Reklama

11 listopada 2024 – Narodowe Święto Niepodległości w Przemyślu [WIDEO,ZDJĘCIA]

11/11/2024 14:20

11 listopada jest dniem, który na stałe wpisał się nie tylko w kalendarz, lecz przede wszystkim w serce każdego Polaka. To dzień przepełniony myślami o Ojczyźnie, dzień, w którym biało-czerwona flaga powiewa z największą dumą. Dzień upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie, A na tej fladze, biel i czerwień, czerwień to miłość, biel serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste

 – Czesław Janczarski.

Flaga powiewa również w Przemyślu. A mieszkańcy nadsańskiego grodu upamiętniają Niepodległą najpiękniej jak potrafią. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele województwa, władz miejskich i samorządowych, poseł Marek Rząsa, poseł Andrzej Zapałowski, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Marcin Kowalski, starosta przemyski Bożena Ryczan, Konsul Ukrainy w Lublinie Wasyl Jordan, Konsul Honorowy Ukrainy w Przemyślu Aleksander Baczyk, poczty sztandarowe z przemyskich szkół i służby mundurowe. Poloneza zatańczył Zespół Pieśni i Tańca Przemyśl.

Reklama

O g. 10 licznie zebrali się na mszy świętej w intencji Ojczyzny, która tradycyjnie została odprawiona w Bazylice Archikatedralnej. Po niej, przy udziale pocztów sztandarowych i Kompanii Honorowej Wojska Polskiego nastąpił przemarsz pod pomnik Orląt Przemyskich. O g. 11 na Cmentarzu Głównym miało miejsce złożenie kwiatów na grobach Orląt Przemyskich, Władysława Kramarza, Ireny Benszówny, Legionistów, Nieznanego Żołnierza, przy pomniku ks. ppłk Józefa Panasia, kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego na Cmentarzu Zasańskim oraz przy tablicy poświęconej Orlętom Przemyskim przy ul. Piotra Skargi. Punktualnie o g. 12 pod Pomnikiem Orląt Przemyskich zebrani radośnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

O tradycję zadbało również Stowarzyszenie Przemyskie Morsy –  o g. 11.30 odbyło się morsowanie w Sanie! Nie zabrakło też +wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, nad którym pieczę sprawowało Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu a także zwiedzania miasta z przewodnikiem, które zorganizował przemyski PTTK.

To jeszcze nie wszystko! O g. 17 na Zamku Kazimierzowskim odbędzie się wyjątkowy koncert "Z muzyką polską przez wieki" w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu. Wstęp wolny! Zachęcamy do uczestnictwa!

Reklama

Ciekawostka!

Również googlowskie doodle, czyli czasowa zmiana w logo Google, która ma na celu uczczenie świąt, niektórych rocznic, artystów, naukowców i miejsc, dziś zostało ubrane w biel i czerwień.

Polska obchodzi Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji dzisiejszy doodle przedstawia flagę tego kraju powiewającą na tle nieba

– czytamy w komunikacie Google.

 

MR, AW

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 11/11/2024 15:16
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jadwiga 2024-11-12 11:01:14

    Dlaczego radny pan Krużel miał czapkę na głowie przy składaniu wieńca pod pomnikiem Orląt Przemyskich ? Polecam radnemu przeczytać Sewoir-vivre : "Mężczyzna zdejmuje oczywiście nakrycie głowy, gdy wchodzi do jakiegoś pomieszczenia, gdy grają hymn państwowy, w kościele, podczas Mszy św. na świeżym powietrzu, na pogrzebie, gdy przechodzi pogrzeb. Zasada ta nie obowiązuje mundurowych." Wg pana hołd poległym w walce o naszą wolność nie jest wymieniona w w/w zasadzie wprost dlatego pan grzeje głowę . Wg mnie, osoby które są nieodpowiednio ubrane tj. odświętnie , nie powinny być dopuszczone do udziału w uroczystym składaniu kwiatów.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama