Reklama

125 lat jedenastki [ZDJĘCIA]

26/12/2019 08:00

19 grudnia Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Jarosławiu obchodziła 125-lecie istnienia. Z tej okazji odbyła się msza święta, uroczysta akademia, a dzieciaki przygotowały występ artystyczny. Jubileusz uświetniła piątka wybitnych absolwentów szkoły.

Jarosławska „jedenastka” to szkoła z wielkimi tradycjami. Nic więc dziwnego, że 125. rocznicę jej utworzenia świętowano hucznie i z celebrą. Obchody jubileuszowe rozpoczęła msza św. w kolegiacie, po której korowód szkolnej społeczności przeszedł do budynku przy Kraszewskiego. Tu odbyła się część oficjalna uroczystości. Rozpoczęło ją odśpiewanie[paywall] hymnu państwowego i hymnu szkoły, a dyrektor SP11 Ewa Leniar przywitała zgromadzonych. Potem głos zabierali goście, m.in. posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz, dyrektor biura senatorskiego senatora Mieczysława Golby Marcin Malinowski, podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, a za trud pracy pedagogów podziękowała Agata Miśko, przewodnicząca Rady Rodziców. Po serii przemówień pod popiersiem patrona szkoły, Adama Mickiewicza, odsłonięto pamiątkową tablicę. Dokonał tego w asyście dyrektor placówki jarosławski artysta Stanisław Lenar, który wcześniej w prezencie z okazji jubileuszu profesjonalnie odrestaurował rzeźbę wieszcza. Na scenie pojawili się także absolwenci szkoły, którzy są dziś osobami rozpoznawalnymi, odnoszącymi sukcesy zawodowe. Przez organizatorów nazwani zostali oni „absolwentami z pasją”. Była wśród nich wspomniana już posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz, piłkarz i asystent selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej Adama Nawałki Bogdan Zając, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, wybitny artysta, tenor i pedagog związany z jarosławskim środowiskiem muzycznym dr hab. Jacek Ścibor, były kurator oświaty Jacek Wojtas, obecnie dyrektor SP nr 9 oraz koszykarka podkarpackich klubów w latach 80., a od 1999 roku wicedyrektor „jedenastki” Bożena Cieślak. Wszyscy otrzymali kwiaty oraz portrety wykonane przez nauczycielkę SP11 Agnieszkę Błachutę, a na koniec złożyli autografy z krótkimi dedykacjami na planszach przybliżających ich sylwetki. Po emocjonalnym wystąpieniu byłej dyrektor placówki Anny Korczewskiej, wspominającej m.in. otwarcie w szkole oddziałów integracyjnych, nastąpił wieńczący uroczystość występ uczniów „jedenastki”, którzy zaprezentowali montaż słowno-muzyczyny zawierający fragmenty dzieł patrona szkoły.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-12-26 09:10:09

    Miłościwie nam panujący cesarz Franciszek Józef widząc totalne zacofanie naszego regionu w całości czyli Galicji nakazał budowę szkół powszechnych tak w miastach jak też gminach.Realizaje tegoż powierzył gminom przy znacznejpomocy finansowej dworu cesarskiegoNakazał też obowiązek chodzenia do szkoły dzieci.Spotkało sie to z bardzo negatywna reakcja naszej polskiej szlachty,oraz kościoła katolickiego.Dopiero wprowadzenie surowych kar pieniężnych tak na szlachtę jak też kościoła postawiło do pionu te dwa "patriotyczne" srodowiska.W okresie II RP znaczną część szkół szczególnie wiejskich zlikwidowano.Dokładnie tak samo jak sie to robi dzisiaj tylko argumentacja jest inna .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    żal - niezalogowany 2019-12-26 20:36:47

    A mieli strajk włoski prowadzić, tak się odgrażali a tu proszę jaką fetę wyszykowali nauczyciele owej szkoły.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama