We wrześniu br. 30-osobowa grupa licealistów przemyskiego II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego, pod opieką nauczycieli: Agnieszki Siuty, Jacka Galantego i Tomasza Skowronka, gościła z wizytą partnerską do w Gimnazjum Goerdelera w niemieckim Paderborn.
To już 23. rok współpracy i przyjaźni między obiema szkołami. Sponsorem głównym wyjazdów uczniów „Morawy” do Paderborn jest Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. – Tegoroczna wymiana miała jak zwykle bogaty program. Byliśmy z wizytą w Zagłębiu Rury w byłej kopalni węgla kamiennego w Essen, zwiedzaliśmy gazometr w Oberhausen z bardzo interesującą wystawą obrazów największych światowych twórców i imponującą instalacją świetlną – wyliczyła A. Siuta[paywall].
Tradycyjnie młodzież II LO przyjęta została w ratuszu niemieckiego partnerskiego dla Przemyśla miasta, przez wiceburmistrza M. Pantke. Licealiści z pomocą niemieckich przyjaciół poznali nieco historię miasta, liczne zabytki i ciekawe miejsca. Naturalnie polscy i niemieccy uczniowie pracowali wspólnie nad kolejnymi projektami. Pierwszy, stworzony pod okiem Ulli Mersch, miejscowej artystki, to kolaż ilustrujący trwającą od ponad 20 lat wymianę szkolną między obiema placówkami. Drugi projekt to teatr cieni, którym grupa uczniów z „Morawy” zachwyciła pozostałych uczestników, przedstawiając wiersz Juliana Tuwima Rzepka.
Jadąc do Paderborn, przemyślanie zatrzymali się na krótko w Erfurcie, a w drodze powrotnej zwiedzali manufakturę porcelany w Miśni. – Ogromne podziękowania należą się Petrze Masukowitz, nauczycielce niemieckiego gimnazjum Goerdelera, która od wielu lat koordynuje wymianę ze strony niemieckiej. Już za rok, we wrześniu, gimnazjaliści z Paderborn odwiedzą naszą szkołę – podsumowała A. Siuta.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze