16 maja 1991 roku w miejsce Wojsk Ochrony Pogranicza utworzona została jednolita umundurowana formacja – Straż Graniczna, podległa początkowo ministrowi spraw wewnętrznych, a od 1997 roku ministrowi spraw wewnętrznych i administracji.
W 25. rocznicę jej istnienia, we wtorek, 17 maja, na przemyskim Rynku odbyły się uroczyste obchody rocznicowe, w których udział wzięli: sekretarz stanu MSWiA Jakub Skiba, komendant główny Straży Granicznej ppłk SG Marek Łapiński, jego zastępca płk SG Tomasz Praga, podkarpaccy parlamentarzyści, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Vasyl Pavlyuk, Konsul Generalny Polski we Lwowie Wiesław Mazur i Konsul Honorowy Ukrainy Aleksander Baczyk, prezydent Przemyśla Robert Choma, starosta powiatu przemyskiego Jan Pączek, przedstawiciele służb granicznych Ukrainy na czele z oficerem łącznikowym, generałem Andrijem Kuczerenko oraz przedstawiciele służb granicznych Słowacji, na czele z pełnomocnikiem granicznym Słowacji województwa preszowskiego, pułkownikiem Dusanem Sabol, a ponadto współpracujący ze Strażą Graniczną przedstawiciele służb mundurowych, związków zawodowych, byli komendanci BiOSG, emeryci SG, przedstawiciele wyższych uczelni i szkół z rejonu Podkarpacia, jak również funkcjonariusze, pracownicy BOSG i mieszkańcy miasta Przemyśla. Podczas uroczystego apelu[paywall] medalem „Za Zasługi dla Straży Granicznej” odznaczono 8 funkcjonariuszy: Złoty Medal „Za Zasługi dla Straży Granicznej” otrzymali: ppłk SG Maciej Pruski – komendant placówki SG w Rzeszowie-Jasionce oraz mjr SG Piotr Mielcarek – komendant placówki SG w Czarnej Górnej. Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Straży Granicznej” odznaczono: ppłk. SG Pawła Lubieńskiego – komendanta placówki SG w Sanoku. Brązowy Medal „Za Zasługi dla Straży Granicznej” otrzymali: ppłk SG Joanna Zarańska – radca prawny w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej, mjr SG Tomasz Kopiczak – kierownik zespołu w placówce w Rzeszowie-Jasionce, kpt. SG Wiktor Mazurek – st. specjalista w Pionie Głównego Księgowego, por. SG Lesław Krysa – z-ca naczelnika Wydziału Techniki i Zaopatrzenia BiOSG, por. SG Tomasz Szeremeta – kierownik grupy w placówce Straży Granicznej w Wojtkowej.
Złoty Medal „Za Długoletnia Służbę” otrzymali: ppłk SG Wiesław Kmiotek – radca prawny w Bieszczadzkim Oddziale SG, mjr SG Dariusz Broda z Wydziału Operacyjno- Śledczego, mjr SG Bogusława Walasek – psycholog BiOSG. Dziesięciu funkcjonariuszy otrzymało „Odznakę Straży Granicznej”, nadaną przez ppłk. SG Marka Łapińskiego, komendanta głównego Straży Granicznej. Z okazji Święta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w korpusie oficerów awansowało łącznie 30 funkcjonariuszy, w korpusie chorążych 60 oraz 77 funkcjonariuszy w korpusie podoficerów.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.LLLapówkarze i kanciarze.Gdzie generał oszust i jego kadrowyjanuszek dzis szpec od ubezbieczenia.Gdzie jest ABW?
LLLapówkarze i kanciarze.Gdzie generał oszust i jego kadrowyjanuszek dzis szpec od ubezbieczenia.Gdzie jest ABW?