Reklama

3-majowe obchody z krakowiakiem w tle [ZDJĘCIA]

14/05/2016 08:48

Ćwierć wieku temu w Przeworsku stanęła tablica upamiętniającą dwusetną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak co roku, delegacje złożyły przed nią wiązanki kwiatów. W Sieniawie święto uczczono natomiast tanecznym akcentem.

Przeworskie uroczystości rozpoczęły się o g. 9. Poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście przemaszerowali sprzed budynku Urzędu Miasta Przeworska i starostwa powiatowego do klasztoru oo. Bernardynów, gdzie odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Przemarsz ulicami miasta poprowadziła[paywall] miejscowa orkiestra dęta pod batutą kapelmistrza Tadeusza Zaręby, działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury. Po mszy św. uczestnicy obchodów przeszli na plac przy ul. Józefa Piłsudskiego, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca 200. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O najistotniejszych założeniach tego ważnego dla naszej ojczyzny dokumentu mówił podczas wystąpienia burmistrz Przeworska Leszek Kisiel. Następnie delegacje złożyły biało-czerwone wiązanki kwiatów, w tym przedstawiciele władz, kombatanci, harcerze, uczniowie, członkowie stowarzyszeń oraz reprezentanci innych środowisk z terenu powiatu.

Zatańczyli krakowiaka

Trzeciomajowe uroczystości w Sieniawie zostały poprzedzone obchodami Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Na Rynku zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, strażacy, harcerze i mieszkańcy Sieniawy. O g. 12, przy dźwiękach hymnu narodowego, odegranego przez orkiestrę dętą, wciągnięto na maszt biało-czerwoną flagę, po czym uczennica sieniawskiego gimnazjum przypomniała historię barw narodowych.

Reklama

Obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła msza św. w kościele pw. WNMP w Sieniawie. Po jej zakończeniu przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II i Tablicą Legionistów. W sali widowiskowej CKSiR „Sokół” odbyła się część artystyczna zatytułowana Ojczyzna to nasz dom, przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki. Okoliczności uchwalenia konstytucji przypomnieli młodzi artyści podczas spektaklu, który wyreżyserowała Katarzyna Drapała. Wzbogaciła go oprawa taneczno-muzyczna przygotowana przez Elżbietę Majcher. Uczniowie wykonali piosenki patriotyczne oraz zaprezentowali barwnego krakowiaka, który tak spodobał się publiczności, że na zakończenie został odtańczony raz jeszcze.


bc
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama