Reklama

105-letnia kobieta i 109-letni mężczyzna najstarszymi mieszkańcami Podkarpacia. Przybywa nam seniorów

Na Podkarpaciu żyje coraz więcej stulatków – wskazują najnowsze dane napływające z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie. Obecnie mamy w regionie dokładnie 95 osób, które ukończyły 100 lat. Z raportu ZUS wynika, że najstarszy mieszkaniec Podkarpacia ma 109 lat i mieszka w powiecie krośnieńskim.



Przeczytaj też: Pan Kazimierz Balawajder skończył 100 lat!


Liczba sędziwych wiekiem mieszkańców Podkarpacia sukcesywnie wzrasta. Z raportu podkarpackiego oddziału ZUS wynika, że[paywall] mamy aktualnie na Podkarpaciu 95 osób, które pobierają tzw. świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat, wypłacane z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków.

Najstarszym odbiorcą takiego świadczenia, wypłacanego przez oddział ZUS w Rzeszowie, jest obecnie mieszkanka Przeworska, urodzona w 1915 r. Jeszcze starszym świadczeniobiorcą jest mężczyzna z pow. krośnieńskiego, urodzony w 1911 r. Dla porównania w maju ub. r. w naszym regionie tego rodzaju świadczenie z ZUS otrzymywały 83 osoby. Rzeszowski oddział wspomnianej instytucji wypłacił je 55 osobom (stan na 14.05 2019 r.), a jasielski – 40 osobom.


Reklama

Ponad 4 tys. zł brutto dodatkowo

Dla osób, które ukończyły 100 lat po 29 lutego br., świadczenie honorowe wynosi 4294,67 zł brutto. Warto dodać, że tego rodzaju bonus jest wypłacany dożywotnio, w formie comiesięcznego dodatku do emerytury. Świadczenie honorowe otrzymują także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty.

– W przypadku osób, które nie pobierają świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest jednak wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika, złożony w najbliższej placówce ZUS. Konieczne jest wówczas dołączenie do wniosku dokumentu potwierdzającego datę urodzenia – wyjaśnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Dodaje, że kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest zatem wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. 


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama