcji turystycznych danego miejsca.
Młodzi buszkowiczanie wraz z opiekunami udali się więc w pasjonującą podróż pod hasłem „Islandia w pigułce”, czyli do krainy zwanej Złotym Kręgiem. W miejscu tym znajduje się Gullfos – jeden z dziesięciu najpiękniejszych wodospadów świata oraz Strokkur – największy aktywny gejzer na wyspie. Co 5 – 10 minut wybucha na wysokość 30 m, dając niesamowity i niezapomniany efekt wizualny.
Buszkowicka młodzież mijała także słynny wulkan Eyjafjallajökull, natomiast po jego drugiej stronie obejrzała przepiękny wodospad o nazwie Skogafoss.
– Widok spadającej z ogromną siłą wody na tle urzekającej, górskiej scenerii robi wrażenie. Islandczycy to serdeczni ludzie o otwartych umysłach. Bardzo dbają o swoje środowisko. Są bardzo przywiązani do tradycji swojego kraju. Wyspa urzekła nas swoim niepowtarzalnym pięknem. Planujemy tu powrót choćby podczas wakacji – podsumowali wyjazd.
Co to Ersmus+?
Erasmus+ jest programem Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu – to kontynuacja europejskich programów edukacyjnych realizowanych od 1998 r.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze