Reklama

171 tanich mieszkań nie dla przemyślan

– W czerwcu 2019 roku to władze miasta zadecydowały o odstąpieniu od realizacji projektu Mieszkania Plus. Jeszcze jesienią tego samego roku, z naszej inicjatywy, powróciliśmy do rozmów. Niestety, realizacja tej inwestycji na warunkach proponowanych przez samorząd była niezgodna z założeniami rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego – powiedziała Ewa Syta z Biura Prasowego Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości SA. To pokłosie materiału, który ukazał się na naszych łamach, a w którym prezydent Przemyśla Wojciech Bakun twierdzi, że fiasko negocjacji w sprawie budowy w nadsańskim mieści tanich mieszkań leży po stronie PFRN.

W materiale Nici z programu Mieszkania Plus? (nr 37; 6 września br.) zaprezentowaliśmy losy rządowego programu „Mieszkanie Plus” na przemyskim podwórku. Pisaliśmy o tym kilka razy, bo i od zgłoszenia akcesu do programu przez poprzednie władze Przemyśla minęło już kilka lat. Kiedy po raz pierwszy zapytaliśmy prezydenta miasta W. Bakuna o tę sprawę, a był to czerwiec 2019 r., ten odpowiedział, że prowadzone są negocjacje, a przede wszystkim trwa analizowanie łącznych kosztów, które będzie musiało ponieść miasto w związku z realizacją programu. I mimo zaangażowania obu stron, nadal nie zostały ostatecznie wyjaśnione wszystkie kwestie dotyczące finansowania inwestycji przez miasto.

11 września br. ponowiliśmy pytanie. Co dalej z programem? Prezydent odrzekł, że owe pytanie należałoby zadać Polskiemu Funduszowi Rozwoju Nieruchomości i że jako miasto byli gotowi na tę inwestycję już na początku 2019 roku i w dalszym ciągu wyrażają chęć uczestniczenia w programie. Zapytaliśmy...[paywall]

– W wielu miejscach w Polsce PFRN wycofuje się ze swoich planów. Być może jest to spowodowane zapowiadanymi zmianami w ustawach o budownictwie komunalnym i czynszowym, które mają wejść w życie w najbliższym czasie. Musimy poczekać na wejście nowych przepisów w życie i w przypadku rezygnacji lub dalszego przedłużania decyzji o inwestycji przez PFRN przystąpimy do programu z innym podmiotem. Jesteśmy już po rozmowach między innymi z Krajowym Zasobem Nieruchomości i przedstawione rozwiązania wydają się być dużo korzystniejsze dla przyszłych lokatorów niż program „Mieszkanie Plus” – wyjaśnił prezydent W. Bakun.

PFRN SA odpowiada

Skoro prezydent wysłał nas do PFRN, tam więc skierowaliśmy podobne pytanie. Do Biura Prasowego Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości SA. Odpowiedziała nam Ewa Syta.

Reklama

– Pierwsze porozumienie pomiędzy PFR Nieruchomości SA, reprezentującym Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju FIZ AN (Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych – przyp. red.) a miastem Przemyśl zostało podpisane jeszcze w 2017 roku. Dokument określał zakres współpracy przy realizacji inwestycji w ramach rządowego programu mieszkaniowego. Jego głównym założeniem było utworzenie spółki celowej, do której miasto Przemyśl miało wnieść aport w postaci nieruchomości gruntowej przy ulicy Bakończyckiej, zaś fundusz środki finansowe niezbędne do realizacji inwestycji mieszkaniowej. Co więcej w lipcu 2018 roku Rada Miasta Przemyśla podjęła uchwałę, w której wyraziła zgodę na przystąpienie do realizacji inwestycji. Pod koniec lipca 2018 roku został podpisany Protokół Uzgodnień Inwestycyjnych, w którym strony potwierdziły wzajemne zobowiązania. Na tej podstawie fundusz opłacił przygotowanie koncepcji budynku ze 171 mieszkaniami przy ulicy Bakończyckiej, a także zlecił przeprowadzenie niezbędnych analiz terenu przyszłej inwestycji. Pod koniec 2018 roku otrzymaliśmy zgodę na finansowanie inwestycji, o czym poinformowaliśmy władze miasta. W czerwcu 2019 roku władze miasta zadecydowały o odstąpieniu od realizacji projektu. Jeszcze jesienią 2019 roku, z inicjatywy naszej spółki, powróciliśmy do rozmów z miastem Przemyśl. Niestety, realizacja tej inwestycji na warunkach proponowanych przez samorząd była niezgodna z założeniami rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Naszą misją jest budowa dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. Oznacza to, że stawki czynszu w naszych inwestycjach muszą być niższe niż obecnie obowiązujące na rynku, przy jednoczesnym zagwarantowaniu w pełni komercyjnego charakteru realizowanej inwestycji. Miasto nie chciało na tak niskie stawki przystać. Nie jest prawdą, że wycofujemy się ze swoich planów. Obecnie na Podkarpaciu, dokładnie w Dębicy, trwa budowa 201 mieszkań przy ulicy Ratuszowej. Lokale zostaną przekazane najemcom już w przyszłym roku – wyjaśniła E. Syta.

Utopili pieniądze w błocie

Z wypowiedzi E. Sytej wynika, że Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości SA w przemyski projekt zainwestował już pieniądze na przygotowanie koncepcji budynku ze 171 mieszkaniami przy ulicy Bakończyckiej, a także zlecił przeprowadzenie niezbędnych analiz terenu przyszłej inwestycji. Czy będzie się domagać zwrotu poniesionych kosztów?

– Przygotowaliśmy wszystko. Okazało się, że jakąś kwotę utopiliśmy w błocie. Ale to nasze koszty, które musieliśmy włożyć. Zakładaliśmy, że prowadzimy owocne rozmowy. Zupełnie nie przewidzieliśmy, że zostaniemy tak potraktowani, że samorząd nie będzie skłonny do dalszych rozmów – stwierdziła E. Syta.

Zapytaliśmy również co oznacza stwierdzenie: „realizacja tej inwestycji na warunkach proponowanych przez samorząd była niezgodna z założeniami rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego”? – Miasto chciało realizować tę inwestycję na zasadzie wzięcia całości ryzyka przez nas. Przede wszystkim w kwestii komercjalizacji. Warunki zaproponowane przez władze miasta, jeśli chodzi o stawki czynszu, niczym by się nie różniły od tych rynkowych. Tyle, że w tym programie zupełnie nie o to chodzi – wyjaśniła E. Syta.

– To nie my się zastanawialiśmy, to samorząd prosił o więcej czasu do namysłu. Aż w końcu wycofał się z tego przedsięwzięcia. Wielokrotnie staraliśmy się podejść do tej sprawy elastycznie. Zaproponowaliśmy choćby model Aktywny Fundusz. Polega on na tym, że my budujemy na gruncie miejskim, potem zwracamy pieniądze miastu za grunt, miasto wychodzi ze spółki, a mieszkania stają się naszą własnością. Bez efektów – podsumowała E. Syta.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-10-03 21:04:19

    Oferta dla naiwnych .Coś w rodzaju piramidy tylko inny sposób wyciagania kasy od Polaków ale tych bardziej naiwnych. Bardzo dobrze,że Miasto zrezygnowało .A tak swoją drogą program istnieje już kilka lat i nigdzie takich mieszkań nie wybudowano.Pytanie dlaczego?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Inżynier - niezalogowany 2020-10-03 21:15:38

    Nie ma taniego budowania a zarazem dobrego. Do roboty się trzeba wziasc a nie czekać na profity od Państwa.  Bardzo dobrze ze tego nie będzie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ja - niezalogowany 2020-10-04 07:15:47

     Nie siać zamętu, program mieszkanie + się rozkręca i działa. To powiedziałem ja, Jarząbek. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama