Reklama

Rondo

13/03/2015 18:03

Poruszanie się po Przemyślu to temat morze. Piesi narzekają, że nie ma gdzie przejść na słoneczną stronę ulicy. Kierowcy utyskują, że nie wszędzie dobrze się jeździ. A to zielone światło za krótko się świeci, a to wszyscy mogą jechać naraz i nie wiadomo, kto pierwszy. Korki – to osobny temat, szczególnie w godzinach szczytu. Dochodzą do tego rowerzyści, którzy walczą o swoje prawa, ścieżki i przejazdy na przejściach. Wypada jeszcze wspomnieć o motocyklistach, którzy przecież też jeżdżą i to jeszcze jak!

Wiadomo, że każdy pomysł musi mieć entuzjastów i krytyków. Wiemy, że rondo to skrzyżowanie z ruchem okrężnym, dookoła placu w kształcie koła lub owalu. Pojazd, będący w ruchu wokół wyspy, ustępuje pierwszeństwa temu dojeżdżającemu do ronda, kierując się zasadą prawej ręki. Są pewne wyjątki. Jazda po tym wynalazku rodzi czasem dylematy, ale to kwestia wprawy. Najwięcej rond w Polsce – bo ponad 30 – ma Rybnik. Tam pewnie wszyscy kręcą się w kółko z zamkniętymi oczami. Największe rondo w kraju jest w Głogowie, a wyspa środkowa ma około 5 ha. Nam nie potrzeba aż takiego areału. Na archiwalnych zdjęciach w internecie widać zieloną wyspę na placu Konstytucji. Pomysł utworzenia tam ronda jest godny uwagi i warto się nad nim pochylić. Być może decyzja już zapadła. Jeśli nie, warto ją poprzedzić solidnymi badaniami natężenia ruchu drogowego i pieszego w tym rejonie i potencjalnej przepustowości ronda.  Podobna sytuacja jest przecież na skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej, Wilsona i Wodnej. Pomimo świateł jazda w tym miejscu jest też kłopotliwa. Jednak nie musimy gonić Rybnika. Nie o ilość tu chodzi, lecz jakość. Komunikacji. Dobrze, że pojawiają się koncepcje, jak usprawnić Przemyśl. Bez nowych pomysłów można cały czas się kręcić w kółko. Taki stan nie jest wskazany. Nawet na rondzie. 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    zebra - niezalogowany 2015-03-13 22:53:56

    >Pojazd, będący w ruchu wokół wyspy, ustępuje pierwszeństwa temu dojeżdżającemu do ronda, kierując się zasadą prawej ręki.<To jakieś nowe odkrycie Ameryki!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2015-03-16 12:17:40

    W/g przepisów   Ruchu Drogowego , o pierwszeństwie   przejazdu  na rondzie .  decydują znaki drogowe . To powinien  wiedzieć nawet rowerzysta.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    karol - niezalogowany 2015-03-17 09:45:45

    ...większośc problemów na drogach przemyśla wynika stąd, że kierowcy znaja przepisy równie  kiepsko jak autor felietonu:)))

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości