– Nie dam upaść MZK – to zapewnienie prezydenta można uznać za główną konkluzję 4-godzinnej sesji rady miejskiej, poświęconej wyłącznie Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Przemyślu.
Poniedziałkowa sesja nadzwyczajna została zwołana na wniosek grupy radnych opozycji. – Myślę, że nam wszystkim zależy nam na tym, aby ta spółka dalej funkcjonowała – powiedział Maciej Kamiński, przewodniczący klubu PiS, argumentując treść projektu rezolucji w tej sprawie. Zaznaczył, że liczy na przedstawienie przez prezydenta konkretów, które można podjąć w kolejnych miesiącach na rzecz ratowania MZK.
Prezes MZK Leszek Radoń przedstawiając stan spółki, oznajmił, że od dłuższego czasu jest bardzo trudna i zasadzie nie ulega zmianie. – Na dzień dzisiejszy zobowiązania przeterminowane spółki wynoszą[paywall] 2 miliony 291 tysięcy plus zobowiązanie w postaci pożyczek do spółek miejskich 500 tysięcy i kredyt zaciągnięty w banku PKO na kwotę 700 tysięcy złotych – powiedział. – Dopóki spółka nie będzie miała pomocy w formie kredytu, ewentualnie dofinansowania, dokapitalizowania, sytuacja spółki się nie zmieni – uznał.
Prezydent Wojciech Bakun nazwał „karygodnym i niedopuszczalnym” stwierdzenie, które padło kilka dni temu na spotkaniu z pracownikami spółki, o tym, że miasto być może ma chętnego do zakupu terenów MZK. – Nie chcę używać mocniejszych słów – powiedział, dodając, że nie ma tygodnia, żeby nie starał się pomóc przewoźnikowi. – Państwo często o tym nie wiedzą – stwierdził.
– Nie mówię, że teraz jest idealnie i nic się nie dzieje. Ja tylko mówię że potrzeba nam czasu na to żeby spółkę wyprowadzić na prostą przy współpracy ze spółką Jeżeli nie będziemy robić tego jak partnerzy, to się to nie uda – mówił.
W. Bakun podkreślał, że miasto nie ma zamiaru doprowadzić MZK do upadłości lub przekazać prywatnemu właścicielowi. – Jeżeli byłby taki pomysł, to najlepszy moment już dawno minął, bo w tej chwili w tę spółkę dużo wkładamy, żeby ona dalej funkcjonowała – powiedział. – W mojej ocenie w ciągu najbliższych być może dwóch lat MZK wyjdzie na prostą – ocenił.
Przewodniczący klubu Regia Civitas Robert Bal wyliczał z kolei działania poprzedników w kwestii MZK. Przyznał, że wysokość wypłacanych rekompensat była za niska, jednak zaprzeczył temu, że nic nie robiono. Wskazał, że miasto podnosiło kapitał zakładowy spółki albo poprzez wpłaty gotówki, albo przez zakup nowych autobusów, dzięki czemu poprawił się komfort podróży dla pasażerów.
W. Bakun określił to działaniem księgowym, dzięki którym pieniądze w spółce się nie pojawiły, ale pozwoliło to na wyczyszczenie kont między nami”.
– Startował pan w wyborach i nie wiedział pan jaka jest sytuacja? – zapytał M. Kamiński, odnosząc się do uwag W. Bakuna o winie poprzedników. – Powinniśmy rozmawiać co zrobić, a nie za chwilę będziemy wracać do średniowiecza i się zastanawiać, jak to było ileś lat do tyłu – stwierdził. – Na chwilę obecną od pana prezydenta nie usłyszałem co zrobić, żeby było lepiej. Wracamy do poprzednich lat, rzucamy tutaj jakieś cyfry, państwo pewnie już nie wiedzą, co z tego wszystkiego chodzi, chyba że ktoś zapisuje. Skupmy się na tym co przed nami – apelował.
Przerzucania się odpowiedzialnością w czasie 4-godzinnej dyskusji było bardzo dużo. Tradycyjnie już prezydent oraz radni koalicji i opozycji okopali się na swoich pozycjach i o dialogu można było zapomnieć.
Prezes MZK zaznaczył, że każdego roku spółka otrzymywała rekompensatę w takiej wysokości, o jaką się zwracała. Problem jednak w tym, że nie pokrywała ona całkowitych kosztów. – Na przykład koszty roku 18 były obliczane na podstawie kosztów roku 16. Natomiast życie jest dynamiczne i koszty po zamknięciu roku były zupełnie inne – tłumaczył. Te słowa zdziwiły prezydenta i skarbnik miasta.
Przedstawiciel związków zawodowych w MZK podkreślił, że pracownicy biorą słowa prezydenta bardzo poważnie. Zaznaczył, że od 1998 r. MZK jest spółką prawa handlowego i od 2000 r. zaczęły się problemy finansowe, które trwają do dzisiaj. – Załoga w ciągu tego całego okresu musiała poświęcać bardzo dużo. To oznacza redukcję zatrudnienia, niskie płace, złe warunki pracy i wiele innych rzeczy ze względu na to, że musiały być cały czas oszczędności, których szukamy w większości poprzez sięganie do kieszeni pracowników – mówił.
W czasie dyskusji zwracano uwagę, że przemyski przewoźnik ma bardzo drogą ofertę, a prezydent ocenił nawet, że wozokilometr „droższy jest może w Warszawie”.
Pytany o pomysły na rozwój MZK, L. Radoń mówił o rozbudowie i zwiększeniu oferty stacji paliw oraz budowie myjni bezdotykowej. Wojciech Błachowicz (KO) uznał, że prezes nie ma planu na zmianę struktury kosztów i programu naprawczego przedsiębiorstwa.
Rezolucja w sprawie sytuacji w MZK została przyjęta 13 głosami „za”, przy 5 wstrzymujących.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Już nie wierzę w słowa i zapewnienia Bakuna. Tak samo niewiarygodne teraz te zapewnienia jak obiecanki przedwyborcze. Nie spełnił nic z tego, co zapowiadał. Tak samo będzie pewnie teraz. Ten człowiek jest niewiarygodny. Na miejscu pracwoników MZK szukałbym juz innej pracy. Nic z tego nie będzie.
Cóż On myślał, że wynajęcie zewnętrznej firmy która ustali jak powinny jeździć autobusy uzdrowi sytuację? Konsultacje z mieszkańcami dałyby o wiele więcej.
Po pierwsze autobusami jeżdżą praktycznie emeryci (darmowo ) i uczniowie zniżka więc z czego ma się utrzymać MZK . Najwięcej w mieście jezdzi samochodów z rej. RPR korki są straszne bo oni nie pojadą już autobusem bo mają po 2-3 samochody i dlatego pada PKS i MZK . miejscowi jak blisko to idą na nóżkach , jak dalej to jednak pozostaje autobus a tych coraz mniej . Ale prywatne linie chyba prosperują dobrze więc może zamiast dużych Autokarów niech MZK ma małe busy
W dawnych, "złych czasach" MZK był przedsiębiorstwem strategicznym! Miał określone zadania na wypadek "W" i określone środki. Wizytowały zakład co rusz różne generalicje i to z najwyższego szczebla. Takie zakłady nie miały prawa upaść choćby nie wiadomo co. Czy ktoś wie dlaczego zakład takiego typu nie jest już wojsku potrzebny? Nie jest przewidziana ewakuacja mieszkańców? Nie jest przewidziana ewakuacja rannych do szpitali? Nie jest przewidziana ....itd. itd.? Założono, że wojny nie będzie? Dyletantyzm to czy niedojdowatość osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli i gospodarkę obronną?
Koniec Przemyśla blisko. Szpital po uszy zadłużony. MZK dogorywa. Bazar przypomina slumsy. Stok przynosi straty, a w tym sezonie zapewne padnie rekord in minus Stadion Polonii to już nawet nie skansen. Chyba tylko rzeka San jakoś się trzyma i nie poddaje. Nie udało się zdegradować natury, to niech przynajmniej zarośnie. A nuż zasłoni brud i niedoskonałości. Szkoda, takie piękne miasto, ale od wielu lat nie ma szczęścia do gospodarza. Zatem Choma jako kierownik spółki energetycznej i obserwator degradacji miasta niech przyjedzie zgasić światło.
NARTO-STRATO pozwól żyć !!!NAPRAWA PRZEMYSKIEGO STOKU KOSZTOWAĆ BĘDZIE PONAD... - ZYCIE.PL
Czy ten oczy mogą kłamać, ależ tak! Jeśli firma ma się rozwijać to punkt pierwszy nie słuchać radnego z Warszawy
Tobie ktoś płaci za pisanie bzdur, bo to dość modne..
Kwik bakunohejterów jest miodem na moje uszy.Takiego bólu dupy nie było od dawna, a podejrzewam że to w większości betony i rodziny betonów zwolnionych z ciepłych posadek za korupcję i szeroko pojęte opiździelstwo.Nagle skońćzyło się koryto i trzeba się znowu starać, nie ma z czego utrzymywać pociotków zatrudnionych w drodze nepotyzmu, to i kwik jest głodnych świń :DA kierowcy jak nie są kompletnymi parówami to niech się o pracę nie boją, znajdą ją. A parówy? Albo się odparówią albo niech sobie kwiczą.
chyba na forum tej stronki ustaliliśmy już z kilkanaście razy że jest On niewinny bo na nic nie ma wpływu i taki stan rzeczy zastał, i ogólnie jesteśmy szczęśliwi że tak wspaniale spłaca dług miastamam nadzieję że będzie to kakaem na Twoje usta ;)
Bakun kilka pytań bo Ty uwielbiasz fora internetowe to może odpowiesz tu na kilka:1. Gdzie sa darmowe ilety dla uczniów które obiecała PO koalicjant Bakuna.2. Wytłumacz sie ze zmian w radach nadzorczych np tej w MPEC. Człowieku to juz nie ma Przemyślan ktorzy znają geografie miasta sa wykształceni tylko dajrsz grubą kase gościoei ze Stalowej Woli ? Tak tak Drodzy Mieszkańcy wasz Prezio ma was gdzieś on szuka specjalistow poza miastem.3. Ile kosztowały mądre pomysły Pani Prezes Posir aby naśnieżać stok przy dodatnich temperaturach. Zrozumiałym jest że chciała błysnąć tylko swoją głupotą naraziła Gmine na straty finansowe. Prosze publicznie okrešlić jaka jest ich wysokość ?4. Prezydencie gdzie jest Prezes PGM ? Ile jeszcze mamy czekać ? Rozumiem że znów Pan szuka fachowca poza miastem. Co nikt sie nie nadaje w waszym mniemaniu ? A może ten Biznesmen zastepca Pana tam pojdzie specjalista od wszystkiego. 5. Prosimy o informacje ilu Pan zatrudnił juz radnych w miejskich spółkach bądź jednostkach budzetowych ? Podpowiedzieć Panu 2 !!! ZŁAMAŁ PAN SWOJĄ KORONNĄ OBIETNICE ŻE NIGDY ŻADEN RADNY NIE ZNAJDZIE U PANA ZATRUDNIENIA. To jest skadal co Pan wyprawia z tym miastem !!!
vales - emeryci nie jeżdżą (darmowo) płacą 1/2 biletu normalnego. Przepracowali w tym mieście po 30-40 lat i płacili podatki / nadal je płacą od emerytur/, tym samym przyczyniając się do tego jak dziś wygląda miasto. Zauważę, że większość młodych zwala winę na emerytów za kondycję MZK ,a ja tak zapytam ilu z Was tych w sile wieku wisi na garnuszku MOPS lub GOPS bo pracować się nie chce?
XX - moja mama jeździ darmowo, pani po 70tce, chyba o 70 r. ż można tak. Emerytura to nie to samo co wypłata + siada zdrowie. Myślę, że państwo może a nawet powinno wspierać tę grupę choćby takimi gratisami. --Potwierdzam, że są słabe dojazdy MZK do Żurawicy i Grochowiec. Nie wiem jak w innych miejscach. To wymusza jeżdżenie autem. Przemyski smog to nie tylko dym z kominów (choć palenie byle czym to wynik często kiepskiego rynku pracy) ale i z aut. I koło się zamyka. Zawsze uważałam, że rolą MZK jest służenie lokalnej społeczności i nadal tego zdania nie zmieniam. Dodam, że ze 25 lat mam bilet miesięczny MZK. Ale mi kursy bardzo pasują, choć jeżdżę daleko od domu.
zipov... jesteś najlepszym przedstawicielem bakunogloryfikatorów, a kwik to już wasz słychać i to co piszesz jest tego najlepszym dowodem. Minęło 15 miesięcy - co wasz prezydent zrobił dla miasta? Już coraz bardziej widać, że Choma przy nim to był Bóg. Tak merytorycznie, jak i pod każdym innym względem... ściągnij chłopie dresy, zrzuć kaptur, odłóż spray i zabierz się za robotę!
Nie tylko emeryci jeżdza autobusami, wiele ludzi płacących 100% za bilet równiez jeżdza. Dlaczego piszecie emeryci, ucznioie, a policjanci, wojskowi, radni , posłowie, tez chyba maja zniżki.
Prawda jest okrutna. MZK nie wytrzymał konkurencji z PKS-amiz programu PKS+I teraz jak jadę w stronę Żurawicy to same nowiuśkie pks-yjeden za drugim mijam.
Te spółki miejskie zipią jeszcze tylko dlatego że pracują tam ludzie w wieku przedmerytalnym którym zmiana w tym wieku już nie na rękę.Co będzie za kilka lat ?Zapewne prace techniczne będą zlecane firmom zewnętrznym bo młodzi zwijają z tad żagle a starzy idą na emeryturę ,gdy już taka firma będzie miała zerowa konkurencję i monopol na pracę dowali takie ceny że się słabo robi,a kto zapłaci? Tak,dobrze myslicie-Wy drodzy państwo mieszkańcy Przemyśla
A czemu nikt z ,,mędrców" komentujacych tę sytuacje nie pamieta ze za ten stan rzeczy w MZK ( i pozostałych spółkach miejskich) wspólodpowiedzialny jst POPRZEDNIK (obecnego prezydneta Bakuna) który rządził radośnie miastem przez 16 lat...Przykład MZK(jak inp. PKS) pokazuje indolencje kunktatorswo oraz ,,czekanie na cud" ludzi zarządzających takimi przzedsiebiorstwami!!!...
A co wyprawiał przez 16 lat poprzednik Bakuna???...Do jakiego stanu rzeczy doprowadził spólki miejskie i wogóle miasto???...
"Kasander" - proszę nie podszywać się pod mój nick. Chyba stać cię na wymyślenie innego - są miliony możliwości.
"Kasander" - proszę nie podszywać się pod mój nick. Chyba stać cię na wymyślenie innego - są miliony możliwości.
Ok poprzednim który rządził 16 lat to prawda niektóre spółki zostały mocno zaniedbane to nie ulega faktom. Ale popatrzymy teraz co się dzieje Pan Prezydent dumnie mówi że spółki rzucają się na MZK spoko tylko za chwilę drodzy mieszkańcy za ciepłą wodę z MPECu będziecie płacić po 35-40 zł za wodę i ścieki po 14 zł za śmiecie już jest ciekawie. Ciekawe jakie plany inwestycyjne ptzekaze każda spółka do realizacji na 2020 na pewno poscinanne 20-40 procent. Bo kasę trzeba zanieść do UM. Jeżeli chodzi o pgm to tam sprawa jest ciekawa już Prezydent dwa razy robił podejście aby wsadzić swoich popleczników na krzesła prezesów tak tak to się udało w MOPSie ( plus radny informatyk) Posir PWIK. Panie prezydencie ludzie nie są kretynami i widzą co robisz. Ludzi razu udało Ci się nabrać przy wyborach ale pamiętaj że suweren niezadowolony może szybko Tobie taczki przyszykowac. Ciekawe co prezydent pwie o ludziach w radach nadzorczych każdej spółek dlatego nie zażądają w niej ludzie z naszego biednego chodź dumnego miasta tylko spadochroniarze z Jarosławia Rzeszowa czy jeszcze nie wiadomo z jakiej miesciny. Mój przedmówca mówił że Pan Prezydent złamał swoją koroną obietnicę że nie będzie wsadzał swoich. Przecież Pan Prezydent nie ma honoru i jego słowa nie wiele są wartę. Czy w jakiej kolwiek spółce został zrobiony audyt z prawdziwego zdarzenia i opublikowany dla wiedzy społeczeństwa. Czy co kolwiek wiem o nowych prezesach dyrektorach w spółkach oprócz lakonicznych biografii. Np chętnie dowiedział bym się czegoś więcej o pani dyrektor posiru o jej dokonaniach doświadczeniu a tym bardziej o Panu prezesie pwiku którego przeszłość jest dość kontrowersyjna czym się zajmował między usunięciem go z zurawicy a pracą w pwiku o jego doświadczeniu wykształceniu itp. Może któryś radny o to zapyta i opublikuje bo ma takie prawo. Radni budźcie się bo za chwilę was ludzie rozliczą za drozyzne w naszym mieście różnego rodzaju medi. Pozdrawiam
I niestety,dalej stoimy w miejscu.Wciaz sie oskarzamy i wytykamy sobie bledy,opluwamy radnych i prezydenta ,ktory jest bezradny .Na poprzednika wylewamy hejt.To wszystko juz wiemy .Czy nie jestescie juz tym zmeczeni?Ale co robic?Tu chodzi o ludzi i ich miejsca pracy.Maja dzieci,ktore trzeba nakarmic,kupic buty i ksiazki do szkoly.Czasu juz nie wrocimy,na to co bylo juz nie mamy wplywu,ale mozemy decydowac o tym co bedzie.
A co proponujesz? Bo moim zdaniem nie ma dobrego rozwiązania. Problem jest szerszy niż tylko podwórko przemyskie. W zasadzie nasze państwo jest już niewydolne ,prawie ze wszystkim staje pod ścianą. Politycy,zakłamani idioci zamiast mówić społeczeństwu prawdę to pierdzielą głupoty,że państwo jest silne,coraz bogatsze,że społeczeństwu należą się coraz wyższe pensje,emerytom 13 i 14. A rzeczywistość jest taka że państwo jest bankrutem i żeby dawać muszą brać następne pożyczki w instytucjach typu MFW itp., drukować bez końca obligacje które w końcu i tak trafią do kibla. Pan Bakun oszukał społeczność przemyską , ta część nieświadoma liczyła chyba na cud a ta świadoma że wprowadzi cięcia,zlikwiduje zbędne jednostki i wyprowadzi miasto z długów. Niestety,on niczego nie zrobi,nic nie może,nie ma żadnego przebicia, nie ma żadnego pomysłu. I taka jest prawda. Nawet gdyby zorganizować referendum i próbować go odwołać ze stanowiska to i tak to niczego nie zmieni, albo zarząd komisaryczny to znaczy człowiek PiS-u albo wybory i też prawdopodobnie człowiek PiS-u. A PiS już tylko może doprowadzić do kolejnej hiperinflacji i ogłosić niewypłacalność państwa lub czekać na wojnę, bo jak jest bardzo źle to najlepiej jest jak ktoś zdobędzie lub podzieli nasz kraj a społeczeństwo znów z ulgą zaśpiewa "ojczyznę wolną racz nam zwrócić .....
Ten człowiek jest największą porażką Przemyśla i nas wyborców, mieszkańców. Nic do gościa nie dociera pustostan całkowity.
Tu nie chodzi o MZK.Tu chodzi o teren MZK
MZK nie da upaść ale posir, stok upadł?
Janie,masz racje w tym co piszesz.Ale nie do konca.Dobrze jest oceniac kiedy kase sie ma i problem nie dotyczy bezposrednio Ciebie.I mnie tez bezposrednio nie dotyczy. Ale znam to srodowisko i tych ludzi.Rozumiesz? Poprostu ich znam. Zostawmy narazie PIS.Na ten czas nie upolityczniajmy az tak wysoko.Pomysl.Czy aby KIJ nie ma racji? A moze tu nie chodzi o MZK ale o teren.Czy tu nie ma drugiego dna?
I dodam jeszcze, ze tez glosowalem na Pana Prezydenta Bakuna.Jestem jego wyborca.I co? A mialo byc tak pieknie.Ech.......
Rozumiem brak pieniędzy w kasie miasta, rozumiem brak wielu innych działań na które prezydent nie ma wpływu. Ale jednego nie rozumiem. Startując na prezydenta obiecywal że znajdzie inwestorów w naszej strefie przemysłowej. Ba ponoć tylko nieudolność prezydenta Chomy sprawiała, że ich nie było. Mieli rzekomo odbijać się od drzwi prezydenckiego gabinetu. No to pytam obecna ekipę rządzaca ...co robią w tej sprawie?
Już nie wierzę w słowa i zapewnienia Bakuna. Tak samo niewiarygodne teraz te zapewnienia jak obiecanki przedwyborcze. Nie spełnił nic z tego, co zapowiadał. Tak samo będzie pewnie teraz. Ten człowiek jest niewiarygodny. Na miejscu pracwoników MZK szukałbym juz innej pracy. Nic z tego nie będzie.
Cóż On myślał, że wynajęcie zewnętrznej firmy która ustali jak powinny jeździć autobusy uzdrowi sytuację? Konsultacje z mieszkańcami dałyby o wiele więcej.
Po pierwsze autobusami jeżdżą praktycznie emeryci (darmowo ) i uczniowie zniżka więc z czego ma się utrzymać MZK . Najwięcej w mieście jezdzi samochodów z rej. RPR korki są straszne bo oni nie pojadą już autobusem bo mają po 2-3 samochody i dlatego pada PKS i MZK . miejscowi jak blisko to idą na nóżkach , jak dalej to jednak pozostaje autobus a tych coraz mniej . Ale prywatne linie chyba prosperują dobrze więc może zamiast dużych Autokarów niech MZK ma małe busy