Na dwóch największych cmentarzach w Przemyślu oraz w Birczy, Krzywczy i Żurawicy odbędą się kwesty na rzecz ratowania starych grobów. W samym Przemyślu w akcję zaangażowanych jest ok. 300 wolontariuszy. Pieniądze będą też zbierane na rzecz cmentarza w Mościskach oraz schroniska dla bezdomnych im. św. Brata Alberta.
Po raz 13. Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu zbiera pieniądze na ratowanie bezcennych zabytkowych obiektów mieszczących się na naszych cmentarzach. Wolontariuszy można będzie spotkać 1 i 2 listopada na Cmentarzu Głównym oraz na Cmentarzu Zasańskim.
Wśród wolontariuszy będzie bardzo dużo młodzieży, ale w akcję włączają się także prezydenci miasta, posłowie, radni, artyści, dziennikarze oraz przedstawicie rozmaitych stowarzyszeń, fundacji, urzędów i instytucji.
Z ubiegłorocznej zbiórki (28 110 zł) wykonano remont nagrobków Marii Kobryń (1861 – 1881) oraz Marii z Nowosielskich Bielawskiej (1901 – 1982), usytuowane w kwaterze P I Cmentarza Głównego. – Wszystkie prace zostały już zakończone i rozliczone – mówi Bogusława Pieczyńska, prezes TPPiR.
Na przyszły rok do renowacji zaplanowany jest nagrobek podpułkownika Zygmunta Bartmańskiego – dowódcy 9 Pułku Ułanów, przemyślanina, który zginął 18 maja 1919 r. i pochowany został na Cmentarzu Głównym w Przemyślu (kwatera 16, rz. 1, g. 2).
TPPiR wspiera także kwesty w Birczy, Krzywczy i Żurawicy. W Birczy pieniądze zebrane w 2018 i 2019 r. zostaną przeznaczone na wykonanie nagrobka miejscowego aptekarza Tadeusza Kruczka. W Żurawicy dzięki ubiegłorocznej kweście wyremontowano duży krzyż na środku cmentarza, a tym razem będą zbierane środki na naprawę bezimiennego nagrobka. W Krzywczy natomiast udało się odnowić odnaleziony nagrobek Brygidy ze Schmiedtów Leimsnerowej – żony Benedykta Leimsnera, dzierżawcy majątku krzywieckiego.
Z kolei wolontariusze Stowarzyszenia Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich będą zbierać pieniądze na prace na starym cmentarzu w Mościskach. W zeszłym roku zebrano 6 286 zł, z których dokończono renowację XIX-wiecznego grobowcu rodziny Szalbot. – Przystąpiliśmy do remontu głównej kaplicy na cmentarzu. W przyszłym roku mamy zamiar kontynuować te prace – mówi prezes stowarzyszenia Tadeusz Król.
Tradycyjnie kwestować będzie także Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, które prowadzi schronisko dla bezdomnych mężczyzn oraz jadłodajnię (wspólnie z siostrami felicjankami).
fot.Piotr Michalski
Nagrobek ppłk. Zygmunta Bartmańskiego, który zostanie wyremontowany z tegorocznej zbiórki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze