Reklama

110-lecie w pięknej oprawie [Patronat ŻP]

03/11/2015 14:21

W Dynowie świętowano 110. rocznicę powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Była msza święta, odsłonięcie pamiątkowej tablicy, musztra wojskowa i atrakcje artystyczne.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” to organizacja, której początki sięgają czasów rozbiorów. Z tej pionierskiej formacji wyrósł Związek Harcerstwa Polskiego oraz powstało wiele klubów sportowych. „Sokół” działał aktywnie w czasie zaborów, po odzyskaniu niepodległości i w całym okresie międzywojennym. Zdelegalizowany w czasie II wojny światowej przez komunistów i zakazany w PRL-u,  reaktywował się po upadku komunizmu i II Rzeczypospolitej. Towarzystwo to opierało się przede wszystkim[paywall] na sporcie, promowało postawę „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Głównymi założeniami były: pielęgnowanie gimnastyki, rozbudzanie ducha towarzyskiego przez urządzanie popisów publicznych, zabaw zimowych i letnich, wycieczek  itp., szerzenie wśród członków oświaty narodowej ducha obywatelskiego. Członkowie „Sokoła” posiadali strój, który wyglądem przypominał mundur.  Składał się z  czapki krakuski z piórem, żakietu kroju wojskowego z rabatami spiętego pasem, spodni o zwężonych nogawkach, wpuszczonych w wysoko sznurowane buty oraz peleryny noszonej na lewym ramieniu.


fot.Aleksander Stochmal
Tablica upamiętniająca działalność „Sokoła”.

Dynowski „Sokół”

Założone w 1905 roku towarzystwo działało pod hasłem „dobro Rzeczypospolitej najwyższym prawem”. Młodzież, zachęcona działalnością sportową, kulturową i patriotyczną, licznie zasilała szeregi „Sokoła”. W latach 1905 –1914 działali aktywnie, zakładając zespoły artystyczne, chóry. Po I wojnie, która przystopowała działalność towarzystwa, „Sokół” rozpoczął aktywność ze wzmożona siłą. Posiadali własny budynek, dzięki któremu mogli prężnie się rozwijać. Po II wojnie światowej próbowano na nowo wskrzesić funkcjonowanie towarzystwa, jednak po usilnych staraniach władze uniemożliwiły prace „Sokoła”. W 1947 wstrzymano więc działalność.

Reklama
Z inicjatywy członków Zespołu Teatralnego, kontynuującego tradycje T.G. „Sokół”,  7 stycznia 2007 odbyło się  pierwsze zebranie założycielskie poświęcone reaktywacji stowarzyszenia. Akces poprzez podpisanie listy, mającej charakter deklaracji, złożyło wówczas 30 uczestników spotkania. Wybrany został  Komitet Założycielski, który zobowiązany został  do podjęcia starań o rejestrację w sądzie. Równolegle trwały prace nad statutem, który oparto o wzór z 1920 roku. Te informacje znaleźć można na stronie dynowskiej organizacji.


fot.Aleksander Stochmal
Drużyna Sokołów dh. K. Cetnarskiego z liceum wojskowego w Rymanowie.

24 października uczczono powstanie towarzystwa i odsłonięto tablicę na dawnym budynku „Sokoła” (obecnie ŚDS). Pochód na czele z orkiestrą dętą przeszedł pod budynek miejscowego Zespołu Szkół, gdzie drużyna Sokołów dh. K. Cetnarskiego z liceum wojskowego w Rymanowie dała piękny pokaz musztry wojskowej. Później zebrani goście mogli obejrzeć wystawę, na której przedstawiony został dorobek dynowskiego „Sokoła”. Wystąpili uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej, kapela podwórkowa Tońko oraz artyści z Zespołu Teatralnego T.G. Sokół. 


GL
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama