Reklama

300 wolontariuszy będzie kwestować na cmentarzach

30/10/2019 16:15

Na dwóch największych cmentarzach w Przemyślu oraz w Birczy, Krzywczy i Żurawicy odbędą się kwesty na rzecz ratowania starych grobów. W samym Przemyślu w akcję zaangażowanych jest ok. 300 wolontariuszy. Pieniądze będą też zbierane na rzecz cmentarza w Mościskach oraz schroniska dla bezdomnych im. św. Brata Alberta.

Po raz 13. Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu zbiera pieniądze na ratowanie bezcennych zabytkowych obiektów mieszczących się na naszych cmentarzach. Wolontariuszy można będzie spotkać 1 i 2 listopada na Cmentarzu Głównym oraz na Cmentarzu Zasańskim.

Wśród wolontariuszy będzie bardzo dużo młodzieży, ale w akcję włączają się także prezydenci miasta, posłowie, radni, artyści, dziennikarze oraz przedstawicie rozmaitych stowarzyszeń, fundacji, urzędów i instytucji.

Z ubiegłorocznej zbiórki (28 110 zł) wykonano remont nagrobków Marii Kobryń (1861 – 1881) oraz Marii z Nowosielskich Bielawskiej (1901 – 1982), usytuowane w kwaterze P I Cmentarza Głównego. – Wszystkie prace zostały już zakończone i rozliczone – mówi Bogusława Pieczyńska, prezes TPPiR.

Reklama

Na przyszły rok do renowacji zaplanowany jest nagrobek podpułkownika Zygmunta Bartmańskiego – dowódcy 9 Pułku Ułanów, przemyślanina, który zginął 18 maja 1919 r. i pochowany został na Cmentarzu Głównym w Przemyślu (kwatera 16, rz. 1, g. 2).

Nie tylko Przemyśl

TPPiR wspiera także kwesty w Birczy, Krzywczy i Żurawicy. W Birczy pieniądze zebrane w 2018 i 2019 r. zostaną przeznaczone na wykonanie nagrobka miejscowego aptekarza Tadeusza Kruczka. W Żurawicy dzięki ubiegłorocznej kweście wyremontowano duży krzyż na środku cmentarza, a tym razem będą zbierane środki na naprawę bezimiennego nagrobka. W Krzywczy natomiast udało się odnowić odnaleziony nagrobek Brygidy ze Schmiedtów Leimsnerowej – żony Benedykta Leimsnera, dzierżawcy majątku krzywieckiego.

Reklama

Z kolei wolontariusze Stowarzyszenia Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich będą zbierać pieniądze na prace na starym cmentarzu w Mościskach. W zeszłym roku zebrano 6 286 zł, z których dokończono renowację XIX-wiecznego grobowcu rodziny Szalbot. – Przystąpiliśmy do remontu głównej kaplicy na cmentarzu. W przyszłym roku mamy zamiar kontynuować te prace – mówi prezes stowarzyszenia Tadeusz Król.

Tradycyjnie kwestować będzie także Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, które prowadzi schronisko dla bezdomnych mężczyzn oraz jadłodajnię (wspólnie z siostrami felicjankami).


fot.Piotr Michalski
Nagrobek ppłk. Zygmunta Bartmańskiego, który zostanie wyremontowany z tegorocznej zbiórki.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama